09.11.2012 02:30 | Son Güncelleme:
ÖNDER YILMAZ Ankara

Bir gece yarısı Yenimahalle değişti

İstanbul’da Maslak’ın Şişli’den alınıp Sarıyer’e bağlanmasının ardından, Büyükşehir Tasarısı ile şimdi de Ankara Yenimahalle’ye bağlı 13 mahalle Çankaya ve Etimesgut’a bağlandı

TBMM İçişleri Komisyonu’nda Büyükşehir Yasa Tasarısı görüşülürken bir gece yarısı İstanbul’un Sarıyer ve Şişli ilçelerinin sınırlarını değiştirern Ak Parti, önceki gece yarısı ise bu kez Ankara’nın  Yenimahalle ilçesine bağlı  13 mahalleyi  Etimesgut ve Çankaya Belediyesi’ne bağlandı. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in imzasıyla verilen önerge tartışılırken Genel Kurul’da Ak Parti ve CHP’li milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü.

Şahin önerge verdi
TBMM Genel kurulu’nda dün gece saat 04.00 sıralarında Büyükşehir Yasa Tasarısı’nın 2. maddesinin sonuna, son dakika önergesiyle, sürpriz iki fıkra eklendi. İçişleri Bakanı Şahin’in imzasıyla verilen önergede “Ankara’nın Yenimahalle ilçesine bağlı Dodurga ve Alacaatlı mahallelerinin Çevre Yolu dışında kalan kısımları Şehitali mahallesi ile birleştirilmiştir. Şehitali, Aşağıyurtçu, Yukarıyurtçu, Ballıkuyumcu ve Fevziye mahalleleri, Etimesgut ilçe sınırlarına dahil edilerek, Etimesgut Belediyesi’ne katılmıştır” dendi.
Önergede ayrıca “Yenimahalle ilçesine bağlı Dodurga ve Alacaatlı mahallelerinin Çevre yolu içinde kalan kısmı ile Çayyolu, A. Taner Kışlalı, Ümit, Koru, Konutkent ve Yaşamkent mahalleleri Çankaya Belediyesi’ne katılmıştır” ifadesi yer aldı. Önergenin gerçesinde, “13 mahalle diğer bölgelerden hizmet alanında müşkülat çekmektedir” denilerek Yenimahalle’de hizmet bütünlüğü ve belediye hizmeti alması açısından böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök başta olmak üzere CHP’li milletvekilleri, Ak Parti’nin gece yarısı önerge vererek Yenimahalle operasyonu gerçekleştirdiğini öne sürdü. Ak Partililerle CHP’liler arasında sert tartışmalar yaşandı. Gök ile Ak Partililer arasında şu diyaloglar geçti:

Meclis’te kavga çıktı
Gök: Yazıklar olsun size! Bunun hesabını vereceksiniz. Gece karanlığında düzenbazlık yapıyorsunuz,  Ankara’yı parçalıyorsunuz. Yenimahalleliler sizi biber gazıyla kovalayacaklar. Haddinizi biliniz.
Ak Partili Ramazan Can: Sen kimsin?
Gök: Yenimahalleliyim. Sen kimsin?
Gök: Bu önergenin sorumluluğunu hepinizin burnunuzdan fitil fitil getireceğiz. 
Can: Hadi oradan, hadi!
Gök: Derebeyliğine karşı duracağız. 
CHP’li Veli Ağbaba: Diktatör Bakan!
Gök: Terbiyesizler!
Mehmet Metiner (Ak Parti/Adıyaman): El sallamadan konuşacaksın!
Ağbaba: Gecekondu bakanı.
Tartışmalar olurken Ak Parti ve CHP milletvekilleri birbirinin üzerine yürüdü.  .

‘Korkuluk’ tartışması
Aranın ardından Meclis Başkanvekili Sadık Yakut Yakut ile CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal arasında Genel Kurul’un doğru yönetilmesi konusunda tartışma çıktı. Tanal, “Siz orada korkuluk başı mısınız?” derken Yakut, “Ders verir gibi konuşmayın” diye yanıtladı.

 

BELEDİYE BAŞKANLARI DEĞİŞİKLİĞİ YORUMLADI:
AK Partililer memnun CHP’liler rahatsız 

-  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: Şehircilik ve plancılık açısından son derece doğru bir karar. Türkiye’de iki parçadan oluşan hiçbir ilçe belediyesi yok. Yenimahalle’nin ilk sınırları tespit edilirken yapılan planlama son derece trajikomik bir olaydı. TBMM tarafından düzeltilmiş olması takdire şayan bir olaydır.
-  Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar: Oradan al buraya koy anlayışıyla seçim hesabı yapmak Çayyolu’na hizmet değil zulüm getirir. Düzenleme, halkın istekleri doğrultusunda yapılmış olsa sorumlulara şükranlarımızı iletiriz. Ancak yasa, Yenimahalle’yi almak için yapılmıştır.  Yenimahalle Belediyesi, ekonomik olarak da siyasi olarak da küçültülüyor. Gelirlerimiz ciddi anlamda düşecek. Halkın vicdanına bırakıyoruz. 
-  Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık: Seçim çevreleriyle oynayarak seçim sonuçlarına etki yapmaya yönelik bir düzenleme. ‘Çankaya’yı nasıl olsa alamayız ama Yenimahalle ve Etimesgut’u biçimleyelim’ düşüncesi var. Bunu bizi olumsuz etkileyecek bir düzenleme olarak görmüyoruz. Seçim arifesinde bu tür manipülasyonlar kapatılan belediyelerde reaksiyon üretecektir. Beklentinin tam tersi sonuçlar doğabilir.
-  Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel: Bence olması gereken buydu. Düzenleme ile bize bağlanan mahalleler zaten bizimdi. Kanımca vatandaşa hizmeti en kolay götürecek düzenleme yapıldı. Hata 1990’da biz Yenimahalle’den ayrılırken yapılmış. O zaman ilçe sınırları belirlenirken bu mahallelerimiz bizden ayrılarak Yenimahalle’de kalmış. 22 yıl aradan sonra ilçemizle bu mahallelerimiz birleşiyor. Bizim açımızdan memnuniyet verici, olumlu bir gelişme. Ama bunu söylerken Yenimahalle Belediyesi’nin yıllardan o bölgelere verdiği güzel hizmetleri de göz ardı edemeyiz. Hayırlı olsun.
TOLGA AKINER Ankara

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0