YAZARIN
  EN SON YAZILARI  

  Tatilin en keyifli kısmı gibi görünse de, açık büfe sağlık için keyifsiz bir tuzaktır. Haklı olarak her şey dahil tatil sistemiyle yola çıkanlar, ödedikleri paranın hakkını almak isterler. Bu hak içerisinde ise, açık büfenin gösterişi en önemli kriterlerden biridir. Tüm yılını çalışarak geçiren herkes,  iyi bir tatili hak etmiştir elbette.  Ama iyi bir tatil anlayışını, tıka basa yeme hakkı olarak gördüğümüz andan itibaren, sağlık açısından olumsuzluklar ortaya çıkmaya başlayabilir.


  Açık büfenin kısa vadedeki sonuçları


  Açık büfeler; et yemekleri, salatalar, zeytinyağlılar, meyveler, tatlılar, ekmek, hamur işleri ve içecekler gibi değişik kümelerden oluşurlar. Açık büfede dikkat çeken tatlıların, et yemeklerinin ve hamur işlerinin bulunduğu kümelerdir. Genel olarak bakıldığında yemeklerde yağ miktarı ve tatlı bölümünde krema kullanımının yaygınlığı göze çarpmaktadır.


  Genellikle beslenme alışkanlığında her gün tatlılara yer vermeyen kişileri, her açık büfe öğününde karışık tatlıların yer aldığı bir tabakla görmek olasıdır.  


  Tatlıların birçoğu (özellikle şerbetli tatlılar) kan şekerinizin hızla yükselmesine ve daha sonra da kısa sürede düşmesine neden olur. Bunun kişiye geri dönüşü daha kısa sürede acıkmasıdır. Birçok kişi sadece yağlı yiyecekler yediğinde kan yağlarının yükseleceğini düşünmesine rağmen, şekerli yiyeceklerin tüketimi de kalp hastalığı için gösterge olan kan trigliserit düzeyinin yükselmesine neden olur.

  Limonun yağ yakıcı gücü ile sağlıklı kilo verin!


  Şarküteri ürünler olan salam, sucuk, sosis ve kavurma gibi işlenmiş et ürünleri, kalp ve damar sağlığını tehdit eden diğer bir gruptur ve yüksek miktarda kolesterol içerirler. Bugün bilinen gerçeklerden biri aşırı yemek sonrası kalp krizi oluşma riskinin çok fazla olmasıdır. Ayrıca, sıcak havalarda yenilen aşırı miktardaki yemek; mide bulantısı, barsaklarda bozulma, midede yanma, gaz şikayetleri ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi sorunlarına neden olur.  Tatil rehavetiyle birlikte, aşırı miktarda yemek yeme de hareketsizlik ve uyku hali verir.


  Tahmini aşırı tüketimin sonuçları


  Normal yaşamında günlük olarak 2250 kalori civarında enerji alan ve mevcut ağırlığını koruyacak şekilde fiziksel aktivitesi olan bir kişiyi ele alalım.  Bu kişinin beslenme öyküsünün günlük yaşamdaki hali ve açık büfe tatil süresindeki hali aşağıda yer almaktadır.


  Her şey aynı kalmak koşuluyla, kişinin beslenmesine ilk alternatif olarak eklenmiş akşam
  •    1 kase sütlaç, sabah 1 porsiyon sucuklu yumurta ve 1 porsiyon pankek, öğle 1 porsiyon et yemeği, akşam 2 kadeh kırmızı şarap, ara öğünde 1 porsiyon peynirli gözlemenin kişinin beslenmesine kattığı enerji fazlalığı 1350 kaloridir ve bu kişi 7 gün süresince bu şekilde yemek yediğinde eve 1350 gram fazlalıkla dönecektir.
  •    İkinci alternatif olarak akşam 1 porsiyon hamur tatlısı, sabah 1 porsiyon sucuklu yumurta ve 1 porsiyon pankek, öğle 1 porsiyon  et yemeği, akşam 2 kadeh rakı, ara öğünde 1 porsiyon peynirli gözleme ve gün içinde 500 cc biranın kişinin beslenmesine kattığı enerji fazlalığı 2095 kaloridir ve bu kişi 7 gün süresince bu şekilde yemek yediğinde eve 2095 gram fazlalıkla dönecektir.


  Zayıflatan  ve vücudun forma girmesini sağlayan en iyi ürün çeşitleri için Tıklayınız…

  •    Her iki alternatifte de kişinin protein, karbonhidrat, yağ, kolesterol ve sodyum alımı artmaktadır. Yedi günlük her şey dahil bir açık büfenin kişinin yaşamına kattığı katmadeğer ağırlık kazanımı ve kan bulgularındaki olası değişiklikler olacaktır.

   

   

  Enerji

  (kkal)

  Günlük

  Enerji

  Farkı

  (kkal)

  7 Günde Ağırlığa Katkısı

  (gram)

  Protein

  (gram)

  Karbonhidrat

  (gram)

  Yağ

  (gram)

  Kolesterol

  (mg)

  Sodyum

  (mg)

  Günlük yaşam

  2250

   

   

  79

  300

  75

  76

  2952

  Tatil zamanı ilave olarak;

  ·         1 kase sütlaç,

  ·         1porsiyon sucuklu yumurta,

  ·         1porsiyon et yemeği,

  ·         2 kadeh kırmızı şarap,

  ·         1 porsiyon pankek,

  ·         1 adet peynirli gözleme

  3600

  1350

  1350

  119

  428

  131

  Her gün kullanılması tehlikeli olan kıyafet ve aksesuarlarHer gün modaya uygun olmaya çalışmak, sağlığımız için tehlikeli olabilecek bir durumdur. Neredeyse her gün giydiğimiz, sağlığımız açısından tehdit oluşturan kıyafetleri biliyor muydunuz? İşte her gün giydiğimizde sağlığımız açısından tehlikeli olan o kıyafetler…
  Bu maskelerle cildinizi yaza hazırlayın!Kış aylarının yorgunluğunu cildinizden atmak ve cildinizi yaza hazırlamak için, bahar maskelerindenfaydalanabilirsiniz. Yaza daha canlı ve sağlıklı bir ciltle girmek için, cilt tipinize özelbu maskeleri mutlaka uygulayın İşte sizin için bahar ayına uygun cilt maskeleri...
  Bebeklerde meme reddine karşı önemli önerilerHer bebek dünyaya geldiği ilk saatlerden itibaren içgüdüsel olarak emme refleksi gösterir. Bazı bebekler anne sütüne çabuk alışırken, bazıları da emmeyi reddeder. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Memnune Aladağ, bebeklerde meme reddi hakkında bilgi verdi.
  Dünya kayısından sonra bu lezzetlerle Malatya’yı tanıyorGastronomi şehri Malatya'ya ait birbirinden lezzetli 15 çeşit yemek tadına bakanları mest ediyor. Kayısının başkenti olarak bilinen şehir bu tatları ile de dünyada tanınıyor.
  Kanser hastalarına beslenme önerileriUzun soluklu tedaviyi de beraberinde getiren kanser hastalığında beslenmenin rolü çok büyük. Kemoterapi sonrası halsiz kalan vücudun daha hızlı toparlaması için renk renk gıdalar tüketin. Kişiye özel hazırlanacak beslenme programları, sağlığınıza sağlık katar diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Korkmaz, tedavi gören kanser hastalarının yaşadığı sıkıntılara karşı şu beslenme önerilerinde bulundu:
  Düğün telaşı ilişkiye zarar verir mi?Çift ve Aile Terapisti Duygu Başak Gürtekin, “Abartılı düğünler, gelinlere damadı unutturan telaşlı kutlamalar ve sosyal medya etkisi evliliğe önemli derecede zarar veriyor” dedi.
  Oturma odası için dekorasyon stilleriOturma odanızda yeni bir tarz yaratmak istiyor fakat ne yapacağınızı bilmiyorsanız, oturma odası için tüm dekorasyon stillerini sıraladık. Buradaki fikirlerle oturma odanızı yeniden düzenleyebilirsiniz.
  Köpeğiniz kaybolduğunda ne yapmalısınız?Köpek sahiplerinin yaşayabilecekleri panikleyici durumlardan biri de köpeklerini kaybetmektir. Eğer böyle bir durumla baş başa kaldıysanız, panik yapmamalı ve bir an önce harekete geçmelisiniz. Sizin için bilmeniz gereken ve bulmanızı kolaylaştıracak yöntemleri paylaştık.
  Yaz Gardırobu