Editörün Seçimi

Editörün Seçimi

15.12.2017 - 11:34 | Son Güncelleme: 15.12.2017-11:35

Bir okuma performansı olan Türkland izleyicilerini bekliyor

Almanya'da doğup büyüyen Dilşad Budak Sarıoğlu'nun otobiyografik hikayesinden uyarlanan Türkland 17 Aralık 2017’de Entropi Sahne‘de yeniden sahnelenecek.

Sitene Ekle

Almanya'da doğup büyüyen Dilşad Budak Sarıoğlu'nun otobiyografik hikayesinden uyarlanan metin, çok kültürlü kimlik karmaşasının ortasında kendini bulma çabası veren bir kadının Almanya’da göçmen ve Türkiye’de geriye göç eden olarak yaşadıklarıyla baş etme sürecini; her iki kültürün de içinde barındırdığı klişelere ve kendine has tuhaflıklarına odaklanarak yazarın düğün günü üzerinden ele alıyor. Performansta Dilşad Budak Sarıoğlu'na Ilgıt Uçum eşlik ediyor.

Genç yazar kendi düğün gününde bir yandan hayatının doruk noktalarını hatırlarken, diğer yanda da varoluşu, özellikle de “aralarda” varolması ile ilgili karmaşık sorular içinde buluyor kendisini. Bu hikaye bir kadının köklerinden koparılmış  bir çocukluk ve ardından zor geçen bir gençlik döneminden sonra yetişkin olma süreci içerisinde kendi kimliğini bulma çabasını anlatıyor. Bunları anlatırken en baskın nokta ise kendisini nereye ait hissettiğini anlamaya çalışması. Ana karakter hem komik hem de ara sıra derinlere dalan bir üslup kullanarak “kimlik” ve “vatan” kavramlarıyla yüzleşiyor.  Bu yüzleşme sırasında geleneksel bakış açılarını ve bu kavramların anlamını sorguluyor. “İşçi çocuğu”, “mülteci çocuğu”, “yabancı kökenli Alman”, “Alman Türkü” derken her geçen yılda kimliğinin sürekli başka kavramlarla tanımlanmasını duygusal bir kaosun içinden izliyor.

Dilşad Budak Sarıoğlu ve Ilgıt Uçum tarafından hem Türkçe hem de Almanca dillerinde sergilenen bu performans daha önce büyük ilgiyle izlendi. 17 Aralık 2017’de online kültür-sanat dergisi MAVİBLAU işbirliğiyle  Entropi Sahne‘de sahnelenecek olan performans hem Türkiye’nin çeşitli yerlerinde hem de önümüzdeki yılda Almanya’da izleyicileri ile buluşacak.


En Çok Konuşulan Haberler
    Her telefona sen çık / her kapıya sen bak, beni hatırla..' şarkısını 1995 yılında ilk kez seslendiren sanatçı kimdir?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX