Bir 'popüler kültür ikonu' olarak Kuzey Kore lideri Kim Jong-un

Bir ülke düşünün, sürekli gülümseyen insanların fotoğrafları ajanslara düşüyor, servis ediliyor. Öyle mutlulular ki insanın o ülkeye gidesi, gezesi, göresi geliyor. İşte orası Kuzey Kore. Liderleri de Kim Jong-un. Ancak böyle bir mutluluk karşısında insan hafiften ürkmüyor değil...

Bir 'popüler kültür ikonu' olarak Kuzey Kore lideri Kim Jong-un

Öyle hemen çantanı alıp gidemezsin hemşerim!

Öyle hemen çantanı alıp gidemezsin hemşerim!

Canınız Kuzey Kore'ye gitmeyi öyle çok çekmesin diye çok da bahsetmek istemiyorum aslında. Çünkü önemli bir sorun var. Bu ülke bir anda karar verip hatta gerekli bürokratik işlemleri halledip çantanızı alıp gidebileceğiniz bir yer değil.

"Or'da bir yer var uzakta..."

"Or'da bir yer var uzakta..."

"Or'da bir yer var uzakta, görüyorum, biliyorum ama gidemiyorum" durumu söz konusu. Seviyorsanız bile sadece uzaktan sevmelisiniz. Biliyorum insanın iştahı kaçıyor ama el mahkum. 

'Bambaşka' bir Kuzey Kore

'Bambaşka' bir Kuzey Kore

2011'de ölen Kuzey Kore'nin eski lideri Kim Jong-il ülkeyi yasa boğmuştu. Oğlu Kim Jong-un ülkenin başına geçti. Ve bizim için tam 8 yıldır her şey aynı gibi gözükse de biraz fazla 'bambaşka' bir Kuzey Kore söz konusu.

Meraklandırıyor

Meraklandırıyor

Peki niye meraklandırıyor? Çünkü Kim Jong-un her yaptığı hareketle bütün gözleri üzerine çekmeyi, ilgi uyandırmayı başarıyor. Ne yapsa, ne dese olay oluyor.

Nevi şahsına münhasır

Nevi şahsına münhasır

Yüzünden saçına, yüksek egosundan narsistliğine A'dan Z'ye gerçek bir popüler kültür ikonu o... Renkli imajı, sempatik suratı, dünyaya kafa tutan tavırlarıyla nevi şahsına münhasır bir isim Kim Jong-un.

"Ne yapıyor bu adam?"

"Ne yapıyor bu adam?"

Güleryüzlü ama korkutucu... Asmak, kesmek onun bileceği bir iş mesela. Sıklıkla "Ne yapıyor bu adam?" dedirtse de her daim ilgiyi üzerinde tutmayı başarıyor.

Ultra modern bir saç stili

Ultra modern bir saç stili

Sempatik suratına ya da ultra modern saç stiline bakıp ona kanmayın. Tehlikeli biri o! Bir yandan kıtalararası balistik füze denemeleri... Diğer yandan ise rutin programlarına devam ediyor.

Gezelim, yönetelim

Gezelim, yönetelim

"Çocuk da yaparım kariyer de" gibi bir kafayla her şeye yetişmeye çalışıyor. "Gezerim de yönetirim de" diyor adeta... Ya da tamamen 'imajsal kaygı'larla geziyormuş gibi yapıyor. Önemli olan bu değil. "Mutluymuş gibi çek panpa" üzerinden yürüdüğünün görülmesinde beis görmüyor. E bunu yapmak hiç de kolay değil.

Yatak teftişi

Yatak teftişi

Lojman lojman geziyor. Çift kişilik yatakları 'Ortopedik mi?' diye kontrol ediyor. Ve bu adam koskoca bir ülkeyi yönetiyor. Bütün dünyanın ilgisini işte bu şekilde çekiyor.

PR'cılar ders almalı

PR'cılar ders almalı

Muazzam bir başarı bu. Hem bir ülkeyi yönet, üzerine bir de her gittiğin yerin PR'ını yap. Ve düzenli aralıklarla... Bence her PR'cının Kim Jong-un ve ekibinden öğreneceği çok şey var.

En azından tahmin yürütüyoruz

En azından tahmin yürütüyoruz

Böylesine gaddar gözüken bir adamın popüler kültür ikonu olarak sempati toplaması tamamen bu fotoğraflar sayesinde. Bu fotoğraflar olmasa halihazırda kapalı kutu olan bu ülkede neler olup bittiğini hiç bilemeyeceğiz. Gerçi bu fotoğraflar sayesinde de aslında ne olduğunu ne olmadığını da gayet iyi öğrenebiliyoruz, tahmin yürütüyoruz. Ama en azından iyi ya da kötü, komik ya da ciddi mutlaka bir fikir veriyor bu kareler.

Yok böyle bir ülke!

Yok böyle bir ülke!

Kuzey Kore denilince hangi kareler yayılıyor etrafa? İnsanlar gülüyor, insanlar işinde gücünde gözüküyor. Yok böyle bir ülke! Ama işte var. Orada bir ülke var uzakta ve o sadece Kim Jong-un'un...
 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak