Bir tonluk bomba ses hızını aşıp hedefi deldi

27 Aralık 2018 - 11:28'de eklendi27.12.2018 - 11:30'de güncellendi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla HABRAS'ta önemli bir test gerçekleştirildi. Testte, bir tonluk MK-84 genel maksat bombası, 2 bin metre uzunluğuyla Avrupa'nın çift raylı en uzun test hattında ilerleyerek ses hızını aştı ve çelik donatıyla güçlendirilmiş beton hedefi başarıyla deldi.

1-


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla  Avrupa'nın çift raylı en uzun test hattı Harp Başlığı Raylı Sistem Dinamik Test  Altyapısı'nda (HABRAS) önemli bir teste imza atıldı. 

2-


Testte, bir tonluk MK-84  genel maksat bombası, ses hızını aştı ve çelik donatıyla güçlendirilmiş beton hedefi başarıyla deldi. 

3-


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamada, milli olarak  geliştirilen silah sistemlerinin dinamik etkinlik testlerini yapmak için  Konya-Karapınar'da TÜBİTAK SAGE tarafından kurulan HABRAS'ın yapımına Haziran  2017'de başlandığı, 31 Ekim'de de açılışının gerçekleştirildiği anımsatıldı.

4-


Açıklamada, 2 bin metre uzunluğuyla Avrupa'nın çift raylı en uzun test  hattı olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı  gerçekleştirilen HABRAS'ta ilerleyen bir tonluk bombanın ses hızını aştığı belirtildi.

5-


Açıklamada, saatte bin 850 kilometre hıza ulaşan MK-84 genel maksat  bombasının, bir metrelik çelik donatıyla güçlendirilmiş beton hedefi başarıyla  deldiği kaydedildi.

6-


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, daha önce yüksek maliyetlerle yurt  dışında yapılan testlerin ilkine şahitlik ettiği vurgulanan açıklamada, testte  113 kilogram ağırlığındaki delici sınıf minyatür bomba harp başlığının başarıyla  hedefe ulaştığı bildirildi.

7-


Açıklamada, HABRAS'ta Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank'ın katılımıyla  yeni bir test gerçekleştirildiğine işaret edilerek, taşıyıcı kızakla bir ton  ağırlığa sahip kısmi delici özellikteki MK-84 genel maksat bombasının savunma  sanayinde bir ilke imza attığı belirtildi.

8-MK-84'ün ray üzerinde ses hızının yaklaşık 1,5 katına ulaştığına  dikkati çekilen açıklamada, saatte bin 850 kilometre hıza erişen MK-84'ün, bir  metre kalınlığa sahip çelik donatıyla güçlendirilmiş beton hedefi başarıyla  deldiği kaydedildi.

9-


Bakan Varank, testin başarıyla sonuçlandığını sosyal medya hesabından  duyurdu. Twitter'dan açıklamalarda bulunan Varank, "Sayın Cumhurbaşkanımızın  açılışını yaptığı TÜBİTAK SAGE HABRAS altyapısında tarihi bir ana daha şahit  olduk. 

10-


Yapılan testte yaklaşık 1 tonluk mühimmat, ses hızının 1,5 katında  hızlandırılarak hedefe ulaştı. Savunma sanayimiz için önemli bir başarıya daha  imza atılmış oldu." ifadesini kullandı.

11-


Açıklamada, HABRAS'ta, milli olarak geliştirilen silah sistemlerinin  üretim aşamasındaki etkinlik testlerinin, seri üretilen mühimmatların kafile  kabul testleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yurt dışından satın alınan  silah sistemlerinin operasyonel koşullardaki farklı hedefler üzerinde  etkinliklerinin test edildiği aktarıldı.

12-


HABRAS öncesinde yurt dışında gerçekleştirilmek zorunda kalınan  testlerin, ev sahibi ülke tarafından takip edildiğinin bildirildiği açıklamada,  şunlar kaydedildi:

13-


"Testin yapılacağı ülkeden izin alınması süreci, o ülkeyle olan  diplomatik ilişkiye paralel olarak ilerledi. HABRAS ile bir yandan bu izin alma  süreçlerine gerek kalmazken diğer taraftan testlerin gizliliği korundu. 

14-


HABRAS  benzeri altyapılar ABD, İngiltere, Fransa, Almanya gibi kendi silah sistemlerini  geliştiren az sayıda ülkede bulunuyor."

İlginizi Çekebilir