28.08.2008 - 03:06 | Son Güncelleme: 28.08.2008-3:07 A-A+

Bir yıldız daha kaydı

Türk sineması bir devini kaybetti. Birçok filmde başrol oynayan Orhan Günşiray, ‘kan eksilmesi’ nedeniyle tedavi gördüğü İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hayata gözlerini yumduMUTLU BOZDAĞ İstanbul

Bir yıldız daha kaydı

Türk sinemasının ünlü isimlerinden Orhan Günşiray (81), tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde vefat etti.
Birçok Yeşilçam filminde başrolde oynayan Orhan Günşiray, “kan eksilmesi” sebebiyle son bir yıldır tedavi görüyordu. Sık sık hastaneye giden Günşiray’a kan verildiği öğrenildi. Günşiray 25 gün önce rahatsızlanınca da hastaneye kaldırıldı. İç hastalıkları servisindeki özel odada tedavisi süren Günşiray, dün saat 20.15 sıralarında hayata gözlerini yumdu.
Üzüntüye boğulan eşi Gülçin Günşiray ile sinema oyuncusu oğlu Mahir Günşiray’ı hastanede yakınları yalnız bırakmadı. Gülçin Günşiray, “Perişan durumdayız” diye konuştu.
Orhan Günşiray, İstanbul’da dünyaya geldi. Tophane Sanat Okulu’ndan mezun olan Günşiray ticaretle uğraşırken, 1950 yılında “Adalar Erkek Güzeli” seçildi. Sinemacıların ilgisini çeken Günşiray, 1959’da “Lejyon Dönüşü” filmiyle sinemaya geçti. Fakat daha sonra sinemayı bırakarak tekrar ticarete döndü.
İki yıl sonra “Fosforlu Cevriye” filminde oynayarak ün yaptı. Oyunculuğunun yanı sıra yönetmen Atıf Yılmaz’la birlikte “Yerli Film”i kurarak yapımcılık yaptı ve “Dolandırıcılar Şahı” ile “Sırat Köprüsü” filmlerini çevirdi. 

Serüvenlerin adamı...
1959-1966 arası Türk sineması serüven filmlerinin en tipik oyuncusu oldu. Bond tipini sinemamızda ilk kez canlandırdı. 1970’ten sonra sinemadan uzaklaşarak şarkıcılık, gazinoculuk yaptı. 1970’te “İbret”le tekrar sinemaya döndü, fakat kısa bir süre sonra ayrıldı. 1981’de “7 Şoförün Öyküsü” filmini çevirdi ve televizyon reklam filmlerinde rol aldı. Günşiray, aralıklarla da olsa 2006 yılına kadar birçok filmde rol aldı.
Sanatçı Mahir Günşiray’ın da babası olan Günşiray, beş çocuk babasıydı.

Bilgi YarışmasıKuzey Atlantik Paktı Örgütü'nün kısaltılmış yazılışı hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Kurulu düzene karşı gelmeye ne denir ?
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.