17.12.2011 12:04 | Son Güncelleme:

Bisikletle Türkiye'den Japonya'ya

Küresel ısınmaya dikkat çekmek için Ankara’dan yola çıkan genç çevreci, 11 ülke ve 950 şehri bisikletle gezdi.

Yaklaşık 11 ayda 12 bin 500 kilometreyi pedallayan çevre gönüllüsü Gürkan Genç, yolculuğunu Japonya’da noktaladı.

Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küresel ısınmanın en büyük sebeplerinden bir tanesinin bilinçsizce tüketilen ve hidrojen elementi bulunduran fosil yakıtlar olduğunu söyledi. Genç, fazla tüketimin, sera etkisi sonucunda gün geçtikçe dünyayı yok ettiğini dile getirdi.

Genç, bisiklet macerasına, "Perşembe Akşamı Bisikletçileri" ile başladığını ifade ederek, şöyle konuştu: "Bisiklete binmeye başladığımda, önce araç kullanmayı azalttım. Zaman içindeyse sağlık ya da ekonomik sebeplerin yanı sıra doğa için binmeyi öğrendim.

İşime bisikletle gidip gelmeye başladım. Ülkenin ufak bir bölümünü gezdim. Eşsiz doğasıyla mükemmel bir ülkede, dünyada yaşıyoruz ve bunun değerini henüz anlamış değiliz. Birilerinin dikkatini çekmemiz lazım. Bu ülkenin şehirlerine bisikletler için altyapı yapılabilir. Bunu yapacak yatırım gücüne sahip kurum ve kuruluşlar mevcut. Yeryüzünde yaşarken istediğiniz kadar para kazanın, ama bir gün hepimiz doğaya karışacağız. Yapacağımız en büyük yatırım doğayı korumak adına olmalı ki orada huzur içinde uyuyalım" -343 günde 11 ülkeyi bisikletle gezdi- Genç çevreci, doğayı korumak ve küresel ısınmaya dikkat çekmek için "doğa için pedalla" projesini hayata geçirdiğini belirterek, böylelikle Türkiye’de insanların bisikletin de bir ulaşım aracı olduğunu fark etmelerini amaçladığını anlattı.

Yolculuğunun, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Çin, Moğolistan, Güney Kore ve Japonya’yı kapsadığını kaydeden Genç, bisikletle Ankara’dan Tokyo’ya 343 boyunca 950 şehri gezerek ve 12 bin 500 kilometreyi pedallayarak ulaştığını söyledi.

Yaklaşık 11 ay süren yolculuğum sırasında birçok farklı kültürü yakından tanıma fırsatı bulduğunu anlatan Genç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yeni yerler görmek ve yeni insanlar tanımak heyecan vericiydi. Gezdiğim ülkelerde yaşadığım birçok macera ve anı oldu. Yolculuğumdaki deneyimlerimi ve anılarımı kendime ait bir blog sitesinde paylaşıyorum. Bunu yapmamdaki amaç, insanlara bu işin zannedildiği kadar zor olmadığını gösterebilmek. Fotoğraf video görüntülerimin de yer aldığı blog, Türkiye’nin yanı sıra başta Portekiz olmak üzere başka ülkelerde de takip ediliyor." İnsanları bu tür etkinliklere özendirmek ve yaşadıklarını anlatmak amacıyla yolculuk boyunca çektiği fotoğrafları "Doğa için pedalla - Gürkan Genç" adlı sergide izlenime sunduğunu ifade eden Genç, Atılım Üniversitesi’nde açılan serginin 20 Aralık’a kadar gezilebileceğini sözlerine ekledi.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0