16.05.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 16.05.2018-1:30 A-A+

Biz yürüdükçe memleket yeşillenecek!Vaktim olduğu günlerde evin yakınındaki orman yolundan geçiyorum ki, gözlerim biraz yeşile doysun ve ciğerlerime azıcık temiz hava dolsun... Özellikle büyük şehirlerde tek bir ağaca bile hasret kaldık. Etraftaki inşaat gürültüleri bitmiyor, dev binalar ardı ardına dikilmeye ve bizi doğadan koparmaya devam ediyor.

Mesela Bağdat Caddesi tarafı, çocukluğumdan beri İstanbul’un en sevdiğim semtlerindendi. Sayfiye yeri gibi gelirdi bana, şehrin keşmekeşinden kaçıp, huzur bulmak için oraya giderdim hep. Şimdi kentsel dönüşüm niyetine oranın da tadı kaçtı. Minik apartmanların yerini, içinde nefes bile alınmayacak kadar daracık dairelerle dolu yüksek apartmanlar alıyor, çoğunun balkonu bile yok, inanılır gibi değil!

Betonla kuşatıldık

Şehirdeki gökdelenlereyse zerre tahammülüm yok, New York’a beş kala vaziyetteyiz. Gökyüzünü bile göremeyeceğimiz günler yakın. Özellikle gökdelenlerden uzak bir semte yerleştim, buraya da ikişer üçer dikmeye başladılar. Kendimi dört yandan kuşatılmış gibi hissediyorum! Ancak şehirden uzaklaşma ve doğaya kavuşma fırsatı bulduğum zamanlarda, özgürce yaşadığımı ve nefes aldığımı hissediyorum...

Biliyorum ki, çoğu kişi aynı hislerde, işte bu yüzden memlekete bina yerine ağaç dikmeyi hedefleyen her proje, benim için altın değeri taşıyor. Geçtiğimiz yıl başlayan Jotun Yeşil Adımlar uygulamasına kısa sürede 34 bin 400 kişi destek verdi ve 10 bin ağaçtan oluşan orman Balıkesir Gönen’de hayat buldu. Umut veren bir hikaye bu...

Yeniden iş başında

Yeşilimize sahip çıkan uygulama;2017 Kristal Elma Festivali Mobil Uygulama kategorisinde ‘Gümüş Elma’ ve Felis 2017’de ‘Mobil Uygulama’ ödüllerini aldı. Jotun Yeşil Adımlar, şimdi bir kez daha adımları ağaca dönüştürmek için iş başında... 4 Ağustos’a kadar devam edecek olan proje sonunda hedef, 10 bin ağaç daha dikmek.

“Biz nasıl destek olacağız?” sorusuna gelince... Uygulamayı App Store veya Google Play’den cep telefonumuza indireceğiz. Yürüyeceğimiz yollar uygulamada yeşile boyanacak ve boyanan her 4 km. için Jotun bir ağaç dikecek. Yeşile boyanan yollardan tekrar yürürsek bu kez 6 km. için bir ağaç dikilecek, yeni yollar keşfetmeliyiz!

Bu sayede Eskişehir Turgutlar Ağaçlandırma Sahası’nda yeşerecek olan üç orman büyüklüğündeki Jotun Hatıra Ormanı’na ve araçlarla kat edilecek yolları yürüyerek gideceğimiz için karbon salınımının azalmasına katkımız olacak. Biz yürüdükçe, ülkemiz yeşillenecek! Benim gibi doğa sevdalıları için tek kelimeyle muhteşem bir anlaşma bu... Hem kendimiz, hem gelecek nesiller için harekete geçme vakti, haydi dostlar tabana kuvvet!

 

 

Bilgi Yarışmasıİstanbul'u fethiyle Yeniçağ'ı başlatan hükümdar kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.