Gündem
22.07.2011 - 11:10 | Son Güncelleme: 22.07.2011-11:10

Bizans dönemine ait lahitler bulundu

ERZİNCAN’ın önemli tarihi yerlerinden Altıntepe’de 1 Temmuz tarihinde başlayan 9’uncu dönem kazılarında Bizans dönemine ait 2 lahit bulundu. Vali Abdülkadir Demir, mezarların ihale ile restore edileceğini söyledi.

Sitene Ekle

RECEP DEMİRCİ/ERZİNCAN, (DHA)

Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından 1959- 1968 yılları arasında ilk kazıların yapıldığı Altıntepe’de, 2003 yılından itibaren Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından çalışmalar sürdürülüyor. Kente 15 kilometre uzaklıkta Üzümlü İlçesi sınırlarındaki Altıntepe’de şimdiye kadar Urartular ve Bizans dönemine ait birçok tarihi bulguya rastlandı.

Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu başkanlığında 21 öğrenci ve 24 işçi ile devam eden kazılarda, bu yıl Bizans dönemine ait 2 lahit ortaya çıkarıldı. Lahitlerin yakınlarında ise 3 yetişkin mezarı ve iskeletleri bulundu. Yapılan çalışmalarda 2003 yılında bulunan 6’ncı yüzyıl sonrası erken Bizans Dönemi’ne ait Bizans Kilisesi mozaiklerinin onarımı da tamamlandı. Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu, bulunan iskeletlerin Bizans dönemine ait olduğunu belirterek "İskeletlerin yatışı aynı Müslümanlarda olduğu gibi doğu- batı yönünde uzanmış. Ama sırt üstü yatmış" dedi.

Vali Abdulkadir Demir, Altıntepe’nin çok önemli olduğunu vurguladı. Demir, "Altıntepe, havalimanına 7- 8 dakikada uzaklıkta. Burada günümüzden 2 bin 750 yıl önceki döneme ait çalışmalar yapılıyor. Bu tür arkeolojik kazılar çok uzun sürüyor. Biz istiyoruz ki bunu çok kısa sürede tamamlayalım. İl Özel İdares’inden ve Kültür Bakanlığı’ndan aldığımız destekle burada bulunan eserleri sunulabilir hale getirelim. Eserleri hemen restore edip ziyaretçilerin hizmetine sunmak istiyoruz. Bu amaçla Bizans dönemine ait bulunan mozaiklerin bulunduğu kiliseyi bu yıl sonu itibari ile ziyaret edilecek hale getireceğiz. Orada bulunan lahitleri ve mezarları da ayrı bir ihale ile restore edeceğiz. Biz buradaki bütün eserleri yapabileceğimiz kadar ayağa kaldırmak istiyoruz" diye konuştu.


Bilgi Yarışması"Gönül Yarası" filminde Meltem Cumbul'la başrolü paylaşan erkek oyuncu kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX