11.11.2017 02:30 | Son Güncelleme:
Mert İnan / İstanbul

Bizi bu havalar mahvetti

Rapora göre, iklim değişikliği sağlığımızı bozuyor, ölümleri artırıyor. Araştırmacı Devin Bahçeci, “Küresel ısınmayla birlikte sağlık durumumuz daha da kötüleşecek” dedi

İklim değişikliğinin sağlığa etkisine yönelik rapora göre, sıcaklık, hava kirliliği ve virüslere bağlı hastalıkların artışında küresel ısınma etkili olacak. Dünya Bankası ve Dünya Sağlık Örgütü ile 26 küresel üniversitenin dünyaca ünlü tıp dergisi ‘Lancet’ için hazırladığı “Gerisayım: Sağlık ve İklim Değişikliğindeki İlerlemelerin Takibi” başlıklı araştırmanın sonuçları açıklandı.

Türkiye etkilenecek

Rapor, 2000 yılından bu yana dünyada kırsal alan işgücü verimliliğinde yüzde 5.3’lük düşüş yaşandığını ortaya koyuyor. Rapora göre, aşırı sıcaklara bağlı hastalıklarda artış var; 2000-2016 yılları arasında aşırı sıcak hava dalgalarına maruz kalan kişi sayısında 125 milyon kişilik artış yaşanırken, 2015 yılında sıcak hava dalgalarına maruz kalan insan sayısında rekor kırıldı. 2015 yılında 175 milyon kişi sıcak havadan etkilendi. 2050 yılına kadar sıcak hava dalgalarına maruz kalacak kişi sayısında  1 milyarlık artış öngören araştırmaya göre, Türkiye’yi de etkileyecek 1 derecelik sıcaklık artışı, küresel buğday üretiminde yüzde 6’lık, pirinç üretiminde ise yüzde 10’luk bir düşüşe neden olacak.

‘Kayıtsız kalamayız’

Küresel raporu Milliyet’e değerlendiren Yeryüzü Derneği’nden iklim araştırmacısı Devin Bahçeci’ye göre, iklim değişikliği insan sağlığına geri dönülmez zararlar vermiş durumda. Bahçeci, “Rapor, henüz yeni gözlemlemeye başladığımız sağlık sorunlarını tanımlarken, kayıtsız kalma seçeneğimiz olmadığını da ortaya koyuyor. Küresel hava sıcaklığında önlenemeyen artışlar ve iklim değişikliğinin risk arttırıcı ve istikrarsızlığı hızlandırıcı rolü,  sağlık sorunlarının çok daha kötüleşeceği anlamını taşıyor” dedi. 

Dengue sıtmasında artış

Raporda dikkat çeken detaylar şöyle:

2015’te kömürle enerji üretimi, ulaşım ve konutlarda fosil yakıt kullanımına bağlı hava kirliliği nedeniyle 21 Asya ülkesinde 803 binden fazla erken ölüm ve önlenebilir ölüm vakası yaşandı.

Dünya genelindeki şehirlerin yüzde 87’sinin Dünya Sağlık Örgütü hava kirliliği kılavuzunu ihlal ettiği anlaşıldı.

Milyarlarca kişi tehlikeli atmosferik partikül madde (PM 2.5) kirliliğine maruz kalıyor.

Önlem alınmadığı takdirde, buz sahanlığı çökmesine bağlı deniz seviyelerindeki yükselme nedeniyle doksan yıl içinde bir milyarı aşkın kişi göç etmek zorunda kalacak, bu durumdan Türkiye’nin kıyı sahilleri de etkilenecek.

Sadece iki sivrisinek tarafından bulaştırılan Dengue sıtmasının bulaşma olasılığında, 1990’dan bu yana yüzde 3-6 arası artış görüldü.

Hava kirliliğine maruz kalma oranı da dünya genelinde 1990’dan bu yana yüzde 11.2 arttı. 2000 yılından bu yana dünyada havaya bağlı felaketlerde yüzde 46’lık artış görüldü.

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0