Bizim büyük çaresizliğimiz: Madonna bile yaş ayrımcılığıyla savaşıyor

Madonna son günlerin en çok konuşulan isimlerinden biri. Tıpkı son 10, 20, 30 yıldır gibi bir hayli popi yani. Bunun elbette mantıklı sebepleri var. Ancak konuşulmasındaki en büyük faktör, yaptığı flaş bir açıklama tabii ki...

Bizim büyük çaresizliğimiz: Madonna bile yaş ayrımcılığıyla savaşıyor

Listelerde hayal kırıklığı yarattı

Listelerde hayal kırıklığı yarattı

Madonna geçtiğimiz günlerde 'Medellin' single'ını yayınlamıştı. Bu şarkıda Kolombiyalı şarkıcı Maluma ile 'feat.'e imza atan Madonna, sıkı hayranları tarafından beğenilse bile yeterince büyük bir başarıya imza atamamıştı.

Bir Madonna şarkısından ziyade fazlasıyla Maluma odaklı bir iş olan 'Medellin', en azından resmi müzik listelerinde epey hayal kırıklığı yarattı diyebiliriz.

Bırakın İngiltere'yi, ABD'yi, Avrupa'da bile beklenen başarının epey gerisinde kaldı 'Medellin'. 

Yine de "Çekilin yoldan" modunda

Yine de "Çekilin yoldan" modunda

İngiltere'de sadece 87 numaraya yükselen şarkı, ABD'de Hot 100'e giremedi. Her ne kadar Polonya, Portekiz, İtalya gibi ülkelerde ufak ufak bile olsa kendine yer bulsa da asıl bomba listeler olan Almanya, Avusturya, Hollanda gibi ülkelerde adeta şarkının esamesi okunmadı.

Boşa çıkan beklentilere rağmen Madonna'nın müziğe dönmesi sevindirici tabii ki. Keza Madonna'nın her yere röportaj vermesi, "Sahalara döndüm, çekilin yoldan geliyor kaptan" modunda olması epey tatlışko.

"Bir kadın olarak savaşmak zorundaydım"

"Bir kadın olarak savaşmak zorundaydım"

Hatta biliyorsunuz Madonna, bütün protestolara rağmen Eurovision'a da katılacak ve bir performansa imza atacak. Düşünün, Madonna o kadar sahalarda! Ve işte o Madonna, Vogue dergisine bir röportaj vermiş, güzel güzel laflar etmiş.

Dergiye kapak olmuş. Başlık olarak da "Bir kadın olarak savaşmak zorundaydım" başlığı çekilmiş. Röportajda söylediği laflar enteresan. Britney Spears ya da Lady Gaga gibi genç kuşak temsilcileriyle düşman olmasının beklendiğini filan anlatmış.

"Yaşlandığım için cezalandırılıyorum"

"Yaşlandığım için cezalandırılıyorum"

Ve tabii ki bir de "Bugünlere kolay gelmedim ama hâlâ işim zor, savaşım bitmedi" modunda lafları var Madonna'nın. Haklı mı, haklı.

Demiş ki, "İnsanlar bir şekilde bana hep kulp buldu, beni susturmaya çalıştılar. Yok yeterince çekici değilmişim, yeterince iyi şarkı söyleyemiyormuşum, aslında o kadar da yetenekli değilmişim... Şimdi yeni bir şey çıktı. 60 yaşına girdiğim için adeta suçlu ilan ediliyorum. Yeterince genç değilim ve yaş ayrımcılığı ile savaşıyorum. 60 yaşına girdiğim için, yaşlandığım için cezalandırılıyorum..."

Madonna bile dertli, biz ne yapabiliriz ki?

Madonna bile dertli, biz ne yapabiliriz ki?

Bu cümleden sonra insanın Serdar Ortaç esprisi yapası geliyor. 'Şeytan' şarkısındaki "Hayat beni neden yoruyo'sun?" cümlesiyle çeşitli esprilere malzeme vermişti Ortaç. "Serdar Ortaç'ı yoran bir hayat bize kim bilir ne yapar?" denilmişti...

Madonna'nın "Yaşlandığım için cezalandırılıyorum" lafından sonra benzer hislere gark oldum açıkçası.

Adeta bizim büyük çaresizliğimiz... Madonna bile her daim genç kalan bir kadın dahi yaş ayrımcılığıyla savaşıyor, biz yaşlanmamak için ne yapabiliriz ki?

Yıldırmaya çalışıyorlar

Yıldırmaya çalışıyorlar

Dünya üzerinde yaşlanmayan, her daim genç kalan iki insan varsa biri Madonna, diğeri de Ajda Pekkan. Düzenli aralıklarla gençlik iksirinden yudumlar alan bu ikiliden biri diyor ki, "Artık yaşlandım ve bu yüzden üstüme geliyollağ!"

Bitmiş. Olay net bir şekilde bitmiş. Madonna bile yaştan dertliyse demek ki yaş konusu gerçekten de önemli bir konu. Her şeyin en yenisine o kadar takılmışız demek ki, belirli bir yaşa gelen birinin üretimini bile dikkate almıyoruz, ya da "Alıcın yok ki, boşuna uğraşma" diye yıldırmaya çalışıyorlar o kişiyi...

Yaş avantaj mı dezavantaj mı?

Yaş avantaj mı dezavantaj mı?

Tabii ki Madonna haklıysa bunlar yaşanıyor. Peki Madonna haklı mı? Bence evet. Yani artık evet. Geçmişte büyük bir ustanın yeni projesi çok büyük bir ilgiyle karşılanırken artık sadece gençlerin, yeni isimlerin peşine düşmüş vaziyetteyiz. Kadir, kıymet hak getire yani.

Özellikle de sanat dünyasında yaşın bir avantajdan ziyade dezavantaj olduğunu düşünüyorum. Tüketim hızının aşırı artmasıyla birlikte yeninin peşine öyle bir düşmüşüz ki, tecrübelilere "Boşuna uğraşma" deniliyor gibi gerçekten...

'İstenmeyen adam/kadın' pozisyonu

'İstenmeyen adam/kadın' pozisyonu

Madonna istediği kadar trend işler yapsın, bir yere kadar. Mutlaka tıkanacak. Ona yeni kuşak hep "Öfff" gözüyle bakacak. Şarkısını sevse bile yine de yeterince içselleştiremeyecek, bağ kuramayacak.

Madonna ya da o yaştaki/tecrübedeki birinin kıymetini anladığında da zaten çoktan yaşlanmış olacak! Ve bilin bakalım ne olacak, o kişi de hangi mesleği yaparsa yapsın 'artık istenmeyen adam/kadın' pozisyonuna düşecek. Yani empati kuracak ama iş işten geçmiş olacak!

Problemi çözse çözse yine Madonna çözer

Problemi çözse çözse yine Madonna çözer

Yaş bir avantajken dezavantaja dönüşüyorsa, ki bence şu anda yaşadığımız çağ tam olarak bunu gerektiriyor, geçmiş olsun. Deforme olmuşuz. Çok sevdiğimiz bir akıllı telefonun yeni modelini, bağımlısı olduğumuz bir uygulamanın son sürümünü beklerken meğer insani değerlerimizden ciddi götürüler olmuş.

Yeni olmayan her şeyi 'demode' bulur olmuşuz. Madonna bile zorlanıyorsa bu devirde, artık çok geç. Ama yine de savaşmaya devam. Madonna da zaten her daim savaşçılığıyla takdir edilen bir isim olduğundan, bu problemi çözse çözse yine o çözer...

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak