21.11.2018 10:56 | Son Güncelleme:

Black Friday nedir? Black Friday indirimleri başladı mı?

Black Friday nedir? Black Friday indirimleri ne zaman başlıyor? 1932 yılından bugüne kadar noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilen Black Friday indirimleri Türkiye'de de etkisini gösteriyor. İndirimden yararlanmak isteyen vatandaşlar o tarihi bekliyor...

Black Friday çılgınlığı Türkiye'yide etkisi altına aldı. Amerika'da şükran gününden sonraki ilk cuma günü olarak kutlanan Black Friday, 1932'den bu yana noel alışverişinin başladığı gün olarak bilinmektedir. Dünyayı etkisi altına alan alışveriş çılgınlığı tüm dünyada yayıldığı gibi Türkiyede de etkisini göstermeye başlamış olacak ki birçok marka mağaza ve internet sitelerinde indirime başladı. Black Friday kapsamında Kozmetik'ten giyim'e beyaz eşya'ya kadar hemen hemen tüm sektörlerde etkisini gösteren çılgın indirim günleri başladı. Büyük indirimlerin ise 23 Kasım Cuma günü yaşanması bekleniyor. Birçok internet sitesinde şimdiden bazı ürünler tükenmiş durumda

BLACK FRİDAY NEDİR?

Black Friday, ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir. Gün 1932'den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar, ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday bir resmi tatil sayılmaz. Kanada ve Ingiltere'de de Black Friday günü vardır, ve Amazon gibi internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yaparlar.

Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia'da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu şekilde karşılanmaktadır. Walmart gibi ünlü mağazalar her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmaktadırlar, ve işçilerin mesaisi daha yoğun geçmektedir.

Son yıllarda, mağazalarda, Black Friday gününde, aşırı kalabalıktan dolayı kaza oranı artmıştır. Örneğin, alışverişte kullanılan arabalar müşterilere ya da çalışanlara çarpıp, yaralanmalarına sebep olmaktadır. Örneğin, 2006 yılında, ABD'nin Columbus, Ohio şehrindeki asi Wal-Mart müşterileri, kapılar açılır açılmaz içeri taşıp, çalışanların mallara çarpıp, yaralanmalara sebep olmuşlardı. 2008'de ise, ABD'nin Valley Stream, New York şehrindeki sabah 5'deki açılışını bekleyen müşteriler, kapılar açılır açılmaz içeri girip, hem kapıyı kırdılar, hem de 34 yaşındaki bir çalışanı ezip, ölümüne sebep oldular. Müşterilerin bu çalışanın başına gelen üzücü olaydan hiç suçlu hissetmedikleri gözlemlenmiştir. 2010 yılında, Buffalo, New York'ta da Target mağazasında benzer bir olay olmuştur. Bazı müşteriler, uzun kuyruklara aradan girmeye kalkışıp, başka müşterileri tehdit etmişlerdir. 2010 yılında, ABD'nin Madison, Wisconsin şehrindeki bir kadın, Toys 'R' Us mağazasında kuyruklara aradan girip itiraz edenleri vurmakla tehdit ettiği için tutuklandı. 2012'de ise, ABD'nin Tallahassee, Florida şehrinde, Wal-Mart'ın park yerinde, iki kişi park etme meselesinden dolayı vuruldu. Black Friday günündeki şiddete rağmen, bu gün ABD'de çok meşhurdur.

 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy2