Black Friday ve benzeri günlerde akıl sağlığı nasıl korunur?

Black Friday, Cyber Monday, Bekarlar günü indirimi ve daha nice günlerde alışveriş siteleri indirime giriyor. En azından bize söylenen bu. Alışveriş delisi olan bizler de baş parmağımızı aşağı yukarı kaydırarak bundan faydalanmaya çalışıyoruz. 

Black Friday ve benzeri günlerde akıl sağlığı nasıl korunur?

Karşı koymak zor

Alışveriş yapma isteği çok garip bir duygu. İndirim olmasa bile insanın alışveriş yapası geldiği zaman önüne geçmek mümkün değil. Kumar gibi illet bir şey. İnsan çoluğunun çocuğunun rızkını bile alışverişe yatırabilir. Hem de bir fedakarlık belirtisi olan "giymedim, giydirdim"' cümlesini "giydim, giydirmedim"e dönüştürecek kadar.


 

İndirim olmadığında bile karşı konulamayan bu alışveriş isteği, bir de bütün sosyal çevreniz tarafından "duydun mu tüm alışveriş sitelerinde yüzde 400'e varan indirim varmış" diyerek kışkırtıldığında artık ne bütçe umrunuzda oluyor, ne de ay sonu telaşı.

Alışverişte taktik gütmek

Alışverişte taktik gütmek

Tüm bu karşı konulamayan alışveriş isteğine rağmen yine de bazı önlemler almakta fayda var. Öncelikle maymun iştahı bir kenara bırakıp her kategorideki bütün ürünlere saatlerce bakmamak gerekiyor. İhtiyaç duyduğunuz ya da almak istediğiniz ürünlerin fiyatlarını indirimsiz zamanlardayken not edip indirime girdiği iddia edildiği dönemle karşılaştırmak en akıllıcası.

Black Friday, Süper Cuma, Siber Pazartesi, Şahane Pazar, Sallanan Salı, Oyş Efsane Çarşamba gibi günlerden maksimum fayda sağlamanın başlıca yolu bu. Gerçek anlamda indirim yapılan ürünleri ancak karşılaştırma yöntemiyle ve şanslıysanız bulabilirsiniz.

700 liradan 500 liraya düşmüş, ne kadar ucuz ya

700 liradan 500 liraya düşmüş, ne kadar ucuz ya

"Dostlar alışverişte görsün" denir ya, bu indirimlerin en babalarını yakalama arzumuzun ilk nedeni, güzel ürünlere ucuza sahip olmakken ikinci nedeniyse çevremize yakaladığımız indirimleri anlatma isteği.

İndirim kovalayan her arkadaş grubunda illa bir ürünü 4'te 1'i fiyatına alan bir indirim gurusu vardır. Bu indirim guruları asla uyumaz, asla acıkmaz, asla fırsat kaçırmaz. İndirim komandosudur bunlar.

Bize müsaade

Bize müsaade

Alışverişle pek ilgisi olmayan, bu nedenle indirim falan kovalamayan insanlar az da olsa hala var. Eminim alışveriş tutkusu onlara gereksiz, para tuzağı olarak geliyordur. Neredeler acaba şimdi, neler yapıyorlar?

Onlar adına konuşacak olursam, siz indirdiyseniz biz kalkalım. Bize müsaade.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak