Black Panther tişörtünü sarışın bir mankene giydirmek neden eleştirildi?

Black Panther, 2018 yılının en çok konuşulan filmlerinden biriydi. Hatta 2018'in en trend konularından biriydi bile diyebilirim. Çünkü ilk defa siyahi bir karakterin başrolde olduğu süper kahraman filmi çekiliyordu. Black Panther'in ülkesi olan 'Wakanda' yazılı tişörtü satan Forever 21 adlı marka, ürün tanıtımında sarışın bir beyaz manken oynatınca, siyah tenli Black Panther hayranlarından beklenmedik bir tepki aldı.

Black Panther tişörtünü sarışın bir mankene giydirmek neden eleştirildi?

Geçmişin izleri mi?

Geçmişin izleri mi?

Siyahiler uzun yıllar ayrımcılığa ve eziyete maruz kaldılar. İnsanlar sırf siyah tenli diye hayatlarından, mallarından ve ailelerinden oldular. Toplum bilinçlenmeye başladıkça siyah-beyaz ayrımı büyük ölçüde ortadan kalkmaya başladı. Irkçılık hala var olsa da, eskisi kadar yaygın ve kabul gören bir durum değil.
 


Fakat belli ki geçmişin izleri kolay silinmiyor. Uzun yıllar yapılan ırkçılığın getirdiği bir 'yine bizi ezecekler' sanrısı olur olmadık anlarda ortaya çıkabiliyor. Tıpkı 'Wakanda Forever' yazan bu tişörtü beyaz tenli bir manken giydiği için hakaret olarak algılamak gibi.

Paradoks

Paradoks

Bundan incinmek ve markayı eleştiri yağmuruna tutmak gereksiz bir hareket. Wakanda'nın lideri olan Black Panther, siyahi bir karakter olarak tasarlanmış. Eğer filmde siyahi bir aktör yerine beyaz biri canlandırsaydı o zaman sorun olabilirdi. Tıpkı James Bond'u İngiliz birinin oynayamaması gibi.

Fakat Wakanda Forever tişörtünün reklamını yapmak için beyaz tenli bir insanın giymesi nasıl eleştiri konusu olabilir, insanın aklı olmuyor. Bu mantığa göre aynı tişörtü bir kadının da giymemesi gerekiyor çünkü karakter erkek. Aynı şekilde zayıf biri de giyemez çünkü karakter kaslı ve yapılı. Ten rengiyle bunlar arasında ne fark var? 

Ten renginin ırkçılık konusu olmaması gerektiğini savunurken ve kendi ırkı ırkçılıktan muzdaripken böyle bir ayrımcılığa imza atmak tam bir paradoks.

Objektif bakamamak

Objektif bakamamak

Irkçılığa maruz kaldıkları için zamanla içlerine kapanan ve bu sebeple sadece siyahi bir çevreye sahip olan insanlar, ayrımcılığa uğrayan herkes gibi kendi 'kurtarılmış' bölgelerini oluşturuyor.

İnternet ortamında da kendi forum, site ve sayfaları olan bu insanlar, bahsi geçen giyim sayfasını ağır şekilde eleştirip alay ediyor. "Tişörtü giyen sarışın sizin kralınız mı?", "Bu sarışın Wakanda'da gezebilir mi?" gibi yorumlar var. Sadece kendi görüşlerindeki insanlarla fikir alışverişinde bulununca haliyle objektifliklerini kaybediyorlar.

Halbuki dışarıdan bir göz beyaz mankenin yalnızca bir tişört pazarlama aracı olduğunu ve bunun bir hakaret olmadığını rahatlıkla görebilir.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak