10.02.2018 01:30 | Son Güncelleme:
BAHAR ATAKAN-Ankara

BMMYK Ofisi’ne dokunulmazlık

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Arasında Ev Sahibi Ülke Anlaşması ile Anlaşmada Değişiklik Yapılmasına İlişkin Notaların Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, önceki gün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Türkiye ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) arasındaki ilişkiyi yeniden düzenleyen yeni yasa özetle şunları kapsıyor:

- BMMYK Ofisi Ankara’da kurulacak.
- BMMYK, Türkiye’de tüzel kişiliğe sahip olacak.
- BMMYK; sözleşme yapma, taşınmaz ve taşınabilir mal edinme ve bunlar üzerinde tasarrufta bulunma, dava açma ehliyetine sahip olacak.
- BMMYK Ofisi dokunulmaz olacak.
- Ev sahibi ülkenin (Türkiye) hiçbir yetkilisi veya resmi görevlisi veya ev sahibi ülkede kamu yetkisi kullanan hiçbir kişi, BMMYK Ofis Başkanı’nın rıza gösterdiği ve onayladığı koşullar altındaki durumlar istisna olmak üzere BMMYK binasına herhangi bir görevi yerine getirmek amacıyla giremeyecek.
- BMMYK’nın arşivleri ve genel olarak BMMYK’nın kullanımına sunulan, BMMYK’ya ait olan veya BMMYK tarafından kullanılan bütün belge ve malzemeler, Türkiye’nin neresinde ve kimin elinde bulunursa bulunsun dokunulmaz olacak.
- BMMYK, Ülke Ofisi binasının, Türkiye’deki herhangi bir yasa kapsamında tutuklanmaktan kaçan kişiler, hükümet tarafından başka bir ülkeye iadesi için aranan kişiler, yasal işlemler veya adli takibattan kaçmaya çalışan kişiler tarafından sığınak olarak kullanılmasına engel olacak.
- BMMYK, Türkiye’de BMMYK Ofisi’ni Bölgesel/Alan Ofisi olarak tayin edebilecek.
- Ülke Ofisi’ne, hükümetin yazılı onayı üzerine Ankara dışındaki illerde saha ofisleri kurma yetkisi verilebilecek.
- Bu saha ofisleri, Ülke Ofisi’nin bir parçası sayılacak. Türkiye, BMMYK ofislerinin güvenlik ve korumasını sağlayacak.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5
EtiketlerTBMMAnkara