Bobby Dixon'un otobiyografisinden çıkarılması gereken 7 ders

Nemesis Kitap etiketiyle yayımlanan Bobby Dixon otobiyografisi 'Savaşçı: Dipten Zirveye', bol bol hayat dersi içeriyor. Kitabı kesinlikle okumanız gerek. Çıkarılacak derslerden bazılarına beraber bakalım...

Bobby Dixon'un otobiyografisinden çıkarılması gereken 7 ders

Fenerbahçe'nin enerji kaynağı

Fenerbahçe'nin enerji kaynağı

Fenerbahçe Beko'nun en sevilen oyuncularından olan Ali Muhammed (ya da bizim onu tanıdığımız ismiyle Bobby Dixon) hayatını kaleme aldığı 'Savaşçı: Dipten Zirveye' otobiyografisiyle hakkında bir kez daha konuşmamızı sağladı.

Türkiye'deki kariyeri boyunca müthiş işlere imza atan oyuncuyla ilgili konuşulması, öğrenilmesi, akılda tutulması, örnek alınması gereken çok fazla şey var.

Kişiliği de oyunu da örnek

Kişiliği de oyunu da örnek

Ail Muhammed'in en önemli yanı, oyunu ve kişiliğiyle kendisinden büyük ya da küçük olması fark etmeden herkese örnek olması...

Öyle ki, hem Fenerbahçe Beko taraftarı için hem de bir önceki takımı Pınar Karşıyaka'nın taraftarı için 'sevilen bir figür' olmayı başardı.

Anlaşılıyor ki, kendisinin bu kadar sevilmesinin nedeni, saha içi ve dışında yansıttığı profil ve yaşantısı...
 

Hayatı kitaplaştırılmayı hak ediyor

Hayatı kitaplaştırılmayı hak ediyor

Türk vatandaşı olmasını takiben hayranı olduğu Muhammed Ali nedeniyle ismini Ali Muhammed olarak değiştiren Bobby Dixon, çocukluğu, gençliği ve basketbol kariyeri boyunca pek çok zorlukla yüz yüze geldi.
 

Öğrenilecek çok şey var

Öğrenilecek çok şey var

Ne var ki, bu onu asla vazgeçirmedi. 'İstediği kişi' olabilmek için elinden geleni yapmaya devam etti. Çocukluğu ve gençliği boyunca 'yanlışlar' yapsa ve 'şanssızlıklar içinde' olsa bile kendini doğruya yönlendirdi. Elinden geleni yaptı ve başardı.
 

1. 'Aslan yürekli' olmak gerek

1. 'Aslan yürekli' olmak gerek

Çocukluk döneminde futbolla ilgilenen Bobby, antrenörü tarafından dayanıklılığının artması ve zor şartlara hazırlanabilmek için, 'aslan yürekli' olmak üzere yetiştirildi.

'Aslan yürek' olmak, tüm zorluklara dayanmak ve elinden gelenin en iyisini yapmaktı.

Dayanıklı olmak, çaba göstermek, zor şartlara uyum sağlamak önemliydi o döneminde. Zor antrenmanlarla vücudunu ve zihnini geliştirmişti.
 

2. İnsan denemekten vazgeçmemeli

2. İnsan denemekten vazgeçmemeli

Çocukluğunda ve gençliğinde, siyahi bir aileden geldiği için, çok zor şartlar altında yaşadı Bobby Dixon. Bu nedenle, hiçbir şey çok da kolay olmadı. Fakat otobiyografisinde anlattıklarına bakınca görüyoruz ki, denemekten vazgeçmemiş ve her koşulda kendisine inanmış.
 

3. Hayatın doğduğunuz çevreyle alakası yok

3. Hayatın doğduğunuz çevreyle alakası yok

Doğduğunuz çevre, çocukluğunuzda yaşadığınız şartlar, kısıtlı imkanlar, hayatınızın bütününe etki edecek gibi olduğunda "Bu böyle gitmez" deyip çaba gösterirseniz, nihayetinde varacağınız yer, istediğiniz yer olacak.

Bobby Dixon bunu başardı.
 

4. Güvenebileceğiniz kişileri bulmalısınız

4. Güvenebileceğiniz kişileri bulmalısınız

Bir arkadaş, bir menajer, bir dost, bir eş... İsmi ne olursa olsun, güvenebileceğiniz insanlarla yaşamalı ve çalışmalısınız. Onların sizi daha ileriye, daha iyiye yönlendirebilecek potansiyelde olması gerek. 
 

5. Hedeflere ulaşmak her zaman elinizde

5. Hedeflere ulaşmak her zaman elinizde

Amacınız 'iyi bir sporcu', 'iyi bir müzisyen', 'iyi bir akademisyen' olmak olabilir. Bunlardan daha başka bir şey de olabilir. Mühim olan, amacınızı belirledikten sonra istikrarlı ve istekli bir şekilde çalışmak...
 

6. Gerçek tutkunuzu keşfetmelisiniz

6. Gerçek tutkunuzu keşfetmelisiniz

Bobby Dixon, çocukluk döneminde futbola ve basketbola ilgi duymasına rağmen, liseye başlarken gerçek amacının basketbol olduğunu kavradı.

Kitabı 'Savaşçı' bize amacını ve tutkusunu keşfeden bir kişinin nasıl sınırları zorlayarak amacına ulaşacağını gösteriyor.

Tutkuyla bağlı olmadığınız şeylerle zaman kaybetmek yerine, tutkunuzu keşfetmeye zaman ayırın. Bulduğunuzda sıkı sıkıya tutunun.

7. Hiçbir zaman geç değil!

7. Hiçbir zaman geç değil!

Bobby Dixon'un üniversite yılları basketbolda tutunma çabalarıyla geçti. Nitekim, üniversite sonrasında da aynı şey için çabaladı.

Hiçbir zaman, hiçbir şey için geç değil. Kararlı olup Bobby gibi gelişmeye çabalayın. Ancak bu şekilde yürür işler.

andac.uzel@demirorenmedya.com
 

Bu makaleye ifade bırak