Böbreğini hiç tanımadığı birine bağışladı

Hayat sürprizlerle dolu. Dibe vurduğunuzu düşündüğünüz anda kocaman bir sürprizle karşılaşabiliyorsunuz. Umudunuzu her daim korumanız gerekiyor. Özellikle bazı haberler var ki sizi kendinize getiriyor ve dünyanın aslında o kadar da kötü bir yer olmadığına ikna ediyor. Tıpkı Jessica ve David'in başından geçenler gibi...

Böbreğini hiç tanımadığı birine bağışladı

David'in yazdığı metinden etkilendi

David'in yazdığı metinden etkilendi

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan 30 yaşındaki Jessica Morris internette dolanırken bir ilana denk geldi. Çarpıcı bir dille yazılmış olan ilanda bir yardım çığlığı vardı. Peki metni yazan kişi kim? San Francisco'da yaşayan David Nachere. O da tıpkı Jessica Morris gibi 30 yaşında.

"Çılgınca ama evet..."

"Çılgınca ama evet..."

Peki konu ne? David'in acilen böbrek nakli olması gerekiyor. Freelance yazar olan David'in 'yardım' metninden çok etkilenen Jessica onunla iletişime geçiyor. Tanışıyorlar. Sohbet ediyorlar. Ve Jessica kararını söylüyor David'e. "Evet, bu bir çılgınlık gibi gelebilir. Ama sana böbreğimi bağışlayacağım..."

'Böbrekten' dostluk!

'Böbrekten' dostluk!

Ve bağışlıyor da. Her ikisi de bir süre hastanede kaldıktan sonra iyileşiyor ve aralarındaki dostluk... Hayır, aşka dönüşmüyor! Çok sıkı iki dost oluyorlar. Hastanedeki böbrek nakli öncesi, sonrası her şey videolarla kayıt altına alınıyor. Hayatlarındaki 'dostluk' klasörüne pek çok şeyi sığdırıyor ikili. Onlarınki yürekten, hatta direkt böbrekten bir dostluk!

"Riskliydi ama pişman değilim"

"Riskliydi ama pişman değilim"

En şahanesi de büyük bir klişeye imza atmamaları. Bizim ilgimizi en çok aralarındaki dostluk çekti açıkçası. Eğer aşka dönüşse muazzam klişe bir romantik filmi senaryosu olabilecekken, bu haliyle "İnsanlık ölmemiş" ve "Yaşasın hayat" nidaları atmamızı sağlıyor. Jessica, kendisiyle röportaj yapan muhabirlere "Evet, şüpheciydim ve riskli bir şeydi. Sonuçta onu tanımıyordum ama pişman değilim" diyor.

"Ölene kadar dostum kalacak"

"Ölene kadar dostum kalacak"

En güzeli de şu cevap: "Hayatımın sonuna kadar dostum olarak kalmaya devam edecek. Ne olursa olsun, bir parçam onda. Ne yaparsa yapsın bu değişmeyecek..."

Aşklar biter ama arkadaşlıklar baki. Bu hayatta en önemli şey dostluk. Maddi ya da manevi, hatta fikren bile birilerinin sizin yanınızda olduğunu bilmek bile kâfi. Teşekkürler Jessica Morris. Sadece David Nachere'in hayatını kurtarmadın, aynı zamanda tüm dünyaya şahane bir insanlık örneği sergiledin...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak