23.07.2018 01:30 | Son Güncelleme:

Boğazda 6.5 kilometre yüzme maratonu

Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışına 55 ülkeden 2 bin 400 yüzücü katıldı. Erkeklerde Doğukan Ulaç, kadınlarda ise Hilal Zeynep Saraç birinci oldular.

Bu yıl 30’uncusu düzenlenen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, İstanbul Boğazı’nda yapıldı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından organize edilen ve Anadolu Yakası’ndaki Kanlıca İskelesi’nden başlayan yarış, Avrupa Yakası’nda Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı önünde son buldu. Yaklaşık 6.5 kilometrelik yarışa 55 farklı ülkeden toplam 2 bin 400 yüzücü katıldı.

Genel klasmanda erkeklerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Doğukan Ulaç, 46 dakika 58 saniyelik derecesiyle yarışı birinci tamamladı. O’nu 47 dakika 14 saniyelik derecesiyle Türk yüzücü Erge Can Gezmiş ve 47 dakika 41 saniyelik derecesiyle ABD’den Alexander Kostich takip etti.

‘Tarihi bir ana şahit olduk’

Kadınlar kategorisinde ise Türk yüzücü Hilal Zeynep Saraç, 50 dakika 30 saniyelik derecesiyle parkuru ilk sırada bitirdi. Türk yüzücü Buse Topçu 50 dakika 40 saniye ile ikinci olurken, O’nu 50 dakika 50 saniye ile ABD’li Amy Dantzler takip etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yarışın ardından basın mensuplarına konuştu. Dünyada iki kıta arasında yapılan tek etkinlik konumundaki organizasyonun yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Bakan Kasapoğlu, “Türkiyemiz ve İstanbulumuz adına güzel bir gün yaşadık. 2419 sporcunun katılımıyla güzel bir yüzme şampiyonası gerçekleştirildi. Tarihi bir ana şahitlik ettik. Organizasyona katılan tüm sporcuları tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

İstanbul’un Asya ve Avrupa’yı birleştiren bir medeniyet olduğunu sözlerine ekleyen Kasapoğlu, “Bugün 50’den fazla ülkenin sporcusunu bir araya getirdi. Dil, din ve ırk ayrımı gözetmeksizin sporun birleştirici yanı bu. Ülke olarak sporun gücüyle başta uyuşturucu ve terör olmak üzere tüm kötülüklerin üstüne gideceğiz. Kötülükleri sporun barış vizyonuyla alaşağı edeceğiz” dedi.

Dereceler çiple ölçüldü

Anadolu Yakası’nda Kanlıca İskelesi’nden başlayan ve Avrupa Yakası’nda Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı önünde son bulan yaklaşık 6,5 kilometrelik yarışa, 55 farklı ülkeden toplam 2 bin 419 yüzücü katıldı. Yüzme yarışı nedeniyle İstanbul Boğazı’nda dün yapılan bazı vapur seferleri iptal edildi. Türkiye ve İstanbul’un tanıtımına katkıda bulunan yarışta sporcular, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun startı vermesiyle Anadolu yakasında Kanlıca İskelesi’nden gruplar halinde İstanbul Boğazı’na atladı. Ayaklarına bağlanan çipler sayesinde dereceleri belirlenen yüzücülere, parkur boyunca herhangi bir sıkıntı durumunda müdahale edebilmek için deniz araçları eşlik etti.

Dereceye giren sporculara ödüllerini Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi Asbaşkanı Uğur Erdener takdim etti.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ile Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü de yarışa katılıp, İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçtiler.

Otizmli sporcu Muammer Can Demirci de yarışta yer aldı.

Yarışta acı olay

Yarışta rahatsızlanan Mehmet Baykal adlı yüzücü kaldırıldığı hastanede öldü. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi şu açıklamayı yaptı: “DAKSAR botunun yarış sırasında rahatsızlığını tespit ettiği Mehmet Baykal hemen denizden alınmıştır. İlk müdahalenin deniz ambulansında yapıldığı yüzücümüz, sahildeki sağlık ekibine teslim edilmiştir. Baykal müdahaleye rağmen hastanede hayatını kaybetmiştir.”  SELİN GÜRSEL - ÖZGÜR KUMANOVALI İstanbul DHA

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0