16.02.2018 09:33 | Son Güncelleme:
MUSA KESLER Milliyet.com.tr

Boğaziçi karıştı, herşey sil  baştan!

Milliyet.com.tr dün Boğaziçi Üniversitesi’nin Öğrenci Temsilciliği Kurulu’nun 3 dönem başkanlığını yapan Mert N.’nin FETÖ kapsamında tutuklandığını ve itirafçı olduğunu duyurmuştu. Bu haberin ardından dün  toplanan Öğrenci Temsilciliği Genel Kurulu’nda yaşanan tartışmalar sonrası daha önce Mert N’nin ekibinde görev almış isimlerin de yer aldığı mevcut yönetim istifa etti.

Üniversite bünyesindeki bütün fakülte, yüksekokul ve enstitülerden gelen 120 öğrenci temsilcisi de istifa kararı aldı. İstifa eden yönetimde ‘Genel Sekreter’ olarak görev yapan öğrencinin tutuklanan eski başkan Mert N’nin nişanlısı olduğu iddia edildi. 

En etkili öğrenci kurumu

“Öğrenci Temsilciliği Kurulu” (ÖTK) Boğaziçi Üniversitesi’nin en etkili ve en köklü öğrenci kurumu.... Üniversite ve öğrencilerle ilgili her konuda söz sahibi olan Kurul, üniversite yönetimi tarafından tanınıyor, görüş ve itirazları dikkate alınıyor. Kendi yönetmeliği olan kurulun başkanı ve yönetimi her yıl belirlenen takvimle belirlenen ve bütün fakülte, enstitü ve yüksekokulların temsilcilerinin katıldığı seçimle belirleniyor. Seçim sürecinde kıran kırana yürütülen kampanyalar sonucunda seçilen başkan ve yönetim bir yıl için  öğrenciler ile üniversite arasında köprü vazifesi yapıyor. 

Sert tartışmalar yaşandı

Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Temsilciliği’nin 2014’ten 2017’ye kadar üç dönem başkanlığını yapan Mert N.’nin FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklandığını ve itirafçı olduğunu dün Milliyet.com.tr duyurmuştu. Haberin ardından  Boğaziçi Üniversitesi’nin Öğrenci Temsilciliği Kurulu’nun dün toplanan genel kurulunda konu gündeme geldi. Bütün fakülte, yüksek okul ve enstitülerin temsilcilerinin katıldığı ve 4 saat süren genel kurulda Mert N’nin durumu ve süreç tartışıldı. Seçim sisteminin değiştirilmesi ve başkanlığın bir dönem ile sınırlandırılması da konuşuldu. Yaşanan tartışmalar ve oluşan baskının ardından geçtiğimiz Aralık ayında bir yıllığına seçilen ve daha önceki başkan Mert N’nin ekibinde yer alan isimlerin de yer aldığı  Öğrenci Temsilciliği Kurulu Başkanı dahil yönetim “üzerlerinde şüphe oluşmaması” için istifa etti. Yönetimle birlikte genel kurulu oluşturan 120 öğrenci temsilcisi de istifa kararı aldı ancak henüz resmi olarak duyurulmadı. Kısa süre içinde yeniden seçim yapılarak bütün birimlere yeni temsilciler seçilecek ve seçim sistemi de değiştirilerek yapılacak seçimle bir yönetim göreve getirilecek.

Bu habere ifade bırak
  • 39Mutluyum
  • 25Şaşkınım
  • 15Kararsızım
  • 28Kızgınım
  • 25Üzgünüm
Toplam Oy132