Mersin

Yerel Haber
15 Mart 2014 - 11:44

BOĞSAK TÜNELİ HİZMETE AÇILDI

IHA

Mersin-Antalya arasında yapımı süren Akdeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında elektrik ve havalandırma sistemleri tamamlanan Boğsak Tüneli hizmete açıldı.
AK Parti Silifke Belediye Başkan Adayı Bilal Özkan, tünel girişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, trafiğe açılan bu tünel sayesinde yarım saatlik yolun 1,5 dakikaya indirildiğini kaydetti.
Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nin tamamının önümüzdeki yıl tamamlanıp hizmete açılacağını ifade eden Özkan, “Mersin-Antalya bölünmüş yol projesi gerçekten yılların hayali. Hükümetimiz tarafından gerçekleştirilen önemli bir proje. Yaklaşık 1.1 milyar dolar harcanarak yapılan bir proje. 14 viyadük, tünel ve köprüden oluşuyor. Bu yolun tamamlanmasıyla beraber Silifke’nin Antalya’ya olan uzaklığı 8-9 saatten 4 saate iniyor. Yani adeta yeni bir dünyaya açılıyoruz. İçinde bulunduğumuz Boğsak Tüneli de bin 670 metre. Bu tünelle yarım saatlik yol 1,5 dakikaya indi. İnşallah diğer tünellerin de tamamlanmasıyla beraber daha rahat ve daha modern bir yolculuk imkanı sağlanacak. Aynı zamanda Silifkemiz için turizmde, tarımda, lojistikte yeni imkanlar bizi bekliyor. Tüm Silifkelilere, tüm Mersinlilere, tüm ülkemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Yaklaşık 10 yıllık AK Parti iktidarı döneminde Türkiye’de 16 bin kilometre duble yol yapıldığını vurgulayan Özkan, “Geçtiğimiz üç yıl içerisinde Ulaştırma Bakanlığının ayırdığı yol bütçesinden en önemli payı Mersin alıyor. Yani neredeyse yıllık toplam bütçenin yüzde 12’si Mersin bölgesine geliyor. Bu da bölgemizdeki yol yatırımlarına hükümetimizin verdiği önemi gösteriyor. Mersin-Antalya yol projesi de önümüzdeki yıl tamamlanacak” dedi.
Yoldan geçen sürücüler ise yeni yol ve Boğsak Tüneli'nin işlerini kolaylaştıracağını, tarım ve turizmde büyük kolaylıklar getireceğini belirtti.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.