08.09.2012 02:30 | Son Güncelleme:
AYDIN HASAN Afyonkarahisar

BOMBALARIN YANI BAŞINDA EĞİTİM

Patlayan cephaneliğin 50 metre yakınında bulunan ve patlamada camları kırılan okulda pazartesi günü ders başı yapılacak olması, endişeleri arttırdı

Afyon’da Türkiye’nin en büyük cephaneliklerinden biri olan Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı’nın 500. İstihkam Ana Komutanlığı’nda meydana gelen şiddetli patlama, cephaneliğin yanında kentsel yapılaşmaya neden izin verildiği sorusunu da gündeme taşıdı. Cephaneliğin 50 metre yakınında bulunan ve patlamada camları kırılan Ataköy İlköğretim Okulu’nda birinci sınıf öğrencilerinin pazartesi günü dersbaşı yapacak olmaları, endişelerin artmasına neden oldu.
Kocatepe’nin eteklerindeki tepelikler içindeki arazi yapısı nedeniyle cephaneliğe uygun Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nın yanında eskiden sadece iki küçük olan Ataköy ve Kışlacık vardı. Ancak iki köy zaman içinde “fiilen” Afyon ile birleşti. İmar planları ile kentleşme cehpaneliğin tel örgülerinin dibine kadar yaklaştı. Ataköy ile Kışlacık’ta yaklaşık 6 bin kişi yaşıyor. Cephaneliğin bulunduğu kışlaya yakın arazinin ise zaman için Milli Emlak tarafından parsellenip halka satıldığı belirtildi. Kışlanın içinde patlamanın meydana geldiği cephanelik gibi 45 dolayında cephaneliğin bulunması, bölgedeki halkta korkuya neden oldu.

Üç tip bomba
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanları, dün patlamada zarar gören evlerde hasar tespiti çalışması yürüttü. Hasarlı evlere yardım yapılacağı belirtilirken, halkın büyük bölümü evlerini onarmaya başladı. Kışlanın etrafındaki işyerlerine dün, üç tip bomba resminin yer aldığı uyarı ilanları asıldı. İlanda, “Lütfen dikkat! Şehrimizde askeri mühimmat deposunda meydana gelen patlama olayı ile ilgili olarak aşağıda fotoğrafları bulunan cisimlere benzer herhangi bir şey gördüğünüzde; sakın dokunmayın, kesinlikle hareket ettirmeyin, hemen oradan uzaklaşın ve kimseyi yaklaştırmayın, derhal 155 polis imdat hattını arayarak karşılaştığınız cisimle ilgili ihbarda bulunun” yazısı yer aldı. Deper Sultan Camii’nden de, dün cuma namazı öncesi anons yapılarak, halk bombalara dokunmaması konusunda uyarıldı.

 

Okulda ziller ‘korkuya’ çalacak
Ataköy İlköğretim Okulu, cephaneliklerin bulunduğu kışlanın tel örgülerine yaklaşık 50 metre mesafede. Pencerelerinden cephaneliklerin göründüğü okul, 1997’de inşa edilmiş. Okulun 550 öğrencisi bulunuyor. Patlama sırasında okulun dış duvarlarının sıvası dökülürken, bazı camları kırıldı, pencere pervazları yerinden söküldü. Okulun hasar gördüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirildi. Okulda, pazartesi günü birinci sınıf öğrencileri ders başı yapacak. Bu nedenle Okul Müdürü Birol Karabulut, dün okulda öğretmenlerle bir toplantı yaptı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
Etiketlerhaberhaberler