23.07.2008 00:55 | Son Güncelleme:
ERGENEKON?ANALİZİ: 4 / TolgaŞardan - GökçerTahincioğlu

Bombanın kilidi Tekin

Her şey 12 Haziran 2007’de Trabzon Jandarma İl Alay Komutanlığı’na yapılan ihbarla başladı. İhbar üzerine polis Ümraniye’deki bir gecekonduda çok sayıda patlayıcı ele geçirdi. Evin sahibi Mehmet Demirtaş’tı. Yandaki manavı yeğeni Ali Yiğit işletiyordu. Demirtaş, bombaları askerde komutanı olan Oktay Yıldırım’ın getirdiğini söyledi. Bir başka eski özel harekatçı Mahmut Öztürk’te eve sıkça gelen konuklar arasındaydı. Manav dükkanını işleten Ali Yiğit emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin’in de Mercedes marka bir otomobille eve geldiği ifadesini verdi. Ergenekon’un birinci halkasındaki çekirdek grupta bu isimler yer alıyordu. Daha sonraki aşamalarda Ergenekon’un diğer halkalarında tutuklanan isimlerin önemli bölümü bir şekilde Muzaffer Tekin’le bağlantılı çıkıyordu. Tutuklanıp serbest bırakılan Ali Yiğit dışında aşağıdaki 9 isim de şu anda cezaevinde...

Bombanın kilidi Tekin

10 soru 10 cevap

Mehmet Demirtaş
GECEKONDUNUN SAHİBİ

1- Ergenekon operasyonun ilk dalgasında  tutuklanan Mehmet Demirtaş kimdir?
-  Mehmet Demirtaş, Ümraniye Çakmak Mahallesi’nde, Ergenekon soruşturmasının fitilini ateşleyen el bombalarının bulunduğu evin sahibi. 1973 Trabzon Of doğumlu. Askerlik yaptığı dönemde komutanı olan Astsubay Oktay Yıldırım’la ilişkisini sivil hayatta da sürdürdü. Yeğeni Ali Yiğit’e evin hemen yanında manav dükkanı açtı. Demirtaş, el bombalarının kendisine ait evde bulunmasından sonra verdiği ilk ifadede, “Bombaları Oktay Yıldırım’dan aldım” dedi.
Demirtaş’ı sorgulayan polis, el bombalarını kimin ihbar ettiği konusunda da enteresan bir bilgi verdi. Polis, Demirtaş’a, “12 Haziran 2007’da Trabzon İl Jandarma Komutanlığı’na yapılan bir telefon ihbarıyla yakalandınız. İsmini verdiğiniz Oktay Yıldırım da yakalandı. Neden bu şekilde beyanda bulundunuz?” sorusunu yöneltti. Demirtaş, soruya “susma hakkımı kullanmak istiyorum” yanıtını verdi. Tutuklandı.

 

Ali Yiğit
EVDEKİ TRAFİĞİN TANIĞI

2- Demirtaş’ın manav dükkanı açtığı Ali Yiğit kimdir?
- 1984 Trabzon doğumlu. Demirtaş’ın yeğeni. 2005’te dayısının teklifi üzerine Ümraniye’deki manav dükkanını açtı. Bir süre sonra yine dayısına ait dükkanın arkasındaki (bombaların bulunduğu) evde oturmaya başladı. Bu çerçevede evdeki trafiği en iyi bilen tanıklardan biri. Bu dönemde, özellikle Oktay Yıldırım ile emekli Astsubay Mahmut Öztürk dükkana sık gidip gelmeye başladı. Yiğit’in ifadesine göre, fotoğraflarını basından gördüğü emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin de siyah bir Mercedes marka araçla dükkana geldi, ancak araçtan inmeden dışarıdan bakıp gitti. Bir süre sonra evde içinde el bombaları olan bir kutu buldu. 
Anlatımına göre, dayısı Mehmet Demirtaş, kendisine  bombaları eve Oktay Yıldırım’ın bıraktığını söyledi. Yiğit, operasyondan 1 ay önce bu evden taşındı. İfadesinde, evde bomba olduğuna ilişkin ihbarı dayısıyla kavgalı olan babası Şevki Yiğit’in  yapmış olabileceğini  söyledi. Babasının Trabzon’da yaşıyor olması bu olasılığı güçlendiriyor. İhbar 12 Haziran 2007’de Trabzon Jandarma İl  Komutanlığı’na yapılmıştı. Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan operasyonların 1’inci dalgasında tutuklanan Yiğit, yapılan itiraz üzerine serbest bırakıldı.

 

Oktay Yıldırım
REİNA’NIN ÖZEL HAREKÂTÇI GÜVENLİK MÜDÜRÜ

3- Bombaların sahibi olduğu söylenen Oktay Yıldırım kimdir?
- 1971 Erzurum doğumlu. Özel Harekât kökenli emekli Astsubay. 2005’te ordudan malulen emekli oldu. Oktay Yıldırım, gözaltına alındığı dönemde Reina’nın güvenlik müdürlüğünü yapıyordu. Ulusalcı internet siteleri, bu çizgideki dernek ve dergileri izleyenlerin yakından tanıdıkları bir isim. İfadesinde, Ümraniye’de bulunan bombaların kendisine ait olduğunu kabul etmedi. Ancak, bombaların bulunduğu kasada parmak izi çıktı. Oktay Yıldırım ile emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin arasında yakın bir ilişki var. 1998’den bu yana tanışıyorlar. Yıldırım’ın evinde yapılan aramada, yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden Kürşat Yılmaz’ın yazdığı, bazı devlet yetkilileri hakkında bilgilerin yer aldığı bir mektup bulundu.
Yıldırım’ın evinde “Andıç” başlıklı, konusu “Güçlü eylem planı” olarak açıklanan gizli nitelikte bir askeri belge de bulundu. Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı’ndan komuta katına gönderilmek üzere hazırlanmış olan Nisan 1998 tarihli bu belge, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir’in onayına sunulmuş. Evden çıkan belgelerden birisi de Ergenekon soruşturması başından bu yana tartışılan ünlü “Lobi” belgesi. Bu belge, Yıldırım’a ait bilgisayardaki, “Ergenekon.doc” adlı dosyadan çıktı. “Lobi çok gizli Aralık 1999” tarihli adlı belgede, Ergenekon’a bağlı sivil unsurların örgütlenmesinin kaçınılmaz olduğu belirtiliyor ve örgütlenmenin nasıl yapılacağı anlatılıyor.

 


Mahmut Öztürk
TEKİN’İ EVİNDE SAKLADI

4- Bombaları Yıldırım’la birlikte Ümraniye’deki eve getirdiği öne sürülen Mahmut Öztürk kimdir?
- 1962 Fatsa doğumlu. O da Oktay Yıldırım gibi Özel Harekat kökenli bir emekli Astsubay. Emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin’in en yakın mesai arkadaşlarından biri. Örneğin, Tekin  Danıştay 2. Daire’ye yönelik silahlı saldırıyı azmettirdiği iddiasıyla arandığı dönemde Mahmut Öztürk’ün evinde saklandı. Bu sırada intihara teşebbüs eden Tekin’i yaralı olarak hastaneye götüren kişi Öztürk’ten başkası değildi. Öztürk, Tekin’i 1982’den bu yana tanıyor. Oktay Yıldırım’la da aynı yerlerde görev yaptı. Mehmet Demirtaş ve Ali Yiğit’i tanıdığını, ancak Ümraniye’de bulunan bombalarla ilgisi olmadığını söyledi. Evinden “Lobi” örgütlenmesi ile ilgili belgeler çıktı.

 

Fikret Emek
KOD ADI ŞAMİL
 
5- Tekin’in ifadesi doğrultusunda ulaşılan Fikret Emek kimdir?
- Emekli Binbaşı. Emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin’in ifadesi üzerine gözaltına alındı. İddiaya göre, Tekin, evindeki gizli nitelikteki bazı belgeleri “Şamil” adlı arkadaşından aldığını söyledi. “Şamil” kod adıyla tanınan Emek’e böyle ulaşıldı. Emek‘in annesinin Eskişehir’deki evine yapılan baskın Ergenekon operasyonunun boyutlanmasını sağladı. Evden 11 kilogram C-3 tipi plastik patlayıcı başta olmak üzere 10 adet el bombası, suikast silahı gibi askeri mühimmat çıktı. El bombalarından birinin seri numarasının, Cumhuriyet gazetesine 5 ve 11 Mayıs 2006’da atılan el bombalarının numarasıyla birebir örtüştüğü anlaşıldı. Basına yansıyan ve yalanlanmayan haberlere göre, evden çıkan belgeler arasında ise Genelkurmay Başkanlığı’nın bulunduğu Eskişehir yolu üzerindeki tüp geçitin havaya uçurulmasına yönelik bir plan bulundu.

 

Muzaffer Tekin
 ORTAK ADRES
 
6- Tüm bu isimlerle yakın ilişkide olan Muzaffer Tekin kimdir?
 - 1950 Çankırı doğumlu. JİTEM’in kurucusu olarak bilinen Cem Ersever’le Harp Okulu’ndan sınıf arkadaşı. Kıbrıs Barış Harekatı’na katıldı. Ordunun özel harp konusundaki en parlak isimleri arasında gösteriliyordu. Ancak işlediği disiplin suçları nedeniyle 1986’da emekliye sevk edildi. İsmi ilk olarak Danıştay 2. Daire’ye yönelik silahlı saldırıdan sonra gündeme geldi. Saldırgan Alparslan Arslan’ı azmettirmekle suçlandı. Hakkında yakalama kararı çıktıktan sonra saklandığı Mahmut Öztürk’e ait villada intihara teşebbüs etti. Yakalandıktan sonra Arslan’ı tanıdığı ortaya çıktı. Arslan’la Tekin arasında bir dizi telefon konuşmalarının yapıldığı anlaşıldı. Tekin’in bağlantılı olduğu Doğuş Factoring şirketinden Arslan’a 20 bin YTL tutarında bir para transferinin yapıldığı da saptandı. Ümraniye’de bulunan bombalarla ilgili “hurda” açıklaması ile dikkati çekti. Ofisinde, söz konusu bombalarla seri numaraları benzeşen iki el bombası bulundu.
Hem Ümraniye’deki el bombaları nedeniyle tutuklanan grupla, hem de operasyonun genişlemesini sağlayan kişilerle yakın ilişkide. Ergenekon soruşturmasında tutuklanan bu isimlerin büyük bölümü birbirleriyle Tekin vasıtasıyla tanıştığını söylüyor. Evinden çıkan yüzlerce gizli nitelikteki belgeler arasında, MGK’nın yüksek gizlilik derecesindeki Milli Güvenlik Siyaset Belgesi, muhtelif askeri personelin atama bilgileri, Başbakan’a yönelik tehdit mesajlarının yer aldığı notlar, bazı AKP’lilerle ilgili bilgi notları, Ergenekon-Lobi belgesi de var. Ergenekon’da bütün yollar Tekin’e çıkıyor.

 

Mehmet Zekeriya Öztürk
ŞEMDİNLİ DOSYASI ELİNDE

7- Oktay Yıldırım ve Mahmut Öztürk’ün yakın ilişkide olduğu isimlerden Mehmet Zekeriya Öztürk kimdir?
- 1962 Konya doğumlu. 2001’de kendi isteğiyle TSK’dan Binbaşı rütbesindeyken ayrıldı. Muzaffer Tekin’in yakın arkadaşı. Danıştay 2. Daire’ye yönelik silahlı saldırıdan sonra Muzaffer Tekin’le birlikte gözaltına alındı, ancak azmettiricilik suçlamasından aklandı. Ümraniye’de el bombalarının ele geçirilmesinin ardından yeniden gözaltına alındı. Evinden ilginç belgeler çıktı.
Şemdinli davasında yargılanan Veysel Ateş’le ilgili yazılmış bir yazı, Şemdinli davasının binlerce sayfalık dosya içeriği bu belgeler arasındaydı. Evinden Gladio, Kürt sorunu konusunda yazılar, bazı komutanların isim ve ilişkileri ve TSK’nın gözde birimlerinin Emniyet tarafından dinlendiğine ilişkin bir yazı da çıktı. 28 Şubat sürecine ilişkin bazı bilgi notları, İskenderpaşa cemaatinin bazı AKP’lilerle olan ilişkilerine ilişkin notlar da yine evinden çıkan belgeler arasındaydı.
Evinde bulunan en ilginç belgelerden biri, “Danıştay-Şemdinli-Cem-Bitlis-Hablemit...” şeklindeki nottu. Bu ifadeyi internetten not aldığını söyledi. Evinden muhtelif Ergenekon ve Lobi belgeleri çıktı. Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Tekin, Avukat Kemal Kerinçsiz, Türk Ortodoks Kilisesi Sözcüsü Sevgi Erenerol, Mahmut Öztürk, Oktay Yıldırım gibi isimleri yakından tanıyor.

 

Semih Tufan Gülaltay
BİRDAL’IN SUİKASTÇISI

8- Tekin’in cezaevinde ziyaret ettiği Semih Tufan Gülaltay kimdir?
- Türk İntikam Tugayı olarak bilinen terör örgütünün kurucusu. Halen DTP milletvekili olan Akın Birdal’a, İHD Genel Başkanı olduğu dönemde suikast düzenledi. Birdal’ın yaralı kurtulduğu olaydan sonra 19 yıl hapse mahkum oldu, ancak aftan yararlanarak 5 yılda cezaevinden çıktı. Birdal suikastinden sonra emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin’in Harp Okulu’ndan devre arkadaşı emekli Binbaşı Namık Zihni Ozansoy’un evinde saklandığı anlaşıldı. Cezaevinde olduğu dönemde, Muzaffer Tekin’in kendisini ziyaret ettiği, ailesine destek olduğu da ortaya çıktı. Tahliye olduktan sonra Ulusal Birlik Partisi’ni kurdu. Bu parti kapanınca, yerine Ulusal Birlik Komitesi’ni kurdu. Tekin de Gülaltay’a bu süreçte destek verdi. Gülaltay’ın düzenlediği bir toplantıya Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un da katıldığı biliniyor. Tolon, daha sonra bu toplantıya katılmaktan pişmanlık duyduğunu söylemişti.

 

Veli Küçük
SUSURLUK’UN SEMBOLÜ

9- Tekin’le tanıştığı açığa çıktıktan sonra tutuklanan Veli Küçük kimdir?
- Emekli Tuğgeneral. Türkiye’nin Susurluk skandalıyla tanıdığı, bu sürecin sembolü haline gelen isimlerden. Susurluk kazasından hemen sonra olay yerine gelen isim. O dönemde Bitlis Jandarma Alay komutanıydı. Kazada ölen Abdullah Çatlı ile bağlantısı olduğu yolunda kuvvetli deliller ortaya çıktı. Susurluk skandalı sonrasında Yüksek Askeri Şura’da terfi ettirilerek tuğgeneral oldu, 2001’de emekliye ayrıldı. JİTEM’in kurucuları arasında gösteriliyor. Susurluk skandalından bu yana yargı önüne çıkartılması hep tartışma konusu olsa da Ergenekon operasyonuna kadar savcılıkta ifade vermesi bile sağlanamadı. Ancak Ergenekon soruşturmasının üçüncü dalgasında 21 Ocak 2008’de tutuklandı. Danıştay davası sanıklarından Osman Yıldırım, Cumhuriyet gazetesine atılan el bombalarını Küçük’ten aldığını söyledi. İddianamede Ergenekon örgütünün merkezindeki kilit isimlerden biri olarak gösterilmesi bekleniyor. Geçmişte ismi, çok sayıda faili meçhul cinayetin azmettiricisi olduğu iddiasıyla da gündeme gelmişti.

 

Avukat Kemal Kerinçsiz
TEKİN’İN AVUKATI

10- Tekin’i savunmaya hazırlanırken tutuklanan Avukat Kemal Kerinçsiz kimdir?
- Büyük Hukukçular Birliği Başkanı, avukat. Orhan Pamuk, Elif Şafak gibi yazarlar hakkında açtığı davalarla gündeme geldi. Bu davalarda, adliye önünde ünlü yazarları protesto edenler arasında Kerinçsiz ile birlikte Ümraniye’deki eve bombaları getirdiği öne sürülen Oktay Yıldırım gibi isimler de vardı. Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin’in savunmasına hazırlanırken tutuklandı. Veli Küçük ve diğer bazı emekli askerlerle yakın ilişkide olduğunu biliniyor.
Ulusalcı internet sitelerine göre, Oktay Yıldırım’la ilişkisi sonradan bozuldu. Kerinçsiz’in ulusalcı gruplar üzerinde büyük etkisi bulunuyor.

 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5