09.02.2018 01:30 | Son Güncelleme:

Bordo bereliler Şeyh Horoz’da

TSK ve ÖSO güçleri, Zeytin Dalı Harekâtı’nın 20. gününde Şeyh Horoz köyü ve çevresindeki stratejik tepelerle 3 köyü daha PKK/PYD’li teröristlerden temizledi. Harekâta obüsler ve tanklar da yoğun ateşle destek veriyor

Zeytin Dalı Harekâtı’nda sınır kesimlerinde terör örgütü YPG’yi büyük oranda etkisiz hale getiren TSK ve ÖSO güçleri, Şeyh Horoz köyü ve çevresinde bazı stratejik tepelerle üç köy daha ele geçirdi. Harekâtta 20. gün geride kalırken Genelkurmay, bin 28 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’li teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Bölgede bir taraftan Afrin’e yönelik büyük saldırı hazırlığı sürerken diğer yandan büyük bölümü kontrol altına alınan sınır hattındaki cephelerde stratejik dağlık ve tepelere yönelik operasyonlara devam edildi. Harekât dün iki askerin şehit edildiği, çok sayıda ÖSO savaşçısının yaralandığı Kilis sınır hattındaki Şeyh Horoz köyü ve tepelerinde yoğunlaştı. Bölgeye ilerleyen TSK ve ÖSO kuvvetlerine, sınır hattından obüsler ve tanklarla destek verildi.

3 köy daha ele geçirildi

Operasyon öğleden sonra hakim tepelerde yoğunlaşırken, bölgenin bir çok noktasında çatışmalar yaşandı. Akşam saatlerine doğru, Haris tepesinin de içinde yer aldığı bazı stratejik tepelerle üç köy ele geçirildi.

Harekâtın diğer kolları da Meydanke köyü ve çevresindeki dağlık bölgeleri obüs topları ile aralıksız bombalandı. Ardından farklı noktalardan dağlık kesimlere doğru karadan TSK ve ÖSO kuvvetleri ilerlemeye başladı. Aynı saatlerde TSK ve ÖSO güçleri, Cinderes ilçesine doğru yürüdü. Obüsler ise YPG hedeflerine etkili atışlar yaptı. Hamam köyü çevresinde ilerleyen güçlere ateş açılması sonucu bazı noktalarda şiddetli çatışmalar yaşandı.

Racu cephesinde de dün yoğun çatımalar yaşandı. Racu çevresindeki köyler ve tepelik alanlarda mevzilenen YPG’lilerin bulundukları noktalar obüslerle dövüldü. Ardından TSK ve ÖSO güçleri, YPG’li gruplara birkaç koldan saldırı başlattı. Bölgede yer yer çatışmalar yaşandı.

‘Her şeyi en güzel postal anlatır’

Zeytin Dalı Harekâtı’nın 20. gününde güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, twitter üzerinden harekâtta görevli fedakâr Mehmetçik’in postallarını paylaştı. Ağar, postalların tek başına harekâtın tüm zorluklarını anlattığını vurguladı. Emekli asker ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar’ın sosyal medyada paylaştığı postal fotoğrafı, Mehmetçik’in Afrin’de teröristlere karşı verdiği çetin mücadeleyi özetledi.

Terör ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar’ın sosyal medyadan paylaştığı fotoğraf bir anda takipçilerinin dikkat çekti. PKK/PYD’li teröristlere karşı yürütülen operasyonda görevli bir askerin postallarının hali görenleri duygulandırırıken, Ağar paylaştığı fotoğraf için şu mesajı paylaştı: “Afrin dağlarındaki Mehmetçik’ten. Mücadelede yaşam, ölüm, neşe, gırgır, keder, onur kısaca budur. Postaldadır her şey. Serdengeçti bir bedbinlik, kavruk bir savrukluk, sessiz bir haykırış. Ve hepsiyle onurlu bir şahlanış. Ve her şeyi, her zaman en güzel postal anlatır.

Havan ve obüs atışı

Hatay’ın Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçelerinin karşısındaki terör mevzileri de topçu birliklerince ateş altına alındı. Teröristlere ait bir çok mevzi, havan ve obüslerle vuruluyor. Kente gelen çok sayıda askeri aracın birliklere sevkiyatı sürerken askeri yetkililer de sınır karakollarını ziyaret etti. Bölgedeki kaynaklar ise, Rusya ve İran’ın gözetiminde Rus Hava Üssü Humyemin’de rejim ve YPG yetkililerinin bir araya geldiğini iddia etti. Ayrıca Şam rejimi tarafından önceki gün Afrin yakınlarındaki iki tepeye ve İdlib’teki bazı noktalara hava savunma sistemi kurulduğu öne sürüldü. 

Bin 28  terörist vuruldu

Genelkurmay Başkanlığı, başarıyla süren Zeytin Dalı Harekâtı’nda bin 28 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensubu teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı’ndan dün yapılan bilgilendirmede; Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre, dün 29 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği belirtildi. 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5