Gürer Aykal tarafından 1999 yılında kurulan ve bugüne kadar yaklaşık 200 bin kişiye konser veren Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), çalışmalarına artık yeni bir şefle devam edecek.
Borusan Kültür Sanat’ın Genel Müdürü Ahmet Erenli’nin yaptığı açıklamaya göre eylül ayından itibaren BİFO’nun sürekli şefi ve genel müzik yönetmeni dünyaca ünlü 38 yaşındaki şef Sascha Goetzel olacak. Gürer Aykal ise, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda onursal şef olarak çalışmalarına devam edecek; her sezon orkestrayla 3-4 konser verecek. Ayrıca Aykal, Borusan’ın önümüzdeki yıllarda açmayı planladığı Müzik Okulu ve gelecek yıl faaliyete başlayacak olan Müzik Evi’de gerçekleştirilecek ustalar sınıfı ile atölye çalışmalarını yürütecek. 

‘Son derece yetenekli’
2007’den bu yana Finlandiya’daki Kuopio Senfoni Orkestrası’nın baş şefliğini, 2004’ten beri  Avusturya - Kore Filarmoni’nin müzik ve sanat direktörlüğünü, bunların yanı sıra Attegau Müzik Festivali’nin de  yardımcı şefliğini yürüten Goetzel, BİFO‘daki görevine yeni sezonda başlayacak.
Zubin Mehta’nın “Müzikal ve teknik açıdan son derece yetenekli”, Ricardo Muti’nin “Coşkulu, fevkalade yetenekli bir müzisyen”, Seiji Ozawa’nın “Müzikte en üst düzey mükemmellik için çabalayan genç ve kararlı bir müzisyen” sözleriyle tanımladıkları Sascha Goetzel, senfonik çalışmaları kadar opera alanındaki faaliyetleriyle de tanınıyor.
Keman eğitimi gören Goetzel, Viyana Filarmoni ile başladığı kariyerinde aralarında Viyana Oda Orkestrası, Tonkünstler Orkestrası, Berlin Senfoni, Birmingham Şehir Senfoni Orkestrası, Lüksemburg Senfoni, Moskova Senfoni, Deutsche Kammerakademie’nin de bulunduğu pek çok orkestra ile konserler verdi. 

Ustalarla çalıştı
Goetzel’in birlikte çalıştığı solistler arasında Placido Domingo, José Carreras, José Cura, Thomas Hampson, Rudolf Buchbinder, Vadim Repin ve Vesselina Kasarova da bulunuyor. Ahmet Erenli, BİFO’nun Avrupa’nın gelecek vaat eden orkestralarından biri olmasını hedeflediklerini ve bu nedenle Sascha Goetzel ile çalışmaya karar verdiklerini ifade etti:
“Berlin Filarmoni Orkestrası gibi olmak zor tabii ama Avrupalı izleyiciyi konserlere çekebilmek için, öyle bir şefle çalışmalıydık. Gürer Aykal’ın da onayıyla çalışmalarımıza başladık. 2 yıldır yeni şef aramalarımız sürüyordu.  Dört orkestra şefini konuk ettik. Bu şefler, Sir John Tooley (Londra Covent Garden Kraliyet Operası eski Genel Müdürü), Gerhard Perschè (Süddeutsche Zeitung Müzik Eleştirmeni), Rudolf Berger (Viyana Volksoper eski Genel Müdürü) ve Melih Fereli (Borusan Kültür Sanat Yönetim Kurulu Üyesi) tarafından değerlendirildi. Ve aralarından Sascha Goetzel seçildi. Bu arada Gürer Aykal her zaman bizimle olacak. Gerçekleştirmek istediğimiz projelerimizi Aykal olmadan yapamayız.”
Erenli,  Sascha Goetzel ile 2 yıllık bir sözleşme imzaladıklarını, ikinci yılın sonunda süreyi 1 yıl daha uzatabileceklerini, yeni şefin önümüzdeki sezonda 4 konser vereceğini söyledi.

 

2010 için Mevlana operası
Borusan Kültür Sanat, yeni dönemde pek çok projeye de imza atacak. Özellikle 2010 için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Erenli, bu doğrultuda bir opera hazırladıklarına dikkat çekti:
“Mevlana Celaleddin Rumi üzerine bir opera düşünüyoruz. Eserin bestecisi Michael Ellison. Eserin Rotterdam’da da sahnelenmesi gündemde. Ayrıca Akdeniz Çağdaş Müzik Günleri de artık Yeni Müzik Festivali olarak karşımıza çıkacak. Bir haftalık etkinlikler halinde yapılacak, Yeni Müzik Festivali. İlki 2009’da İstanbul Bienali ile eşzamanlı olarak düzenlenecek. 2010’dan sonra ise iki yılda bir yapılacak. Yeni Müzik Günleri kapsamında da 5 besteciye eser siparişi verdik. Eserlerin dünya prömiyeri festivalde gerçekleşecek.”