Yazarlar
18.06.2018 - 00:00

Cengiz Hortoğlu

Dördüncü Bakış

Tüm Yazıları
Milliyet Yazarı

Boşanmaya Karar Verenlerin Dikkatine

Sitene Ekle

Gönül ister ki evlilikler bir ömür boyu sürsün. Ama ne yazık ki bu her zaman mümkün olmuyor. Bazen evlilikler öyle bir hale geliyor ki sadece eşlerin değil çocukların da mutluluğunu ve başarısını etkiliyor.

O halde artık evliliği yürütemiyorsanız bu süreçte dikkat etmeniz gereken 9 madde:

1)Çok emin olmanıza rağmen yine de bir aile danışmanıyla görüşün.

2)Mümkün olduğu kadar anlaşmalı olarak boşanmaya çalışın.

3)Anlaşmalı boşanma davası açarken düzenlenen protokolde şartların (Nafaka tazminat, velayet, görüş günleri gibi konularda) açık, anlaşılır ve net olmasına dikkat edin.

Edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi ile ilgili olarak da eşinizle bir anlaşmaya varırsanız anlaştığınız hususları boşanma protokolünde açık seçik yazın. 

4)Çocukların kimin yanında kalacağına eşinizle birlikte karar vermeye çalışın.

Çocukların kimde kalacağını düşünürken, “Benim yanımda kalsın” ısrarı yerine, “Çocukların kimin yanında kalması daha doğru olur?” sorusuna yanıt arayın.

5)Ne kadar maddi ve manevi tazminat talep edeceğinizi belirlerken sadece kendinizi değil eşinizi de düşününün, yıkıcı olmayın, yapıcı olun.

6)Nafaka miktarını da belirlerken giderlerinizin yanında eşinizin gelirini dikkate alın.

Nafaka ve tazminat belirlerken intikamcı olmayın.

7)Maddi ve manevi tazminat istiyorsanız bunu davayla birlikte talep edin. Zaman ve harç yönünden avantajınız olacaktır.

8)Boşanma davası sırasında vazgeçmeniz durumunda ilerde yoksulluk nafakası ve maddi-manevi tazminat talep edemeyeceğinizi bilin.

9)Boşanma kararının kesinleşmesinden sonra (Protokolle veya dava sırasında vazgeçmediyseniz,) en geç bir yıl içinde yoksulluk ve maddi-manevi tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bir yıldan sonra bu davaları açamazsınız.

***

Boşanırken yaşanan acı tatlı yılların anısına ve çocuklarınızın hatırına kızgınlıkları ve kırgınlıkları bir yana bırakarak eşinize karşı saygınızı koruyun. Bu kendinize ve çocuklarınıza vereceğiniz en büyük armağan olur. Çünkü kin, nefret ve kızgınlık öncelikle bu duyguları hissedenleri yakar.

***

Mutluluk, sağlık ve başarı dileklerimle…

Cengiz Hortoğlu

hortogludorduncubakis@gmail.com

 http://twitter.com/cengizhortoglu

 

 

 

Yazarlarda Ara
Bul
Zeki Alasya'nın değişmez rol arkadaşı kimdir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.