Boşanmayı paraya indirgemek: Acun Ilıcalı ve Jeff Bezos'un ortak kaderi

Bize göre 'çok zengin' olan insanların boşanmalarından, müthiş boş para muhabbetleri çıkartıyoruz. "Adam kadına ne kadar ödeyecek, kadın o parayla ne yapacak" gibi tuhaf konular konuşuyoruz. Fakat, bir ilişkinin bitişi, evliliğin sonlanışı ve çocukların yeni hayatı gibi ciddi konular, parayla üstü kapatılabilecek konular mı?

Boşanmayı paraya indirgemek: Acun Ilıcalı ve Jeff Bezos'un ortak kaderi

Evliliği ciddiye alıyoruz

Evliliği ciddiye alıyoruz

Biz evliliği ciddiye alan bir milletiz. Evliliğe atfettiğimiz her türlü nitelik, bu kurumun ciddiyetini sabitler nitelikte. Aslında dünyanın geri kalanında da ciddiye alındığını söylemek mümkün. Çocukları, evlilikte taraflar arasındaki ilişkiyi, maddi durumu ve bunun gibi evlilikle ilintili her şeyi özel bir ilgiyle tartışıp, konuşuyoruz. 
 

Elbette boşanmayı da...

Elbette boşanmayı da...

Evliliğin tarafları dünyanın en ünlü kişileri de olsa, sıradan bir çift de olsa, boşanmaya verdiğimiz tepkiler benzer. Boşanmayı sevmiyor, kısmen de onaylamıyoruz.

Bizden birkaç nesil önce boşanmaya karşı bakış açısının ne kadar olumsuz olduğunu hatırlayın. Boşanma, evlilik kadar olağan bir şey olsa da "Evliliğin sürdürülmesi gerekliliği" fikri yaygındır bizde.

Boşanmanın sancıları

Boşanmanın sancıları

Öte yandan, boşanmanın sancılı bir şey olduğu konusunda da hemfikiriz. Boşanmaya farklı açılardan baksak da, yıpratıcılığıyla ilgili herkesin fikri aynı. Varsa çocukların sorumluluğu, maddi-manevi açıdan külfeti derken, insanın evlendiğine pişman olacağı noktaya gelmesine bile neden oluyor.

Fakat, çevremizdeki insanların boşanmasına verdiğimiz tepkiyle, gelir durumu bizimkinden iyi insanların boşanmasına verdiğimiz tepkiler, birbirine pek de benzemiyor.
 

Gelir, boşanmayı hafifletir mi?

Gelir, boşanmayı hafifletir mi?

'İyi' kazanan insanların geliri, boşanma süreçlerini nasıl geçireceklerine dair bir işaret olabilirmiş gibi davranıyoruz. Örneğin ünlü oyuncuların ya da bir holding sahibinin boşanmasını, yalnızca maddiyat üzerinden okuyoruz. Bu çiftlerin ayrılması yıpratıcı olamazmış da, tek sorun parayı bölüşmeleriymiş gibi davranıyoruz. Fakat, bu yaptığımız doğru mu?

Neden paraya takılıyoruz?

Neden paraya takılıyoruz?

İki yetişkinin sahip olduğu serveti, boşanmalarını tartışırken bir alt başlık olarak ele almak pek de doğru değil sanki. Onların ilişkileri de bizimki kadar organik. Onların da duyguları, maddi durumlarından önde. Pekala insani bir şey bu. Ünlülerin boşanmasına nasıl olur da "Onlar iyi kazanıyor, nafakası da iyi olur" fikriyle yaklaşabiliriz?

Ünlülerin hayatının gerçeği

Ünlülerin hayatının gerçeği

Üstelik ünlülerin hayatlarında boşanma, muhtemelen çok daha yıpratıcı ve sancılı oluyordur. Basının ilgisi, dedikoduların durmaması, çocuklara karşı sorumluluklar, kariyer gibi pek çok faktör var onların hayatında. Kolayca "Aman canım parası var, ne olacak" diyerek savuşturulabilecek problemler değil bunlar. 
 

Acun Ilıcalı yakın zamanlı örnek

Acun Ilıcalı yakın zamanlı örnek

Günümüzün en büyük televizyon figürlerinden olan Acun Ilıcalı'nın Şeyma Subaşı'dan boşanması, geçtiğimiz günlerin en popüler konularından biriydi. Fakat biz o boşanmada, işin 'neden'inden 'nasıl'ından bahsetmek yerine, Acun Ilıcalı'nın ödeyeceği ve Şeyma Subaşı'nın alacağı nafakayı konuştuk.


 

Eh, yetmedi Şeyma Subaşı'nın aldığı ilk nafakayla ne yaptığını konuştuk. Yahu, bir çift boşandı. Bu çift, ülkenin en popüler çiftlerindendi. İşe para tarafından bakmak, biraz haksızlık değil mi?

 

Şimdi de Jeff Bezos

Şimdi de Jeff Bezos

Dünya kamuoyunda da işler böyle yürüyor. Koskoca Brad Pitt-Angelina Jolie boşanmasını da parayı es geçmeden konuştuk aylarca. Şimdi de Amazon'un CEO'su Jeff Bezos'a geldi sıra. Hiç yakışıyor mu bize?

Dünyanın en zengin insanı olarak anılan Jeff Bezos'un 25 yıllık eşinden boşanacağıyla ilgili haberler gündeme düştüğü an boşanma nedenleri konuşulmadı ya da bundan sonra eşinin ve kendisinin hayatının nasıl olacağı gibi tahminler yapılmadı. Tamamen 'servet'e indirgendi tartışma. Biraz acımasızca olduğunu düşünüyorum bunun.

Boşanma böyle mi konuşulmalı?

Boşanma böyle mi konuşulmalı?

Kendi evliliğimiz ve ilişkilerimizle ilgili ne kadar hassassak, başkalarının evliiğine de benzer şekilde hassas davranmalıyız aslında. Tüm problem bu. Dünyanın en zengin insanı da olsanız, o zenginliğin içerisinde yaşadığınız bir boşanmanın etkisi, işin maddi boyutuyla karşılaştırılamayacak kadar büyük oluyor. 


andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel
 

Bu makaleye ifade bırak