Milliyet Tatil

07.08.2017 - 17:00 | Son Güncelleme: 09.08.2017-11:29

Bosna'da gizemli piramitler gün yüzüne çıktı

Bir süre önce amatör bir arkeolog olan Semir Osmanagic'in keşfettiğini iddia ettiği piramitler dünya gündemine oturdu... Konu hakkında bilimsel şüpheler hala devam etse de şimdiden piramidin bulunduğu Visoko kenti turist akınına uğramış durumda.

Sitene Ekle

Bosna-Hersek'in Visoko kenti yakın zamanda turistlerin ilgisini çekmeye başladı. Bunun nedeni kent hakkında ortaya atılan bir iddia. Semir Osmanagiç isimli amatör arkeologun ortaya attığı iddia dikkatleri Visoko'ya yöneltti.


40 bin nüfuslu kente bu yıl şu ana kadar 50 bin turist şehrin hemen yanında olduğu iddia edilen piramitleri görmek için geliyor. Kent sakinleri piramitlerin en büyüğü olan Güneş Piramidi'nin şifa dağıttığına inanmaya başlamış bile. 2005 yılından beri bölgede kazı yapan Semir Osmanagiç, yapılan çalışmalar sonucunda mevcut yükseltinin kesinlikle bir tepe olamayacağını kanıtladıkları ifade etti.

Doğal bir yükselti olmadığı dolayısıyla bunun insan yapımı bir yapı olduğunu ifade eden Osmanagiç, kazıların yaklaşık iki bin gönüllü ile devam ettiğinin altını çizdi.


 


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX