14.04.2012 02:30 | Son Güncelleme:
SERKAN ARMAN/Boston

Boston’dan Ümraniye’ye bilişim köprüsü kuruldu

Avea ve ABD’nin ünlü teknik üniversitesi MIT, bilişimde işbirliğine gitti. MIT laboratuarı, ilk etapta Avea’nın akıllı şehir ve mobil sağlık uygulamalarına katkıda bulunacak. İşbirliği ortak araştırmalarla devam edecek

ABD’nin en prestijli üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü - MIT) ile GSM operatörü Avea, Boston ve İstanbul arasında bir ‘teknoloji köprüsü’ kuruyor.
MIT Mobile Experience Lab (Mobil Deneyim Laboratuarı) Direktörü Dr. Federico Casalegno ve Avea CEO’su Erkan Akdemir’in Boston’da imzaladığı anlaşmayla MIT’nin Boston’daki üssüyle, Avea’nın İstanbul Ümraniye’deki Teknoloji Merkezi (AveaLabs) araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) ‘kardeşi’ oldu.
MIT’nin öğretim üyeleri, öğrenci ve mezunlarının bugüne kadar 77 tane Nobel Ödülü kazandığını hatırlatan Erkan Akdemir, “Bu işbirliğiyle teknolojiyi koşturan, geliştiren, filmlere konu olan buluşların yolunu açan MIT’de teknolojinin kalbindeyiz. Uzun soluklu bir işbirliğine gittik. MIT’nin çalışma ilkeleri ve araştırma modelini aşı olarak aldık. Bu anlaşma Türkiye’nin teknoloji geleceğine katkıda bulunacak” dedi. Buna göre ilk etapta MIT Mobil Deneyim Laboratuarı, Avea’nın mobil uygulamalarına katkıda bulunacak.

Derse sponsor oldu
AveaLabs’in sponsor olduğu ve MIT öğrencilerinin seçmeli olarak katıldığı ‘Design without Boundaries’ adlı araştırma dersi kapsamında akıllı şehirler ve sağlık alanlarındaki mobil uygulamalar üzerinde çalışmalar yapılacak. Avea çıkacak sonuçları AveaLabs’de test edecek. Sonrasında ortak araştırmalar ve yeni fikirler geliştirilecek.
Avea CEO’su Akdemir, kurulan bilişim köprüsüyle Türkiye’nin teknoloji geleceğinin daha verimli şekillendirilmesine katkı sağlayacaklarını belirterek şunları söyledi:
“Güçlü ve hızlı büyümesi ile dünya telekom şirketlerinin yakından takip ettiği Türkiye’nin en genç GSM operatörü olarak ilim neredeyse üşenmiyor oraya gidiyoruz. Avea olarak, sınırları aşan hedeflerimize ulaşmak için MIT ile bir nevi Ar-Ge kardeşliği yaptık. Bu işbirliği ile MIT, Avea’nın öncelikli alanları için araştırma yapacak.
Bu yıl için bu alanları akıllı şehirler ve sağlığın da başta geldiği mobil uygulamalar olarak belirledik.”

 


Pelin Arslan

MIT Mobile Experience Lab bünyesindeki 20 araştırmacı arasında Türkiye’den Pelin Arslan da var. ODTÜ’de endüstriyel tasarım eğitimi gördükten sonra yüksek öğrenimini İtalya’da Politecnico di Milano’da yapan Arslan doktora çalışmaları kapsamında MIT’de bulunuyor. Arslan yeni projede görev alacak isimler arasında.

‘İstanbul ve genç nüfus ilgimizi çekti’

MIT Mobil Deneyim Laboratuarı Direktörü Federico Casalegno, “Bizim ana amaçlarımızdan birisi insanları, bilgiyi ve ortamı birbirine bağlamak. Avea ile birlikte adım attığımız bu yeni yolda her hafta AveaLabs ile telekonferanslar düzenleyerek, ders kapsamında Boston - İstanbul arası karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyoruz.
MIT Experience Lab ile AveaLabs büyük ölçüde birbiriyle örtüşen iki kurum. İstanbul gibi bir şehir, genç nüfusa sahip bir operatör, sadece bizim için değil, tüm dünya için değerli ve ilgi çekici bir çalışma ortağı. Birlikte çok verimli sonuçlar elde edeceğimize yürekten inanıyoruz” dedi. Avea’nın 17 bin metrekarelik Ar-Ge merkezinde 220 Türk mühendisin geleceğin teknolojileri için çalıştığını belirten ve işbirliğinin bu noktada kendileri için önemli bir değer taşıdığının altını çizen Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin ise şunları söyledi:
“MIT ile işbirliğimiz kapsamında özellikle mobil sağlık ve akıllı şehirler kapsamındaki konuların işlendiği farklı disiplinlerden lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik bir workshop düzenlenmesi ve AveaLabs ekibinden arkadaşlarımızın MIT’deki çalışmalara katılması da yer alıyor. MIT ile gerçekleştiridğimiz bu işbirliği ile Avea için Ar-Ge’deki sınırları ortadan kaldırdık.”

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0