20.06.2018 - 00:00A-A+
Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu | KBB ve Yüz Cerrahisi UzmanıHekimlik Sanatıgurkan@kayabasoglu.comTÜM YAZILARI

Botoks Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Merhaba sevgili okurlarım,
 
Bu yazımda sizler için, ‘Botoks’ hakkında dilden dile dolaşan, doğru bilinen yanlışları kaleme almak istedim.
 
Botoks kullanılmaya başlandığı günden beri, gündemde en çok yer alan estetik girişimlerden biri oldu.
 
Ancak kullanıldığı ilk yıllarda fazla dozda yapılan uygulamalar yüzünden botoksun kötü bir şöhreti oldu ve sözlüğümüze “botokslu gibi” şeklinde bir benzetme eklendi. Bu benzetme sıklıkla şaşkın bakan, yapay görünen maske yüzleri tarif etmek için kullanıldı.
 
Bugün geldiğimiz noktada ise botoks, özellikle de kadınlar için yaşlanma bulgularıyla baş etme konusunda gerçek bir vazgeçilmez oldu. Hem uygulanışındaki pratiklik, hem de başarılı ve etkin sonuçlar botoksun yeniden sevilmesini sağladı. Doğru uygulamalar yaygınlaştıkça, botoksu talep eden hastalar daha da bilinçlendi.
 
İlk yanlış burada; her botoks uygulaması sizi böyle göstermez !
Yani; Botoks yaptırmak yapay olmak demek değildir. “Ben botoks sevmiyorum, doğallıktan yanayım” şeklinde bir cümle doğru bir anlam ifade etmez. Bugün doğal ve ölçülü botoks uygulaması yapan hekimlerin mesleki pratikleri ve ortaya koydukları başarılar ile birlikte bu söylemler de tarihe karıştı.
 
Sadece kırışıklık önlemek için değil, terleme ve migren tedavisinde de kullanılmasıyla botoks kullanım alanını iyice genişletti.
 
İkinci yanlış da şurada;
Botoks bir yılan zehri değildir. Hatta artık zehir bile değildir. Bir ilaçtır. İçeriğinde ‘Botilinium Toksin’ adlı bir madde vardır ve bu etken sayesinde kasları geçici olarak zayıflatır.
 
Üçüncü yanlış;
Botoks yapıldığı anda etki etmez, ilk etkiler 3. veya 4. gün ortaya çıkar. Gerçek etkisi 2. haftanın sonunda kendini tam anlamıyla göstermiş olur. Kişisel farklılıkların olmasıyla birlikte etkisi 4 ila 6 ay kadar sürebilir.
 
Dördüncü yanlış;
Bir kere botoks yaptırmış olmanız, ömür boyu botoks uygulamasına devam etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Sonucu beğenmezseniz bir daha yaptırmayabilirsiniz. Etkisi yaklaşık 5 ay kadar sonra sıfırlanacaktır. Ve merak etmeyin eski halinizden daha kötü olmayacaksınız. Yani botoks size zarar vermez. Botoksun etkisi geçtiğinde yüzünüz ilk uygulamanın yapılmadan önceki haline geri döner.
 
Beşinci yanlış;
Botoks dışında cildinize dışarıdan süreceğiniz hiçbir krem, serum ya da jel kaslarınızın hareketlerini azaltmayacak ve botoksla benzer bir etkiye sahip olmayacaktır. Çünkü kırışıklıklarımızın çoğu kasların hareketiyle oluşur. Kasın hareketini bloke eden tek şey ise botoksdur. Ancak bu konuda bilimsel çalışmalar devam ediyor belki de çok yakında botoksun krem şeklinde sürebileceğimiz ürünleri çıkabilir.
 
Botoks hakkındaki bir başka belirsizlik ise; botoks uygulamasından sonraki ilk 4 saat dik konumda durulmalı ve yatış-uyku yapılmamalıdır. Bu konuda farklı söylemler mevcut. Bazı otörler yatış pozisyonunun zararlı olmayacağını söylerken bazıları ise yatmamayı tavsiye etmektedir. Ancak ortak görüş ilk 4-6 saat süresince sıcak duş alınmaması (sauna vs), spor yapılmamasıdır.

Sağlıklı ve güzel günler dilerim…

Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
KBB ve Yüz Cerrahisi Uzmanı

Sorularınız İçin : gurkan@kayabasoglu.com

Telefon : 0542-522-54-54

 
Topuklu ayakkabıyla yürümenin püf noktalarıTopuklu ayakkabıyla yürümek sizin için de bir çile mi? Aslına bakarsanız topuklu ayakkabıyla yürümenin püf noktalarını bildiğinizde göründüğü kadar zor değil. Peki topuklu ayakkabıyla nasıl güzel yürünür?
Dudak çatlamasına ne iyi gelir?Çatlamış dudaklar hem kötü bir görünüm yaratır hem de sağlık açısından tehlikelidir. İlerleyen çatlaklar can yakmasının yanı sıra daha büyük sorunlarla karşılaştırabilir. Peki dudak çatlamasını önlemek için neler yapılmalı?
Çocuklardaki kıskançlığın nedenleriÇocuklarda görülen kıskançlık duygusu, iyi yönetilememesi durumunda çocuğun gelişiminde sorunlara yol açıyor. Bu duygunun temelinde genellikle anne sevgisini kaybetme korkusunun bulunduğunu belirten uzmanlar, ebeveyn davranışlarının çocuğun gelişimindeki önemine değinerek, özellikle annenin çocuk doğmadan önce diğer çocukları bu duruma hazırlamasının büyük önem taşıdığını belirtti.
İdrar yolu enfeksiyonu neden olur?İdrar yolu enfeksiyonu denildiğinde ilk olarak akıllara halk arasında sistit diye adlandırılan mesane iltihabının geldiğini belirten Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, akut bakteriyel sistitin belirtilerinin idrar yaparken yanma, mesanede ağrı, sık idrara çıkmak ve bazen kanlı idrar yapmak olduğunu ifade etti. Piyelonefrit olarak adlandırılan böbrek iltihaplarında ise ateş, halsizlik ve yan ağrısının ön planda olduğunu vurguladı.
Falafel köfte nasıl yapılır?Hem doyurucu hem de çok lezzetli olan falafel köfte tarifini paylaşıyoruz. Nohut köftesi olarak yapılan falafel köfte için malzemeleri hızlıca hazırlayın. Peki, falafel köfte nasıl yapılır? İşte tarifi...
Her sabah poğaça ve simit yerseniz ne olur?Sabahları kahvaltı yapmaya vakti olmayanların tercihi genelde hazır ve hızlı ulaşabileceği yiyecekleri seçmek oluyor. Peki, bu yiyeceklerin sağlığımıza ne gibi etkileri oluyor? İşte her sabah simit ve poğaça yiyenlere Uzman diyetisyen şebnem Kandıralının açıklamaları…
İstanbul'un en romantik buluşma rotalarıDoğanın renk cümbüşü sunduğu sonbahar günleri, havalar soğumadan önce şehrin tadını doyasıya çıkarmak için en ideal zaman. Rengarenk yaprakların eşsiz gün batımıyla buluştuğu günlerde, doğanın yaşadığı muhteşem dönüşüm çiftleri romantik buluşmalara davet ediyor. İşte happn'ın sıraladığı romantik buluşma rotaları...
Doğru ankastre kullanımı için önemli ipuçlarıYemek pişirirken mutfağınızdaki ankastre ürünlerden daha fazla verim almak, daha az enerji tüketmek ve ömürlerini uzatmak istiyorsanız bunları bilmenizde fayda var.
Çocuk tiyatrosu 2. sezona başlıyorAğız ve diş sağlığı bakımının öğretilmesini amaç edinen “Süper Hospi Mikroplara Karşı” sosyal sorumluluk projesi tüm hızıyla devam ediyor.
Kaban Havası