20.06.2018 - 00:00A-A+
Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu | KBB ve Yüz Cerrahisi UzmanıHekimlik Sanatıgurkan@kayabasoglu.comTÜM YAZILARI

Botoks Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Merhaba sevgili okurlarım,
 
Bu yazımda sizler için, ‘Botoks’ hakkında dilden dile dolaşan, doğru bilinen yanlışları kaleme almak istedim.
 
Botoks kullanılmaya başlandığı günden beri, gündemde en çok yer alan estetik girişimlerden biri oldu.
 
Ancak kullanıldığı ilk yıllarda fazla dozda yapılan uygulamalar yüzünden botoksun kötü bir şöhreti oldu ve sözlüğümüze “botokslu gibi” şeklinde bir benzetme eklendi. Bu benzetme sıklıkla şaşkın bakan, yapay görünen maske yüzleri tarif etmek için kullanıldı.
 
Bugün geldiğimiz noktada ise botoks, özellikle de kadınlar için yaşlanma bulgularıyla baş etme konusunda gerçek bir vazgeçilmez oldu. Hem uygulanışındaki pratiklik, hem de başarılı ve etkin sonuçlar botoksun yeniden sevilmesini sağladı. Doğru uygulamalar yaygınlaştıkça, botoksu talep eden hastalar daha da bilinçlendi.
 
İlk yanlış burada; her botoks uygulaması sizi böyle göstermez !
Yani; Botoks yaptırmak yapay olmak demek değildir. “Ben botoks sevmiyorum, doğallıktan yanayım” şeklinde bir cümle doğru bir anlam ifade etmez. Bugün doğal ve ölçülü botoks uygulaması yapan hekimlerin mesleki pratikleri ve ortaya koydukları başarılar ile birlikte bu söylemler de tarihe karıştı.
 
Sadece kırışıklık önlemek için değil, terleme ve migren tedavisinde de kullanılmasıyla botoks kullanım alanını iyice genişletti.
 
İkinci yanlış da şurada;
Botoks bir yılan zehri değildir. Hatta artık zehir bile değildir. Bir ilaçtır. İçeriğinde ‘Botilinium Toksin’ adlı bir madde vardır ve bu etken sayesinde kasları geçici olarak zayıflatır.
 
Üçüncü yanlış;
Botoks yapıldığı anda etki etmez, ilk etkiler 3. veya 4. gün ortaya çıkar. Gerçek etkisi 2. haftanın sonunda kendini tam anlamıyla göstermiş olur. Kişisel farklılıkların olmasıyla birlikte etkisi 4 ila 6 ay kadar sürebilir.
 
Dördüncü yanlış;
Bir kere botoks yaptırmış olmanız, ömür boyu botoks uygulamasına devam etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Sonucu beğenmezseniz bir daha yaptırmayabilirsiniz. Etkisi yaklaşık 5 ay kadar sonra sıfırlanacaktır. Ve merak etmeyin eski halinizden daha kötü olmayacaksınız. Yani botoks size zarar vermez. Botoksun etkisi geçtiğinde yüzünüz ilk uygulamanın yapılmadan önceki haline geri döner.
 
Beşinci yanlış;
Botoks dışında cildinize dışarıdan süreceğiniz hiçbir krem, serum ya da jel kaslarınızın hareketlerini azaltmayacak ve botoksla benzer bir etkiye sahip olmayacaktır. Çünkü kırışıklıklarımızın çoğu kasların hareketiyle oluşur. Kasın hareketini bloke eden tek şey ise botoksdur. Ancak bu konuda bilimsel çalışmalar devam ediyor belki de çok yakında botoksun krem şeklinde sürebileceğimiz ürünleri çıkabilir.
 
Botoks hakkındaki bir başka belirsizlik ise; botoks uygulamasından sonraki ilk 4 saat dik konumda durulmalı ve yatış-uyku yapılmamalıdır. Bu konuda farklı söylemler mevcut. Bazı otörler yatış pozisyonunun zararlı olmayacağını söylerken bazıları ise yatmamayı tavsiye etmektedir. Ancak ortak görüş ilk 4-6 saat süresince sıcak duş alınmaması (sauna vs), spor yapılmamasıdır.

Sağlıklı ve güzel günler dilerim…

Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
KBB ve Yüz Cerrahisi Uzmanı

Sorularınız İçin : gurkan@kayabasoglu.com

Telefon : 0542-522-54-54

 
Cuma stili için "Smart Casual" ipuçlarıÇoğu iş yerinde cuma günleri uygulanan Smart Casual yani Şık-Rahat diye çevirebileceğimiz dress code/kıyafet tanımı, değiştirilmeden İngilizce haliyle Türkçe dahil diğer dillere adapte olalı epey bir zaman oldu.
Hangi durumlarda implant yapılmalıdır?Diş implantlarının kemik kaybını önlediği bilinmektedir. Dişimiz çekildiğinde neden implant yaptırmamız gerekir, implant hangi durumlarda yapılmalıdır? Diş Hekimi Ayten Can konu hakkında bilgiler Verdi.
Anne sütü bebeklerin stresini azaltıyorGelişim, fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal olarak görülüyor ve gelişimin ilk ayağına doğumdan hemen sonra anne sütü öncülük ediyor. Çocuk Gelişimi Uzmanı Banu Kılınç anne sütü hakkında bilgiler verdi.
Dulavrat otu kökünün faydaları nelerdir?Dulavrat otu kökü, hastalıklarla mücadele eden, antioksidanlar ile dolu doğal bir antibakteriyeldir. Dulavrat otu kökünün sağlığımız açısından çeşitli faydaları bulunmaktadır. İşte dulavrat oku kökünün hiç duymadığınız faydaları.
Çikolatalı ve fındıklı muffin tarifiNefis çikolatalı ve fındıklı muffin yapmaya ne dersiniz? Bu muffin, bu zamana kadar yaptığınız tüm muffin tariflerini geçeceğine eminiz. İşte çikolatalı fındıklı muffin tarifi...
Diken üzümünün faydalarıDiken üzümü birçok sağlık yararına sahip bir bitkidir. Diken üzümü özü, sinir sistemleri ve kardiyovasküler sistem için bazı faydalar sunar. Diken üzümünün faydalarını henüz bilmiyorsanız sizler için araştırıp bir araya getirmiş olduğumuz bilgilere göz atabilirsiniz.
Testosteron seviyesini arttıran gıdalarGünümüzün en büyük sorunlarından biri olan kısırlık durumunun sadece kadınlardan kaynaklı olmadığı, erkeklerden de kaynaklandığı artık biliniyor. Peki, neden erkeklerin sperm kalitesinde ve sayısında düşüş meydana geliyor? Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Köşkeroğlu, tam da bu konu ile ilgili besinler konusunda bilgilerini ve tavsiyelerini paylaşarak şu açıklamaları yapıyor:
Zararlı kimyasal içeren 5 ev ürünüBirçoğumuz sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olduğumuza inanmak isterken, ev eşyalarında kaç tane toksik kimyasalın gizlendiğini bilmiyor. Uzmanlar sağlığımıza zararlı, kansere neden olabilecek ev ürünleri hakkında bilgi verdi.
Gökhan Tepe ile romantik bir geceEskişehir Sevgililer Günü'nü Gökhan Tepe'nin duygu dolu şarkıları ile kutladı.
Kamuflaj Kombini