20.06.2018 - 00:00A-A+
Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu | KBB ve Yüz Cerrahisi UzmanıHekimlik Sanatıgurkan@kayabasoglu.comTÜM YAZILARI

Botoks Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Merhaba sevgili okurlarım,
 
Bu yazımda sizler için, ‘Botoks’ hakkında dilden dile dolaşan, doğru bilinen yanlışları kaleme almak istedim.
 
Botoks kullanılmaya başlandığı günden beri, gündemde en çok yer alan estetik girişimlerden biri oldu.
 
Ancak kullanıldığı ilk yıllarda fazla dozda yapılan uygulamalar yüzünden botoksun kötü bir şöhreti oldu ve sözlüğümüze “botokslu gibi” şeklinde bir benzetme eklendi. Bu benzetme sıklıkla şaşkın bakan, yapay görünen maske yüzleri tarif etmek için kullanıldı.
 
Bugün geldiğimiz noktada ise botoks, özellikle de kadınlar için yaşlanma bulgularıyla baş etme konusunda gerçek bir vazgeçilmez oldu. Hem uygulanışındaki pratiklik, hem de başarılı ve etkin sonuçlar botoksun yeniden sevilmesini sağladı. Doğru uygulamalar yaygınlaştıkça, botoksu talep eden hastalar daha da bilinçlendi.
 
İlk yanlış burada; her botoks uygulaması sizi böyle göstermez !
Yani; Botoks yaptırmak yapay olmak demek değildir. “Ben botoks sevmiyorum, doğallıktan yanayım” şeklinde bir cümle doğru bir anlam ifade etmez. Bugün doğal ve ölçülü botoks uygulaması yapan hekimlerin mesleki pratikleri ve ortaya koydukları başarılar ile birlikte bu söylemler de tarihe karıştı.
 
Sadece kırışıklık önlemek için değil, terleme ve migren tedavisinde de kullanılmasıyla botoks kullanım alanını iyice genişletti.
 
İkinci yanlış da şurada;
Botoks bir yılan zehri değildir. Hatta artık zehir bile değildir. Bir ilaçtır. İçeriğinde ‘Botilinium Toksin’ adlı bir madde vardır ve bu etken sayesinde kasları geçici olarak zayıflatır.
 
Üçüncü yanlış;
Botoks yapıldığı anda etki etmez, ilk etkiler 3. veya 4. gün ortaya çıkar. Gerçek etkisi 2. haftanın sonunda kendini tam anlamıyla göstermiş olur. Kişisel farklılıkların olmasıyla birlikte etkisi 4 ila 6 ay kadar sürebilir.
 
Dördüncü yanlış;
Bir kere botoks yaptırmış olmanız, ömür boyu botoks uygulamasına devam etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Sonucu beğenmezseniz bir daha yaptırmayabilirsiniz. Etkisi yaklaşık 5 ay kadar sonra sıfırlanacaktır. Ve merak etmeyin eski halinizden daha kötü olmayacaksınız. Yani botoks size zarar vermez. Botoksun etkisi geçtiğinde yüzünüz ilk uygulamanın yapılmadan önceki haline geri döner.
 
Beşinci yanlış;
Botoks dışında cildinize dışarıdan süreceğiniz hiçbir krem, serum ya da jel kaslarınızın hareketlerini azaltmayacak ve botoksla benzer bir etkiye sahip olmayacaktır. Çünkü kırışıklıklarımızın çoğu kasların hareketiyle oluşur. Kasın hareketini bloke eden tek şey ise botoksdur. Ancak bu konuda bilimsel çalışmalar devam ediyor belki de çok yakında botoksun krem şeklinde sürebileceğimiz ürünleri çıkabilir.
 
Botoks hakkındaki bir başka belirsizlik ise; botoks uygulamasından sonraki ilk 4 saat dik konumda durulmalı ve yatış-uyku yapılmamalıdır. Bu konuda farklı söylemler mevcut. Bazı otörler yatış pozisyonunun zararlı olmayacağını söylerken bazıları ise yatmamayı tavsiye etmektedir. Ancak ortak görüş ilk 4-6 saat süresince sıcak duş alınmaması (sauna vs), spor yapılmamasıdır.

Sağlıklı ve güzel günler dilerim…

Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
KBB ve Yüz Cerrahisi Uzmanı

Sorularınız İçin : gurkan@kayabasoglu.com

Telefon : 0542-522-54-54

 
Akay 2018 koleksiyonu‘AKAY’, yıllardır evlilik hayali kuran modern genç kızları etkileyen zarif görünümlere imza atmaya devam ediyor. Aşkın ve güzelliğin birlikteliğine bambaşka bir boyut kazandırıyor.
Gerçekten burun estetiğine ihtiyacınız var mı?Günümüzün en yaygın estetik cerrahi prosedürlerinden biri rinoplasti olarak bilinen burun ameliyatıdır. Peki, kişi gerçekten burun estetiğine ihtiyacı olup olmadığını nasıl bilecek. Sizler için bu soruyu Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk’e sorduk.
Çocuklarda görülen hastalıklara karşı alınması gereken önlemlerÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkay Değerli, hastalıklara karşı anne babalara önemli uyarılar ve önerilerde bulundu, hastalıktan uzak bir okul dönemi için alınması gereken 8 önlemi anlattı…
Kangren nedir? Kangren neden olur?Kangren nedir? Kangren belirtileri nelerdir? Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kangrende erken teşhis önemli rol oynar. Peki kangren nasıl geçer?
Hünkar beğendi nasıl yapılır?Hünkar beğendi yemeği, patlıcan yemekleri sevenlerin vazgeçilmez lezzetleri arasında bulunuyor. Hünkar beğendi, tarihi bir geçmişi olan yemektir ve Osmanlı zamanında geçen bir hikayenin içerisinde yer alır. Peki hünkar beğeni nasıl yapılır? İşte hünkar beğendi tarifi…
Balık için tehlike uyarısı!Uzmanlar balık hakkında önemli uyarılarda bulundu. Uzmanların yaptığı bu açıklamalar sonucunda balık yerken maalesef iki kere düşünmek zorunda kalacağız gibi görünüyor… İşte balık hakkında yapılan o açıklamalar…
Ruh eşinizi bulduğunuzu gösteren 10 işaretHayatın döngüsü içinde her birimiz farkında olarak ya da olmayarak ruh eşimizi ararız. Bundandır ki bir ilişkiden diğerine atlarken sebepsizce bir şeylerin ters gittiğini hissedebilirsiniz. Tam onu bulduğunuzu sanırken bir eksiklik hissedersiniz ve sonra arayış tekrar başa sarar.
Yatak odası aydınlatması seçerken nelere dikkat edilmeli?“Başucunuza bir küçük aydınlatma, tepeye de bir avize koymak ve işiniz bitti sanmak hatalı olacaktır.” diyen Bursa çıkışlı Mimarlık Ofisi f2ms Grup Mimarlarından Mimar Erdağ Demircan yatak odası aydınlatmaları ile ilgili şu bilgileri verdi:
Umudunu yitirmeyen bir ailenin “1 Litre Gözyaşı”Yönetmenliğini Serhan Şahin’in yaptığı, senaryosunu Neşe Şen, Sertaç Ergin, Gül Meriç Özen’in kaleme aldığı, başrollerinde Sanem Çelik, Miray Daner, Tolga Tekin ve Mert Yazıcıoğlu’nun yer aldığı 1 Litre Gözyaşı yakında Kanal D’de!
Kahverengi ve Beyazın Uyumu