07.12.2017 01:30 | Son Güncelleme:
DIŞ HABERLER SERVİSİ

‘Böyle bir adım neden şimdi?’

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı nedeniyle Brüksel’e giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la önceki akşamki görüşmesinin ardından dün sabah da beraberlerindeki heyetlerle resmi görüşme gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu, görüşmede “YPG konusunda hassasiyetimizi ve Başkan Trump’ın Cumhurbaşkanımıza verdiği sözün tutulmasını vurguladık. Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını da ele aldık” dedi.
‘Hukuku ihlal’
Çavuşoğlu, ABD’li bakanın gelen tepkilerin farkında olduğunu ve bu tepkileri de Başkan Trump’a ulaştıracağını söylediğini aktardı. Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Sadece İslam dünyasından değil, Hıristiyan dünyasından da ciddi tepkiler var. İsrail’de de keza bu bölünmüşlüğü görüyoruz. İsrail’den böyle ‘illa olsun’ diye bir ısrarın da olmadığı da Amerikalılar tarafından bizlere söyleniyor. Yani hiç kimsenin destek vermediği böyle bir adımı, herkesin sorduğu gibi biz de soracağız: Neden ve neden şimdi? Bu, anlamlı bir sorudur ve bunun yaratacağı kaosun farkında olmaları gerektiğini tekrar hatırlattık.”
Çavuşoğlu, ABD Başkanı Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklamasının ardından Twitter’dan yaptığı açıklamada “ABD Yönetimi’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı sorumsuzca açıklamayı büyük endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz. Bu karar uluslararası hukukun ve ilgili BM Kararlarının açık bir ihlalidir” ifadelerini kullandı.
Çavuşoğlu, Belgrad’da düzenlenen Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü İstişare Mekanizması Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada ise “Bir ülkenin açıklamasıyla Kudüs, İsrail’in başkenti olmaz” dedi.
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, “ABD Yönetimi’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıyacağı yönündeki sorumsuzca açıklamayı büyük endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz” denildi. 


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0