29.09.2017 02:30 | Son Güncelleme:
KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

Bozcaada Ekolojik Festivali’nde 70 film

Bu yıl 11 - 15 Ekim tarihleri arasında dördüncüsü düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali’nin (BIFED) programı belli oldu.

Her yıl yönetmenlerin, filmseverlerin ve çevrecilerin buluşma noktası olan BIFED bu yıl Çin, Tayvan, Kenya, Avusturya, Hırvatistan, Avustralya ve Şili’den filmlere ev sahipliği yapacak. Rekor katılımla 70 ülkeden 330 belgesel filmin baş vurduğu festivalin açılış filmi ise İsveç, Almanya, Finlandiya ortak yapımı, yönetmenliğini Joakim Demmer’in yaptığı ‘Ölü Eşekler Sırtlanlardan Korkmaz’. Film, Etiyopya hükümetinin ülkenin tarıma elverişli milyonlarca hektar toprağını yabancı yatırımcılara kiralamasını anlatıyor. 

Türkiye’den ana yarışma kategorisinde Nejla Demirci’den ‘Yüzleşme’ ve Mert Gökalp’in filmi ‘Lüfer’, GAIA Öğrenci Ödülleri’nde yarışacak olan Nesime Karateke’nin ‘Başka’ filmi yer alacak. Festivalde yarışacak filmlerden bir diğeri Eduardo Quiroz’un imzasını taşıyan ‘İlkel Kaplumbağa’. Meksika yapımı film, kaplumbağaların okyanus boyunca yaptıkları bir senelik yolculuğun ardından ulaştıkları Meksika kıyılarında karşılaştıkları durum ve balıkçıların yaşamlarını anlatıyor.

Diğer bir yarışma filmi İtalya yapımı yönetmenliğini Rossella Anitori’nin yaptığı ‘Arıların Zamanı’. Kırsal bölgede birlikte sürdürülebilir bir toplulukta yaşayan iki adamın arıların dünyasını keşfetmeleri ve arıcılığı kimyasal kullanmadan yaptıkları farklı bir yaklaşımı konu ediyor. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0