Yozgat

Yerel Haber
30 Ekim 2014 - 17:15

BOZOK ÜNİVERSİTESİ SORGUN MESLEK YÜKSEK OKULU TÖRENLE HİZMETE AÇILDI

IHA

Bozok Üniversitesi Sorgun Meslek Yüksek Okulu (MYO) düzenlenen törenle hizmete girdi.
Sorgun MYO bahçesinde düzenlenen törene AK Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, Kaymakam Ali Arslantaş, Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Sorgun MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yusuf Sert ve davetliler katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, 2011 yılında devraldıkları okul binasını 3 yıl içerisinde tamamlayarak hizmete açtıklarını belirterek “Biraz önce arkadaşlarım konuşmalarında belirtiler. Sorgun’un gelişmesi ile ilgili çok güzel bilgiler verdiler. İşin esasında Üniversiteler bil ilin kalkınmasında, gelişmesinde son derece önemli rol oynuyor. İlin lokomotifi haline geliyorlar. O şekilde de olması lazım. Yozgat’ımızın açısından da Bozok Üniversitesi bu bağlamda son derece önemli. Biz üniversitesi olarak bu eksiliği ciddi bir şekilde değerlendirerek ve nihayetinde de binanın tamamlanmayacağını, tamamlanamayacağını anladığımızdan çünkü inşaatın durmuştu. Biz devraldık. Bu görmüş olduğunuz bina 4 kat planlanmıştı projesinde. Gördüğünüz gibi şuanda 3 kat. 3 Kat olarak devraldık. Kaba inşaatı tamamlanmıştı. Yeniden projesini yaptırdık. İhaleye çıkıldı. Devletin ihale kanunları belli. Biz onunla sınırlıyız. Ve bize yaklaşık maliyetini de inşaat olarak 3 milyon 750 bin lira olarak sizlere söyleyebilirim. İşinin tefrişatı var. Bunlarda ciddi bir maliyet tutuyor. Şuana kadar yaptığımız harcama 4 milyonu geçti. Daha da yapılması gerekenler var. Üst katlar tamamen boş. Biraz sonra hep birlikte gezeceğiz. Sınıfların donatılması gerekiyor. Laboratuarlar, ofisler ve daha başka çevre düzenlemesi bütün yapılması gereken işlere baktığımızda 5 milyon bulacağını tahmin ediyoruz. Fakat dediğim gibi her şey para ile ölçülmez. Yatılan ilk adımlar son derece önemli. Bu vesile ile emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum” dedi.
Ak Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal ise konuşmasında şunları söyledi. “Tabi bugünlere kolay gelinmedi. Biraz önce rektörüm söyledi. Bugün Sorgun için bir milat ama geç kalınmış bir milat. Ben bir siyasetçi olarak bunu itiraf ediyorum. Sorgun dahi iyilerine laik iken gecikmeli de olsa bugün güzel bir okula sahip olacak. Ama ben şunu buradan sizlere bütün kalbimle itiraf ediyorum. İnşallah bu açı biz en kısa sürede tamamlamak üzere gece gündüz koşturup gayret göstereceğiz. Ben özellikle en büyük teşekkürü rektörümüze yapıyorum. Allah ondan razı olsun. Ne zaman gitsek. Hep bizi önceledi. Karşıladı. Sıkıntılarımızı dertlerimizi dinledi. Ve bu okulun bugünlere gelmesinde en büyük pay onundur. Onunda bilinmesini istiyorum. Tabi çok uğraştık ama biraz öncede söyledik merkezinde kuvvetli olması lazım. Kuvvetlendirilmesi lazım. Oralara da hocalar lazım. Öğretim üyeleri, öğretim görevlileri. Ama sağolsun bugün burada ikinci bölümün açılmasına vesile oldu. Ben inanıyorum ki gelecek yıllarda da her yıl en az bir bölüm. Sayın rektörüm biz istiyoruz bunu sizden. En az bir bölüm. İki yada üç istiyoruz. Bu açıyı bizim en kısa zamanda kapatmamız lazım. Yani bi 5-10 sene sonra inan bu Sorgun halkı inan beklemeye sabır gösteremez. En az bir ama iki, üç olursa da elva olur diyoruz. Ve bunu da yapacağına inanıyorum rektörüm. Niye Çünkü Sorgun Yozgat kadar büyümüş, gelişmiş bir ilçe. Buraya ne yapsanız. Hakkıdır. Bunu söylerken diğer ilçeler alınmasın sakın. Diğer ilçelerde de aynısını yapıyoruz biz. Bugün Yenifakılı’da devam eden meslek yüksek okulumuz var. Çayıralan’ımızda var. Şefaatli’de temeli atıldı. Bunların da bitme aşamasında. Ben rektörümüzün gayret göstereceğini ve buralarında da açılmasına vesile olacağına inanıyorum” dedi.
Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş ise, bilginin üretildiği ve bilgi ile kendini yenileyebilme yeterliliklerinin oluştuğu yer olması nedeniyle üniversitelerin çok önemli olduğunu vurguladı.
Konuşmaların ardından plaketler takdim edildi. Açılışın ardından davetiler okul binasını gezdiler.

YozgatYerel Seçim Sonuçları

Yozgat Hava Durumu

18°CŞİMDİCUMA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.