Brexit referandumu nedir? Brexit referandumu nedenleri

Brexit referandumu ne demek? Brexit referandumu nedenleri ve sonuçları nelerdir? Brexit ne zaman gerçekleşecek? İngiltere (Birleşik Krallık) Avrupa Birliği'nden neden ayrılıyor? İşte Brexit referandumu hakkında bilinmesi gereken bazı bilgiler...

Brexit referandumu nedir? Brexit referandumu nedenleri

Brexit referandumu Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılması için 23 Haziran 2016 tarihinde düzenlenmiş oylamadır. Brexit referandumu sonucunda katılımcıların yüzde 51.9'u oyunu Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılması yönünde kullandı. 29 Mart 2017 tarihinde Birleşik Krallık hükümeti, Avrupa Birliği Antlaşması'nın 50'nci maddesi olan Avrupa Birliği'nde Ayrılma hakkı sürecini başlattı.

 

İngiltere (Birleşik Krallık) Avrupa Birliği'nden ne zaman ayrılacak?

2018 Avrupa Birliği Ayrılma Yasası'na göre, Birleşik Krallık 29 Mart 2019, yerel saatle 23:00'da Avrupa Birliği'nden ayrılacak.

İngiltere başbakanı Theresa May, Birleşik Krallık hükümetinin Avrupa Birliği'nden tamamen ayrılmasından sonra Avrupa Tek Pazarı ya da Avrupa Birliği Gümrük Antlaşması gibi kalıcı antlaşmalar için masaya oturmayacağını, 1972 Avrupa Toplulukları Kanunu'nu feshedeceğini ve var olan Avrupa Birliği Hukuku'nu Birleşik Krallık Hukuku ile birleştireceğini açıkladı. Brexit referandumunun ayrılma yönlü sonuçlanmasıyla beraber Temmuz 2016'da Avrupa Birliği'nden Çıkış Departmanı adlı yeni bir hükümet kurumu kuruldu.

Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılmasına ilişkin resmi görüşmeler Haziran 2017'de başladı. Bu görüşmelerin Ekim 2018 itibari ile başarıyla sonuçlanması hedefleniyor. Haziran 2018'de Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği gümrük, vergi ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu gibi konuları içeren bir anahat antlaşmasını yayınladı. 

 

İngiltere (Birleşik Krallık) Avrupa Birliği'ne ne zaman katıldı? Neden ayrılmak istiyor?

Birleşik Krallık Avrupa Toplulukları'na 1973 yılında katıldı, üyelik süreci 1975 yılında düzenlenen referandumla onaylandı. 1970 ve 1980'li yıllarda Birleşik Krallık'ın Avrupa Toplulukları'ndan ayrılması fikri dönemin İşçi Partisi üyeleri ve ticaret birliğinin önde gelen isimleri tarafından dillendiriliyordu. 1990'lı yıllarda Avrupa Birliği'nden ayrılma taraftarı olan kişiler yeni kurulan Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) ve Avrupa Birliği'ne şüpheci yaklaşan Muhafazakar Parti yanlılarıydı. 

 

Brexit referandumu sonuçları nelerdir?

Dönemin başbakanı David Cameron, 2015 yılında yayınladığı manifestoyla Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılması oylaması yapacağını açıkladı. Avrupa Birliği'nde kalma taraftarı olan Cameron, Brexit referandumunda ayrılma kararı çıkmasının ardından istifa etti ve yerine 1 yıldan daha kısa sürede genel seçimlere gitme çağrısı yapan ve bir önceki seçimlere nazaran ciddi oy kaybı yaşayan Theresa May geldi. Theresa May'in azınlık hükümeti, kilit oylamalarda Demokratik Birlik Partisi tarafından destekleniyor.

Brexit referandumundan 6 hafta sonra İngiltere Bankası, niceliksel gevşeme ve daha düşük faiz oranları uygulamasını yürütmeliğe koydu. Bu sayede İngiliz sterlini amortismanına ve enflasyonun yükselmesine yol açtı. İngiliz sterlininde yaşanan değer kayıplarından serbest yatırım fonunun ve Brexit referandumuyla ilgili anketin sorumlu olduğu öne sürüldü.

Yapılan ekonomik araştırmalara göre Brexit referandumu sebebiyle Birleşik Krallık'ta kişi başına düşen milli gelirin orta ve uzun vadede azalma eğitiminde olacağı öngörülüyor. Ekonomistler ayrıca Brexit referandumunun iki yıl boyunca ülke ekonomisine zarar vereceğini belirtiyor. Brexit referandumundan bu yana hane halkının yıllık geliri ortalama 404 İngiliz sterlini azaldı ve gayrisafi milli hasıla yüzde 1.3 ila 2.1 arasında değer kaybetti. Brexit referandumu ile beraber Avrupa Ekonomik Alanı'ndan gelecek kişi sayısında azalmaya yaşanacağı, bu azalmanın sonucu olarak Birleşik Krallık eğitim sistemi ve akademik araştırma alanlarında zorlu bir döneme girileceği tahmin ediliyor. Haziran 2018 itibariyle Brexit sebepli faturanın değeri tam olarak bilinmiyor. Birleşik Krallık'taki dengelerin, Brexit'in yumuşak ya da sert uygulanmasına göre değişmesi öngörülmekte.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak