Dünya
21.03.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 21.03.2017-2:30

Brexit’te resmi tarih 29 Mart

İngiltere, Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma sürecinin (Brexit) en önemli adımı olan 50’nci madde konusunda önemli bir açıklama yaptı ve süreci resmen başlatacak söz konusu maddeyi 29 Mart’ta işleteceği duyurdu.

Sitene Ekle

Brexit Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İngiltere’nin AB Daimi Temsilcisi Tim Barrow’un Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’a, ülkesinin Lizbon Anlaşması’nın 50’nci maddesini 29 Mart’ta işleteceği bilgisini verdiği ifade edildi. Hükümet, bu ay bitmeden 50’nci maddeyi yürürlüğe koymayı hedeflediğini daha önce duyurmuştu. Üye ülkelerin AB’den ayrılmasını düzenleyen 50’nci maddenin işletilmesinin ardından başlayacak resmi müzakere süreciyle İngiltere, 2 yıl içerisinde birlikten çıkmış olacak. Görüşmelerde, Brexit sonrasında iki taraf arasındaki ilişkilerin nasıl şekilleneceği de müzakere edilecek.

AB: Biz hazırız

AB tarafı ise, kendilerinin müzakerelere başlamaya hazır olduğunu duyurdu. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere’nin 50. maddeyi yürürlüğe koymasının ardından 48 saatte kendisinin AB üyelerini temsilen bir müzakere taslağı sunacağını belirtti. Müzakereler sonunda varılacak anlaşmanın AB tarafından kabul edilmesi için üye ülkelerin yüzde 72’sinin onayı gerekli. Anlaşma, Avrupa Parlamentosu’nca da  onaylanacak. Müzakereler iki yılda bitirilemezse, tüm AB ülkelerinin rızasıyla müzakereler birer yıllığına uzatılabilecek. 

Bununla birlikte İngiltere ile Almanya’nın, Brexit sonrası döneme yönelik bir savunma paktına hazırlandığı iddia edildi. 


Etiketler:
Bilgi YarışmasıKadın veya erkek giysisi biçip diken kimseye ne ad verilir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Ferrarisini Satan Bilge" adlı roman, hangi yazarındır?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.