Brezilya'da siyasete futbol karıştı: Düşene bir vole de Jair Bolsonaro'dan!

"Futbola siyaset karıştırmamak" cümlesine aşinayız. Bir futbol ülkesi olan Brezilya'da ise yaklaşan seçimler dolayısıyla siyasete futbol karıştı. Rüşvet aldığı gerekçesiyle 12 yıl hapis cezasına çarptırılan eski devlet başkanı Luiz Inácio Lula da Silva'nın oyuncağına yeni aday Jair Bolsonaro tarafından dömivoleyle şut çekildi.

Brezilya'da siyasete futbol karıştı: Düşene bir vole de Jair Bolsonaro'dan!

Sen Ronaldo musun? Sen Neymar mısın? Sen kimsin Jair?

Sen Ronaldo musun? Sen Neymar mısın? Sen kimsin Jair?

Brezilya'nın havasından suyundan olsa gerek ülkenin siyasetçisi bile futbola yetenekli. Mesela bir San Marinolu, bir Lihtenştaynlı siyasetçiden bu dömivoleyi göremeyiz. Vuramaz, ıskalar, yere kapaklanır.

Jair'in ismi bile Brezilyalı teknik orta saha oyuncusu ismi. Koy Fenerbahçe'ye yadırgamaz. Zaten fotoğrafta da ülkenin yeni transferiymiş gibi omuzlarda taşınıyor.

Lula lakaplı devlet başkanı

Lula lakaplı devlet başkanı

2003-2011 yılları arasında Brezilya devlet başkanlığı yapan Luiz Inácio Lula da Silva, 'Lula'yı lakap olarak kullanıyor. Lula, Portekizcede mürekkep balığı anlamına geliyor.

Brezilya'da 2015 yılında başlayan yolsuzluk soruşturmasında eski başkan Lula da suçlu bulunmuş ve 14 Eylül 2016'da sanık olmuştu. 12 yıl hapse çarptırılan Lula ve avukatları hala aklanmak için mücadele veriyor.

Brezilya'da siyasi yarış eğlenceli geçiyor

Brezilya'da siyasi yarış eğlenceli geçiyor

7 Ekim ve 28 Ekim tarihlerinde iki tur şeklinde yapılacak olan seçimler öncesi Jair, işi şova dökmüş durumda. Yolsuzluk davası nedeniyle zor günler geçiren ve 2018 seçimleri için aklanıp aday olmaya çalışıp men edilen Lula'nın oyuncak bebeğini yaptırıp tekmeleyerek ilginç bir seçim çalışmasına imza atan Jair, teknik ve estetik hareketlere yatkın bir aday olarak dikkat çekiyor. Fakat kunduruyla pis burun vurması pek hoş değil.

Lakaplar da ilginç

Lakaplar da ilginç

Eski başkan Lula'nın lakabının mürekkep balığı anlamına geldiğini belirtmiştik. Yeni başkan adayı Jair ise "Brezilya'nın Trump'ı" olarak biliniyor. Rakipleri tarafından ise "Mide bulantısı" olarak adlandırılıyor.

Fakat başkan seçilmesi durumunda kendisi hiç olmadığı kadar değerlenecek ve ülkede ismi Jair Jr. koyulan bebek sayısı bir hayli artacak gibi.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak