Başınıza gelen ya da gelecek olan herhangi bir olaya bilerek ya da isteyerek dahil olmazsınız. Birdenbire gelişen ve hayati önem arz eden olaylarda çevrenizdekilere yardım edebilmeniz için bilmeniz gereken birkaç önerivar. Yazının devamında ilkyardımla ilgili yapmanız ve yapmamanız gereken şeyleri öğreneceksiniz.

Bayılma Anı

Bayılma anına şahit olduğunuz birine yapmanız gereken en önemli şey, kişinin üzerindeki kıyafetleri gevşeterek nefes alacağı rahat bir yere taşımak ve ayaklarını baş hizasının üzerine tutmak olacaktır. Bunun yanı sıra, kusma eğilimi varsa başını yana doğru çevirebilirsiniz. Yapmamanız gereken en önemli şeyse tokat atmaktır.

Yanık Anı

Sizin, tanıdığınız ya da tanımadığınız birinin derisi yandığında yapmanız gereken ilk şey ambulans çağırmaktır. Ambulans gelene kadar dayanık deriyi yavaş akan suyun altında tutmanız gerekmektedir. Bilinenin aksine diş macunu, yoğurt ve bunun gibi farklı maddeleri yanık bölgesine kesinlikle uygulamamalısınız. Ayrıca yanan bölgeye direkt olarak buz koymamalısınız.

Kalp krizi

Bir insan kalp krizi geçirirken kesinlikle direkt müdahale etmemeniz gerekmektedir. Kıyafetlerini gevşeterek hastayı hiç kıpırdatmamanız gerekir. Ambulans gelene kadar kişiyi sakinleştirmeye çalışmalısınız. Ayrıca, kalp krizi geçiren birini kesinlikle sırtüstü yatırmayınız.

Zehirlenme

Zehirlenmenin hangi yoldan olduğunu bilmiyorsanız müdahale etmemeniz gerekir. Bu yüzden acilen ambulans çağırmalı ve kişiyle konuşmanız faydalı olacaktır. Sadece ağız yolu ile zehirlenme mevcutsa su içirmeli, temas yoluyla zehirlenme varsa cildi sabunlu suyla yıkamalı ve son olarak zehirlenme solunum yoluyla gerçekleşmişse kişiyi acilen açık havaya çıkarmanız gerekmektedir. Zehirlenen hastayı kusturmaya çalışmamalısınız.

Havale

Havale geçiren birinin üzerini ılık su ile ıslatılmış bir havlu ile silmelisiniz. Eğer ateşi düşmüyorsa oda sıcaklığında suya sokarak duş almasını sağlamalısınız. Yinede ateşi düşüremezseniz kesinlikle doktora gitmelisiniz. Burada yapılmaması gereken en önemli davranış, soğuk su ile duş aldırmak olacaktır. Bu nedenle kişinin üzerine soğuk su dökmek ya da soğuk su ile ıslatılmış havlu sermek kötü sonuçlara yol açabilir.