Kitap
08.12.2010 - 18:53 | Son Güncelleme: 08.12.2010-18:59

Bu cinayeti papağan çözer

Denis Guedj imzalı “Papağan Teoremi” adlı romanın özeti; matematik bilen bir papağan, sağır bir çocuk, çözülemeyen bir cinayet, formüller ve matematiksel bir kurgu...

Sitene Ekle

SİBEL ORAL

Tüm dünyanın gizemini çözmek için matematik yeterli midir? Pytagoras’a göre yanıt evettir. Rakamlar, kesirler, iki kere ikinin dört ettiğine inananlar-inanmayanlar, sıfırın gizemi, üçgenler, çarpmalar, bölmeler, varsayımlar, problemler ve çözümler... Çok karışık değil mi? Ama dahası da var; mesela matematik bilen bir papağan, sağır bir çocuk, çözülemeyen bir cinayet, formüller, kitaplar ve matematiksel bir kurgu... 
Matematikçi ve bilim tarihi profesörü Denis Guedj, 20 dile çevirilen romanıyla matematiğin ‘yaşayan bir şey’ olduğunu gösteriyor. Kitap hem polisiye bir kurguya hem de zengin bir matematik tarihine sahip. 

Varlık ve hiçlik
Romanın karakterleri yaşlı kitapçı Mösyö Ruche, Bayan Perrette Liard, Liard’ın evlatlık oğlu sağır Max ve diğer ikiz çocukları Lea ile Jonathan aynı evde yaşamaktadırlar. Romanın ilk bölümünde küçük Max bitpazarında, yakaladıkları bir papağana tasma takmaya çalışan iki adam görür.
Onların elinden kurtulmaya çalışan papağanın “Yetiş” diye bağırdığını işitir; oysa Max sağırdır. Tam bu sırada ihtiyar kitapçı Mösyö Ruche’ye bir mektup gelir. Mektubu yazan, Mösyö Ruche’nin Sorbonne’da felsefe okuyup ‘varlık’ üzerine çalışırken aynı dönemde matematik bölümünde ‘sıfır’ üzerine tez yazan eski dostu Elgar Grosrouvre’dur.
Biri Thales, diğeri Pytagoras düşkünü bu ikili, o zaman yaşadıkları çevre tarafından ‘Varlık ve Hiçlik’ olarak tanınmaya başlamışlardır; aynı Sartre’ın büyük eseri gibi... Hatta yıllar sonra Sartre aynı adlı eserini yayımladığında Mösyö Ruche bu ismi kendilerinden çaldığına inanır...
Mektubun sahibi Grosrouvre, hayatını Manaus’da çözümlenmemiş bazı matematik sorularına takıntılı şekilde geçirmektedir. Mösyö Ruche yıllardır görmediği eski dostundan aldığı mektubu düşünürken, küçük Max de papağanı bitpazarında ona tasma takıp kaçırmaya çalışan tuhaf adamların elinden kurtarmış, eve getirmiştir.
Papağan’ın adı Nofutur olur; konuşuyor ve matematik problemlerini çözebiliyordur. Mektup Mösyö Ruche’nin eline geçtikten kısa bir süre sonra başka bir haber gelir; Grosrouvre’nin evi kendisiyle birlikte yanmıştır. Eski dostunu kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan Mösyö Ruche’yi bir merak almıştır. Mektubu okudukça gizli şifrelere ulaşır. Grosrouvre, kimsenin çözemediği iki matematik denklemini çözdüğünü ama peşinde adamlar olduğunu yazmaktadır. 

Dünyanın gizemi
Mösyö Ruche kolilerde gelen Grosrouvre’nin kitapları arasında ipuçları aramaya başlar. Kitapçı dükkânında çalışan Perette, Perette’in çocukları Jonathan, Loa, Max ve Albert’le birlikte Grosrouvre’un ölümünün sırrını çözmeye çalışırlar. En büyük yardımcıları ise tuhaf adamların elinden Max sayesinde kurtulan Papağan Nofutur’dur.


Etiketler:
Zenginden alıp fakire vermesiyle ünlü halk kahramanı kimdir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX