Devlet Opera ve Balesi’nde düzenlenen açılış gecesinde, "Bilge Olgaç Başarı Ödülü" sanat yönetmeni Deniz Özen ile oyuncu Gülsen Tuncer’e, "Uçan Süpürge Onur Ödülü" de Lale Belkıs’a verildi.

Almanya’dan Yeni Zelanda’ya, Meksika’dan Filistin’e 28 ülkeden 95 yönetmenin toplam 100 filminin sinemaseverlerle buluşturulacağı festivalin açılışının sunuculuğunu, Ebru Özkan, Feray Darıcı, Sezin Akbaşoğulları ve Taner Rumeli yaptı.

Bu yılki teması "Kötülük" olan festival, sunuculuğu üstlenen oyuncuların tiyatro gösterisiyle başladı.

Festivalin koordinatörlüğünü yapan Halime Güner, konuşmasında,  "Ne kötülük kadınların üzerinden bir çırpıda sıyrılıp atılabiliyor ne de dayanışma bu kadar kolay sağlanabiliyor" dedi.

"Kötülüğün kaynağının, kadın olarak görüldüğünü" belirten Güner, şöyle konuştu:

"Kanuni, oğlunun idamına karar verdi. Cihanı nasıl yönettiği sorgulanmaz ama bu olayın sorumlusu Hürrem Sultan olarak gösterilir. Tarih kitapları böyle yazar, oyunlar bunun üzerine kurulur. Kötüdür kadın, cadıdır. Peki cadı nedir, sözlüğe baktığımızda, geceleri dolaşarak insanlara kötülük ettiğine inanılan kadındır, çirkin, ihtiyar, tırnakları uzun ve pistir. Seri katili hatırlayın, kardeşi mazeret olarak sarışın sevgilisinin uyuşturucuya alıştırıp huyunu değiştirdiğini öne sürdü. Kötülüğün kaynağı yine bir kadın. Üç kadının öldürülmesine, adamın huyunu bozan kadın neden olmuş."

Bu konuyu 13’üncü festivallerinde işlemek istediklerini ifade eden Güner, şunları kaydetti:

"Çünkü hepimiz kadınların kötülük kaynağı olarak görüldüğü bir dünyada doğduk. Direndiğimiz, itaati reddettiğimiz, uyumsuz olabildiğimiz için kötü sayıldık. Dedikoduculuk, iffetsizlik, uğursuzluk bize yakıştırıldı. Şeytanlaştırılan bizdik. Savaşlar bizim yüzümüzden çıktı. Şimdi bütün bu etiketleri üzerimizden çekip atmanın, bu eğreti kimliklerimizden, kadınları kötülükle özdeşleştirmenin kötülüğün ta kendisi olduğunu göstermenin zamanı."

Festivale katkı sağlayan sponsorlara teşekkür plaketi sunulan gecede, Çankaya Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen ve 58 filmin yer aldığı "Kötü" temalı "Kısa Film Yarışması"nda birinciliği kazanan "Saf Kötülük", ikinci olan "İhtimal" ve üçüncülüğü elde eden "Vesile" adlı filmlerin yönetmenlerine ödülleri verildi.

Festivalde gösterilecek filmlerin tanıtımının ardından oyuncu İlker Aksum ile Yudum Yontan, sanat yönetmeni Deniz Özen’e "Bilge Olgaç Başarı Ödülü"nü verdi.

Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nü kazanan oyuncu Gülsen Tuncer ise ödülünü Sevin Okyay’dan aldı.

Gecede "Uçan Süpürge Onur Ödülü" sanatçı Lale Belkıs’ın oldu. Sahneye şarkı söyleyerek çıkan Belkıs’a ödülünü Deniz Çakır ve Deniz
 Türkali ile birlikte veren Hale Soygazi, "Bir Demet Menekşe" adlı filmde birlikte oynadıkları Belkıs’a bir demet menekşe de sundu. Açılış gecesi, kokteylin ardından sona erdi.