Bu hafta müzik dünyasında neler oluyor?

Yeni bir aya girdiğimiz şu günlerde İdo Tatlıses, Elif Kaya ve Yiğit Atilla'nın yeni çalışmalarıyla bu hafta Molatik olduğum isimler.

Bu hafta müzik dünyasında neler oluyor?

2014 yılında ilk albümü “Elif Kaya”, daha sonra da ard arda yayınladığı teklilerle kariyerini sürdüren Elif Kaya, Selim Çaldıran arajmanlı yepyeni deneme EP’si  olan “De Javu Vol 1” ile hem şaşırtıyor hem de 90’lara bir selam çakmayı ihmal etmiyor. Çıkış şarkısı olan bir İbrahim Tatlıses klasiklerinden “Mavi Mavi” yepyeni soundu ve Kaya’nın karakteristik vokali ile ön yargıyla yaklaşılabilir. Peşi sıra gelen "Karabiberim ve "Selam Ver" ile albümün konsepti belirginleşiyor. EP'de öne çıkmaya aday olan "8.15 Vapuru" ile "Sök Kalbini" olduğunu düşünüyorum. Herkese hitap edecek disko - pop soundu ile hanesine bir artı kazandırabilir. Başta da dediğim gibi eleştiri okları Elif Kaya'ya çevrilebilir ama proje gözüyle bakarsak aslında bir cesaret işi. 

 

 

Oldu mu 'Olmadı' mı?

 

 

İdo’da bu seneyi boş geçirmeyenlerden. Sözü ve müziği Galip Öztürk’e, düzenlemesi Osman Çetin’e ait olan 'Olmadı'yı servis etti. Öncelikle İdo Tatlıses’in sound bakımından nabız yoklaması takdire şayan.  Ama bu şarkının, İdo'nun diğer işlerinin altında kaldığını düşünüyorum. “Sen” ve “Bileklerime Kadar Acıyo” gibi fenomen olmuş şarkılarının yanında kaybolup gidebilir. Belki de tam tersi de olur bilemeyiz. Malum sosyal medya  o kadar geniş bir platform ki. Şarkıda geçen “Doymadın beni yedin” ile sosyal medya dilini kullanarak dinleyicinin ilgisini çekiyor. Bakalım bir sonraki çalışmalarında neler göreceğiz.

 

Yepyeni bir erkek vokal: Yiğit Atilla

 

 

2012 yılında müzik grubu Papyon’un solistliğini yapan Yiğit Atilla, geçtiğimiz günlerde ilk profesyonel tekli çalışması 'Beni Severdin' ile adımını attı. Sözü ve müziği kendisine ait olan şarkının düzenlemesini de Ateş Atilla ile Berk Büken’e ait. Silivri'de 12 saatte tamamlanan video klibin yönetmenliğini de Murat Joker üstlenmiş. No name bir vokal ve yeni bir sound dinleme arayışlarındaysanız bu şarkıya şans verebilirsiniz. 

Bu makaleye ifade bırak