Gündem
14.02.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 14.02.2012-0:20

Bu ilaçlar kilo aldırıyor!

Klinik psikolog ve psikanalitik terapist Pulkit Sharma, her zaman elimizin altında bulunan ilaçlardan bazıları kilo almaya neden olduğu konusunda uyardı.

Sitene Ekle
Bu ilaçlar kilo aldırıyor!

DIŞ HABERLER?SERVİSİ

 Sharma’ya göre baş ağrısı, mide krampları gibi basit rahatsızlıklar için reçetesiz alınabilinen hapları masum değil. Sharma’nın kilo almaya sebep olduğunu belirttiği ilaçlar şunlar:
- Antidepresanlar: Birçok antidepresan çeşidi bulunmaktadır. “Trycylic” ve “monoamine oxidase inhibitor” tipi antidepresanlar, kilo almaya yol açıyor.
- Doğum kontrol hapları: Şu ana kadar yapılan araştırmalarda doğum kontrol haplarının kilo aldırdığı kanıtlanamamıştır. Fakat doğum kontrol haplarının içinde bulunan hormonların vücutta “su” toplamasına yol açtığı açıklandı. Bu da yılda birkaç kilo alımına neden olabiliyor.


- Uyku hapları: Bu haplar “melatonin” maddesi içerdiği için kilo artışına neden olabiliyor. Uzmanlar, uykusuzluk (insomnia) sorununu ilaçsız halletmenin daha iyi bir seçenek olduğu görüşündeler.
- Steroidler: Steroidler genellikle kilo almaya neden olur. Ancak kilo miktarı ilacı kullanım süresi ve yapısal özelliklere göre değişiklik gösterir. Steroidler, genellikle performans artırmak ve antrenmanlardan sonraki yorgunluğu daha kolay atlatmak için kullanılır. Ayrıca allerjik reaksiyonların tedavisinde, cilt ve göz hastalıklarında, kemoterapi protokollerinde ve daha birçok yerde kullanılmaktadır.
 


En lezzetli buket

Etiketler:
Yorum Yazın
Gönder
Bilgi YarışmasıŞeker tadında olan yiyeceklerin genel adı nedir?
Detaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.