03.06.2013 02:30 | Son Güncelleme:
MUSA KESLER / İstanbul

Bu milletin hizmetkârıyım

Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin genel kurulunda konuşan Erdoğan “Diktatörlük kanımda yok. Ben bu milletin hizmetkarıyım. Diktatör arayan varsa geçmişlerine baksınlar” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim’de Gezi Parkı’ndaki eylemle başlan, polisin eylemcilere düzenlediği ‘şafak operasyonu’ sonrasında ise Türkiye’nin çeşitli illerine yayılan protesto gösterileriyle ilgili sert konuştu.
Başbakan Erdoğan, dün önce Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Olağan Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı, daha sonra Kağıthane’deki Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Yeni Hizmet Binası’nın açılış törenine katıldı. Erdoğan, özetle şunlar söyledi: 

DERT BAŞKA: Tutturmuşlar AVM, AVM olacak. Kesinleşmiş olarak bir AVM projesi de yok. Belki biz buraya bir şehir müzesi yapacağız. Karşımızda bir muhatap da yok... Alıyorlar, birilerini geliyorlar, onlarla beraber orada gösteri yapıyorlar. Dert başka. 

O ZAMAN NEREDEYDİNİZ: Biz ki şu ana kadar 3 milyara yakın fidan ve çeşitli yaş gruplarında Türkiye’ye ağaç dikmiş bir iktidarız. İstanbul’a belediye başkanlığı yaptığım dönemde gerek TEM’de gerek orta refüjden, yan şeritlere varıncaya kadar oralarda 10 yaş grubu üzerindeki çınar ağaçları. Bunları yapan bir iktidar çevre, ağaç düşmanı olabilir mi? Belediye başkanlığımda Kilyos’ta 10 binlerce yetişmiş ağacı kesen, katledenlere karşı savaş verdim. Nerdeydi çevreciler? Hapse girdiğimde dönemin cumhurbaşkanı ile açılış yapıyorlar ve açılışta ‘Buraya karşı çıkanlar şimdi nerede?’ diye soruyorlar. Çıktık biz yasal mücadelemizi verdik ve yargıda kazandık.

TAHRİK EDİYORLAR: (Taksim’de tarihi Topçu Kışlası’nı yapacaklarını belirterek) Çok açık ve net söylüyorum: Biz bir kaç tane çapulcunun o meydana gelip, insanımızı, halkımızı yanlış bilgilendirmek suretiyle tahrik etmesine, pabuç bırakmayız. Bugün yine oraya 300-500 kişi gitmiş. Ne oldu? Şimdi 300-500 kişi oraya gitti diye köprü inşaatını mı durduralım? Ana muhalefet bu işe karşı çıktı diye... Bunlar birinci, ikinci köprüye, denizin altından yaptığımız tüp geçitlere, tünellere de karşı çıktılar. Bunların cibiliyetinde bir taş taş üstüne koymak yok böyle bir şey.

CİBİLİYETİMDE YOK: ‘Efendim Erdoğan diktatör’. Vallahi ben bu milettin efendisi değilim, diktatörlük benim kanımda yok, cibiliyetimde yok. Ben bu milletin hizmetkarıyım. Eğer diktatör arayan varsa, kendi geçmişlerine baksınlar. Eğer diktatör arayan varsa, işte Taksim Meydanı’nda, Ankara’da, şurada, burada. Milletin, esnafın camını, çerçevesini indirenler ne hakla indiriyor. Soruyorum. Bunun hukukla, demokrasiyle, hak mücadelesiyle bir alakası var mı? Kim ödeyecek şimdi onların paralarını? Onlar mı ödeyecekler. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var burada.

CAMİ DE YAPACAĞIZ
Taksim’de Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yıkılarak, yerine opera binası yapılacağını söyleyen Erdoğan’a, bir katılımcı “Cami de istiyoruz” diye seslendi. Erdoğan, bunun üzerine, “Evet, cami de yapacağız. Ben bunun iznini şimdi gidip de CHP’nin genel başkanından alacak değilim ve bu birkaç tane çapulcudan da alacak değilim” dedi.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0