Bu restorana 14 yaşından küçükler giremiyor

'Cennet Mahallesi'ndeki "Köpekler ve Ferhatlar giremez" lafı hâlâ akıllarda... Her duyduğumuzda gülümseten bu 'yasak', Almanya'da Ferhatsız ve köpeksiz farklı bir versiyonla karşımıza çıktı. Almanya'nın Rügen adasındaki bir restoranda, hayli enteresan bir yasak var...

Bu restorana 14 yaşından küçükler giremiyor

Akşam 5 olunca...

Akşam 5 olunca...

Rügen adasındaki bu restoranın adı 'Oma's Küche', sahibi ise Rudolf Markl... Yöresel yemekler satan bu restoranın dünya çapında 'isim' yapmasının nedeni şu: Akşam 5 olduktan sonra 14 yaşından küçük olanlar bu restorana adım atamıyor.

Bu kural, restoranın girişinde yazılı olarak belirtiliyor. Gerekçe ne? "Çocukların çevreye verdiği rahatsızlık..."

"Uyarımızı yapıyoruz" resti

"Uyarımızı yapıyoruz" resti

"Uyarımızı en baştan yapıyoruz, ona göre ayağınızı denk alın birader" resti var yani. 14 yaşından küçük olan veletlerin akşam 5'ten sonra restorana gidip de iki tatlı yiyeyim diyecek halleri yok.

"Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla" dolaylılığı söz konusu. Uyarı, çoluklu çocuklu ailelere.

"Mızmızlığı çekemeyiz"

"Mızmızlığı çekemeyiz"

Ve bu, restoranın kendi kuralı. "Arkadaşım, çocukların mızmızlığını çekecek halimiz yok. Getirmeyin çocuklarınızı yanında" netliği var. Doğru ya da yanlış, tartışılır.

Ki Alman basınında, başta DPA olmak üzere konu tartışılmaya, doğru mudur yoksa yanlış mıdır sorgulamasına başlanıldı bile...

Hamburgercilerde bile var

Hamburgercilerde bile var

Konunun 'çocuklar' kısmı önemli. Sonuçta dünyaca ünlü hamburgercilerde, fast-food zincirlerinde bile 'çocuklu aileler' bölümü var.

Eğer çocuk sesinden rahatsız oluyorsanız, tek yapmanız gereken o bölümün yakınlarına oturmamak. Benzer formül diğer restoranlarda da yaygınlaşmalıydı. Çözüm 'yasak' olmamalı.

Yıldız Tilbe haklıymış...

Yıldız Tilbe haklıymış...

Ve kendinizi Rügen adasında yaşayan 11 yaşında bir çocuk gibi düşünün. Aileniz o restorana gitmek için sizi evde bırakıyor. "Sen gelemezsin" diyor.

Sonuçta 11 yaşındaki çocuk ilkokulu bitirme aşamasında. İster istemez kendinizi 'istenmeyen' gibi hissetmez misiniz? Bilinçaltınıza yanlış mesaj gidiyor farkında bile olmadan.

Doğru mu? Değil. Yıldız Tilbe doğru söylemiş vakti zamanında. Haklı gerekçelerden ötürü bile olsa bütün yasakları yasaklamak gerekiyor...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak