Pazar

05.11.2017 - 02:30

Bu “sarılma” umut veriyor

Sitene Ekle
Son durum  |  Çağdaş Ertuna cagdas.ertuna@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Toplumda yok sayılan evsiz insanları hayata geri kazandırmayı hedefleyen Hayata Sarıl Derneği, Beyoğlu’nda bir lokanta açtı. Hayata Sarıl Lokantası hepimizin desteğini fazlasıyla hak ediyor.

Onun hikayesini ilk önce Yedi konferansı sayesinde dinledim. Gaziantepli, gurbetçi bir ailenin kızı. Aile içi şiddet ve tacize uğradı, yetiştirme yurdunda büyüdü. İlk kocası tarafından geneleve satıldı. Bir müşterisi evlenme teklif edince genelev hayatı bitti. Altı senelik evliliği son bulunca aylarca sokakta yaşadı. Tüm bu zorlukların ardından, sokakta yaşayan kişilere destek olmak için Şefkat-Der gönüllüsü oldu, “Evsizlere Çorba” projesini başlatıp Taksim civarındaki evsizlere her gün çorba dağıttı. Evsizler için farkındalık yaratma amacıyla bir araya gelen gönüllü hareketi Çorbada Tuzun Olsun’un kurucularından, herkesin “Ayşe Abla” dediği Ayşe Tükrükçü...

Ayşe Tükrükçü’nün asıl hayali toplumda yok sayılan insanlar için bir rehabilitasyon merkezi açmak. Bunun ilk adımı olarak da Dilara Moran ile bir araya gelip Hayata Sarıl Derneği’ni kuruyorlar. Hayata Sarıl Derneği’ne fon yaratmak ve bunu yaparken de evsiz insanlara psikolojik destek, mesleki eğitim, iş ve yaşam imkanı sunacak bir lokanta açtılar. Amaç: “Bedenin de beslensin ruhun da!” Evsiz insanların “eski evsiz” statüsüne geçmelerini sağlayacak lokantanın çalışanları da evsiz ve ihtiyaç sahibi insanlar.

“Ben başardıysam herkes başarabilir”

Mutfak eğitimi İntema Yaşam ekibi tarafından verildi. Ayrıca her ay ünlü bir şef mutfak ekibiyle bir araya gelerek yemek yapacak ve menüye katkıda bulunacak. İlk konuk 22 Kasım’da Mehmet Gürs... Daha sonra Civan Er, Didem Şenol, Şemsa Denizsel gibi şefler de Hayata Sarıl Lokantası’na konuk olacak. Dünyada “Food for Soul” projesini başlatan İtalyan şef Massimo Bottura da konuk olma sözü vermiş Ayşe Tükrükçü’ye.

Lokantada gündüz herkes ücretli yemek yiyebilecek, akşam saatlerinde ise evsiz insanlara ücretsiz yemek servis edilecek. Ayrıca terapist Yusuf Kulca gönüllü danışmanlık yapacak. Haftalık psikolojik destekle çalışma öncesi ve sonrası devam edecek olan mesleki eğitim ve yönlendirmeyle hayata geri kazandıran ilk lokanta olacak. Hayata Sarıl Derneği’ni ve lokantasını hayata geçiren ekibin başındaki Ayşe Tükrükçü ve Dilara Moran’ı lokantanın açıldığı geçen perşembe günü ziyaret ediyorum. Gözlerinin içi parlıyor, hayallerini hayata geçirebildikleri için... Ayşe Tükrükçü, “Ben başardıysam herkes başarabilir” diyor. Mutfak diplomasını gururla gösteriyor, artık sigortalı bir işi olduğu için ve evsiz insanlara sigortalı işler yaratıp hayatlarını değiştirebildiği için son derece mutlu. Kendisine destek olanlara teşekkür etmeyi de ihmal etmiyor tabii.

Bu aşamada projenin destekçilerini de sayalım, Grundig, İntema Yaşam, Öztiryakiler, Leta Mobilya, Gorbon, Lav, Jotun, Sobremesa, Aksa Jeneratör, Kolektif House, Kolektif Labs, Pusula Kurumsal, Gastronom, Toya Makina. Ayrıca askıda yemek, paket ve catering servisleri de bulunuyor. Hayata Sarıl Lokantası’na bir an önce gitmekte ve tabii destek olmakta fayda var! Hepimiz için.

DESTEK OLMAK İÇİN!

Hayata Sarıl Lokantası
Şehit Muhtar Mahallesi 
Kurabiye Sok. No: 3/1 Beyoğlu (Zencefil karşısı)
www.hayatasaril.org
Hayata Sarıl Derneği bağış bilgileri: Akbank Cihangir Şubesi, IBAN: 
TR 41 0004 6001 9888 8000 0862 11

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.