Buğra Gülsoy'un romanından beklentimiz ne olmalı?

Roman yazmak ciddi bir disiplin gerektiriyor. Hayran olduğumuz yazarların her birinin garipsenebilecek türden çeşitli yazma ritüelleri var. Kimi sadece gece yazabiliyor, kimi yılda üç novella yazıp birni kaydadeğer buluyor ve diğer ikisini çöpe atıyor... Çeşit çeşit yazma disiplinleri var. Dolayısıyla roman yazmak hafife alınmamalı. Ancak elbette yeni kitabı çıkan her kişiye de ön yargıyla yaklaşılmamalı...

Buğra Gülsoy'un romanından beklentimiz ne olmalı?

İlk romanı için gün sayıyor

İlk romanı için gün sayıyor

Buğra Gülsoy, ilk romanını yayınlamak için ünlü bir yayıneviyle anlaştı. Daha önce dizilerle karşımıza çıkan Buğra Gülsoy'un ciddi bir hayran kitlesi mevcut.

Senarist kimliği de olan Buğra Gülsoy'un 1900'lü yılları anlatan bir roman yayımlayacağını duyduk.

Hangi türden olursa olsun

Hangi türden olursa olsun

Roman, öykü, şiir, deneme... Türü ne olursa olsun edebiyata kafayı yormak gayet desteklenmesi gereken bir adım. Ancak ne yazık ki birçok insan "Ooo, o da mı kitap çıkarıyor ya..." kafasında.

"İyice havasını kaçırdılar bu işin, büyüsünü bozdular" eleştirileri yapılıyor.

'İntihal' tartışması

'İntihal' tartışması

Evet, bu kafa da normal ne yazık ki. Çünkü son dönemde çok fazla ünlü kitap yayımlıyor. Mesela Başak Sayan... Yaprak Dökümü'nün 'Ceyda'sı olarak ünlenen Başak Sayan, bir dönem özel hayatıyla gündeme geldi.

Daha sonra bir de baktık yazar olmuş. Hatta son dönemde 'Fi'-'Çi-'Pi' serisinin yazarı Azra Kohen'le 'intihal' tartışmasına dahi girmişti. Peki ya çok konuşulan Nejat İşler'in kitabı mesela?

Zafer Algöz, Can Bonomo, Gonca Vuslateri...

Zafer Algöz, Can Bonomo, Gonca Vuslateri...

Ya da bir örnek daha verelim: Zafer Algöz... Bugüne kadar birçok komedi filminde rol alan oyuncunun 'Haşırt Dı Bilekbord' ve 'Keş On Dı Teybıl' gibi mizahi öğeler barındıran kitapları bulunuyor.

Ya da mesela Can Bonomo'nun şiir kitabı... Ve tabii ki Gonca Vuslateri'nin 'Manik Serçe' adını verdiği kitabı...

Mesafeli yaklaşıyoruz

Mesafeli yaklaşıyoruz

Bir de tabii Deniz Seki'nin yaşadıklarını albümlere sığdıramayıp kitap haline getirmesi durumu var. "İçimi döktüm" konseptinden hayatımıza dahil olan 'Deniz'in Dibi' ve 'Mutluluğa Söz Verdim' kitaplarının da beğeneni ve eleştireni çok.

İşte tüm bunlardan ötürü Buğra Gülsoy'un kitap çıkarmasına mesafeli yaklaşıyoruz. 

Kitap yazmak vs. kitap çıkarmak

Kitap yazmak vs. kitap çıkarmak

Kitap yazmak ve kitap çıkarmak arasında büyük fark var. Doğru kategorizasyon yapmamız şart. Bir dönem 'Çılgın Bediş'te rol alan Zeynep Kaçar'ın 'Kabuk' adını verdiği romanı edebiyat eleştirmenlerinden tam not almıştı. Çünkü Zeynep Kaçar edebiyat yapmıştı, yani kitap yazmıştı.

'Kitap yazan'lar olarak gördüğümüz isimler yoksa sadece kitap çıkaranlar mı? Buğra Gülsoy'un romanından beklentimiz ne olmalı, bunu kitabı okuduktan sonra anlayabileceğiz.

Ya onu popülist çizgide bulup "Kitap çıkarmış" diyeceğiz ya da "Adam yazmış" diye beğenilerimizi ifade edeceğiz. Özetle, bekleyip göreceğiz...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak