29.09.2017 02:30 | Son Güncelleme:
Selay Sarı / İstanbul

Bundan sonra her sene tiyatro

13-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek  21. İstanbul Tiyatro Festivali artık her sene düzenleniyor. Önceki gece tanıtılan festival programında 13 yerli, 6 yabancı yapım yer alıyor

İstanbul Tiyatro Festivali, bu yıl itibarıyla kurum kardeşi olduğu müzik, caz ve sinema festivalleriyle birlikte her sene düzenleniyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda, 13-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek, sloganı “Tiyatro bağımsızlık yapar” olan 21. İstanbul Tiyatro Festivali’nin programı, önceki akşam Zorlu PSM Sky Lounge’da gerçekleştirilen, festival onur ödüllerinin de verildiği bir etkinlikte tanıtıldı.

2002’den beri, gecede konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın deyişiyle “Bir sürdürülebilirlik yöntemi” olarak iki senede bir mayıs ayında düzenlenen festivalin senelik hâle dönmesiyle ilgili olarak Eczacıbaşı, “İKSV’yi heyecanla, dayanışmayla, dostlukla destekleyen izleyicilerimize, sanatçılara ve sponsorlarımıza gönülden teşekkür ediyoruz” dedi. Eczacıbaşı aynı zamanda geçen sene uygulamaya giren ve üniversite öğrencilerinin çekilişle kazanabildiği İKSV Kültür Sanat Kart’ın yanı sıra, İstanbul Tiyatro Festivali’ne özel 10 TL’lik öğrenci biletlerini duyurdu. Eczacıbaşı, “Festival sponsorlarının desteğiyle gerçekleşecek bu uygulama sayesinde tüm öğrencileri oyunlarımıza bekliyoruz” dedi. Gecede sponsorları temsilen Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, Opet Genel Müdürü Cüneyt Ağca ve Tüpraş Kurumsal İletişim Müdürü Seval Kızılcan da birer konuşma yaptı.

Schaubühne dönüyor

21. İstanbul Tiyatro Festivali’nin programında bu yıl Türkiye’den 13, yurt dışından altı oyun bulunuyor. Festivale 2012’de ‘Hamlet’, 2014’te ise ‘Bir Halk Düşmanı’ ile katılan, Almanya’nın başarılı tiyatro topluluklarından Schaubühne Berlin, bu yıl ‘III. Richard’ ile dönüyor. Yönetmen Thomas Ostermeier’ın vizyonu ve ‘Hamlet’te de izlediğimiz Lars Eidinger’in oyunculuğunun buluştuğu ‘III. Richard’, festivalin en iddialı yapımları arasında. Festivalin Onur Ödülleri’nin bu yılki sahiplerinden, modern dansın ünlü ismi Fransız koreograf Angelin Preljocaj da son eseri ‘Fresk’ ile festivalde. Festivale 1990’dan beri birçok kez konuk olan yönetmen Theodoros Terzopoulos’un kurucusu olduğu Attis Tiyatrosu ise iki kişilik oyun ‘Bir Daha’ ile sahnede olacak. Terzopoulos ayrıca festival kapsamında iki söyleşiye katılacak.

Festivalin yerli yapımlar arasında Semaver Kumpanya’nın sahneleyeceği, Herman Koch’un romanından tiyatroya uyarlanan ‘Akşam Yemeği’, Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın sahneleyeceği Ceren Ercan oyunu ‘Seni Seviyorum Türkiye’, Dostlar Tiyatrosu’nun ‘Göçmenleeeer’i, DasDas Sahne’nin sahneleyeceği Dürrenmatt klasiği ‘Uyarca’, GalataPerform’dan Öznür Yalgın’ın yazdığı ‘When in Rome’ ve Sami Berat Marçalı imzalı B Planı oyunu ‘Yuva’ yer alıyor.

‘Sahne kir tutmaz’

Gecede Onur Ödülleri, yönetmen, senarist, dekoratör ve akademisyen Duygu Sağıroğlu’na ve 1970’den bu yana Türkiye’nin kültür sanat yaşamına damga vuran, Milliyet Sanat dergisinin kurucularından, P.E.N. Türkiye Başkanı, gazeteci Zeynep Oral’a takdim edildi. Sağıroğlu, kısa konuşmasında Oral ile beraber ödül aldığı için mutlu olduğunu belirtti. 

Zeynep Oral ise, ara ara alkışlarla kesilen konuşmasında “Tiyatronun gönlümde bambaşka bir hükümranlığı vardı. Niçin tiyatro? Çünkü insandan insana dolaysız olduğu için. Seyirci önünde var olduğu için. Muhsin Ertuğrul’dan öğrenmiştim ki tiyatro sahnesi kir tutmaz. Sadece yaşamın her alanına ayna tuttuğu için değil, yalanla doğruyu birbirinden ayırdığı için seviyorum tiyatroyu. Sorgulamamızı sağladığı, eleştirel düşünceye açık olduğu için. Tiyatroya gidenler aldanmaz, aldatılmaz” şeklinde konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0