Gündem
18.12.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 18.12.2013-8:09

Bünyamin Aygün Suriye’de kaçırıldı

Milliyet gazetesi muhabiri Bünyamin Aygün 22 gün önce haber için gittiği Suriye’de kaçırıldı. Hayatta olan Aygün’ün, Özgür Suriye Ordusu karşıtı bir grubun elinde olduğu belirlendi...

Sitene Ekle

İSTANBUL Milliyet

Milliyet’in başarılı foto muhabiri Bünyamin Aygün, 22 gün önce haber amacıyla gittiği Suriye’de muhalif gruplar tarafından kaçırıldı. Hatay Yayladağ’dan 26 Kasım Salı günü Suriye’nin Selkin köyüne geçen Bünyamin Aygün, burada haber çalışması yaptıktan sonra bir muhalif komutanın kendisiyle görüşmek istemesi üzerine gazeteyi arayarak bu komutanla görüşeceğini belirtti.

Bünyamin Aygün Hayatta ve Sağlıklı

Bu telefon konuşmasından sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Aygün’ün Suriye’de rejim ve Özgür Suriye Ordusu karşıtı radikal bir grubun elinde olduğu ifade edildi. Söz konusu örgütün en son İspanyol El Mundo gazetesi muhabiri Javier Espinosa ve serbest foto muhabiri olarak çalışan Ricardo Garcia Vilanova’yı kaçırdıkları duyulmuştu. Örgütün elinde Aygün, Espinosa ve Vilanova’nın yanı sıra 10’un üzerinde basın mensubu bulunduğu iddia edildi. Aygün’den haber alınamaması üzerine Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı’na bilgi verildi. Yetkililer, Aygün’ün hayatta ve sağlıklı olduğunu, kendisinin serbest kalmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini bildirdi.
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “Gazeteciler için her geçen gün daha da tehlikeli olan Suriye’de bu kez bir Türk meslektaşımız kaçırılmıştır. Derneğimiz üyesi de olan Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün’ün, Suriye’de ElKaide’ye yakınlığıyla bilinen grupların elinde rehin durumda olduğu sanılmaktadır. Aygün’ün kurtarılması için bir süredir sürdürülen çabalarsa maalesef sonuçsuz kalmıştır. Milliyet foto muhabiri Bünyamin Aygün’ün bir an evvel ailesine ve sevenlerine kavuşması için başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere yetkililerden yardım bekliyoruz.
Çatışmaların başladığı 2011 yılından bu yana en az 25 gazetecinin öldürüldüğü, kayıp ve kaçırılan onlarca meslektaşımızın olduğu Suriye, bugün gazeteciler için dünyadaki en tehlikeli bölgelerdir. Unutulmamalıdır ki hayatlarını riske atarak Suriye’ye giden gazeteciler, mermilerin bombaların altında yaşam mücadelesi veren, korku, sefalet ve imkânsızlıklarla mücadele eden masum Suriyelilerin yaşadıkları dramı tüm dünyaya duyurmaktadır. Bünyamin Aygün, düşman değildir. Lütfen serbest bırakın.”

‘Meslektaşımızı serbest bırakın’

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Aygün’ün kaçırılmasına ilişkin yaptığı açıklamada “Uluslararası kurallara göre savaş durumunda gazetecilerin korunması ve kollanması prensipleri Suriye’de sürekli çiğneniyor. Arkadaşımızın acil olarak özgürlüğe kavuşturulmasını bekliyoruz.
Özgür Suriye Ordusu ve muhalif grupları da gazetecileri ve basın özgürlüğüne yönelik olumsuz tutumlarından bir an önce vazgeçmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullanırken, Basın Konseyi ise Dışişleri Bakanlığı’nı ve bölgede etkili olabilecek tüm siyasetçileri çaba harcamaya çağırdı.

Ödüllü foto muhabiri

Gümüşhane’de 1970 yılında doğan Bünyamin Aygün, fotoğrafçılığa Trabzon’da başladı. Gazeteciliğe ilk adımını 1987 yılında Trabzon’da yerel bir gazetede muhabir olarak attı. Sırasıyla Günaydın, Hürriyet, Türkiye gazetelerinin çeşitli illerde bölge muhabirliğini yaptı. Ardından İhlas Haber Ajansı, Hürriyet Haber Ajansı ve Doğan Haber Ajansı gibi ajanslarda çalıştı. 2003 yılında Milliyet gazetesinde foto muhabiri olarak göreve başladı. ABD’nin Irak operasyonu, Suriye çatışmaları, Gazze Savaşı gibi pek çok önemli olayı takip etti.  Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları yarışmalarında 2010 yılında Serbest Kategori ikincilik ödülü, 2011 Yılında Haber Kategorisinde üçüncülük ödülü aldı.  Aygün en son  “Vakıfbank-TFMD Yılın Basın Fotoğrafları” yarışmasında Suriye’de çektiği “Halep’te Muhaliflerin Karakol Baskını” fotoğrafı ile “Yılın Basın Fotoğrafı” ödülünü kazandı.

 


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.