Burak Kut 'Hoppa' adlı yeni şarkısıyla eski günlerini aratıyor

Çocukluğumuzun favori şarkıcılarından Burak Kut, 'Hoppa' adlı yeni şarkısıyla aramıza döndü. 90'larda fırtına gibi esen, 'Yaşandı Bitti'yle bir nesli büyüleyen 'Bebeto' lakaplı şarkıcı, yeni şarkısıyla özellikle YouTube'u karıştırmış durumda. Peki neden?

Burak Kut 'Hoppa' adlı yeni şarkısıyla eski günlerini aratıyor

'Komple'yle bomba gibi dönmüştü

'Komple'yle bomba gibi dönmüştü

90'ları kasıp kavuran Burak Kut, 2000'li yıllarda kayıplara karıştı. Aldığı kilolar, küskünlükleri derken müzikten iyice uzaklaştı.

Daddy Yankee'nin 'Rompe'sini cover'ladığı 'Komple' albümüne kadar bu sessizlik sürdü. 'Komple' ise Burak Kut'un yıldızının tekrar parlamasını sağladı.

2007 yazını salladı

Sezen Aksu'nun sözlerini yazdığı 'Komple', 2007 yazının en çok dinlenilen şarkılarından biriydi.

'Komple' albümünde Ajda Pekkan'la 'Düşman Olma Pişman Olma' şarkısında düet yapan, 'Sonbahar' şarkısıyla şahane bir slow'a imza atan Burak Kut, yine bu albümdeki aşırı eğlenceli 'Tatili Boşver'le de radyoların gözbebeği haline geldi.

'İlaç'la başlayan düşüş

'İlaç'la başlayan düşüş

2007'deki başarısını 2009'da 'İlaç' adını verdiği albümle sürdürmeyi hedefleyen Burak Kut, beklenilen başarıyı yakalayamadı.

Çeşitli projelerde ya da TV programlarında rastladığımız Burak Kut, her ne kadar şahane bir vokal olduğunu her fırsatta hatırlatsa da, şarkı seçimlerinde çoğunlukla hata yapıyor ne yazık ki.

Klip yeni havalimanında çekildi

Klip yeni havalimanında çekildi

Bir türlü vokaline en çok yakışan şarkıyı seçmeyen, seçemeyen Burak Kut, bu kez aldı eline sazı...

Sözü müziği kendisine ait 'Hoppa'yı yayınladı. Düzenlemesi Mustafa Haybat imzalı şarkıya, bir de İstanbul'daki 3. Havalimanı'nda Tolga Doğruer yönetmenliğinde bir klip çekti.

Sözler 'artistik' olsa da...

Sözler 'artistik' olsa da...

Peki 'Hoppa' şarkısı Burak Kut diskografisinde nasıl bir yerde? "Dost acı söyler" kontenjanından acı gerçeği açıklayalım: Burak Kut'u aşırı sevsek de 'Hoppa' ne yazık ki hayal kırıklığı.

'Komple'vari 'artistik' sözler barındıran şarkının bestesi o kadar tekdüze, o kadar 'garanti' ve o kadar matematik ki, dinleyici ister istemez sıkılıyor.

Birkaç tık altı 'Rimi Rimi Ley'

Birkaç tık altı 'Rimi Rimi Ley'

'Komple'deki dinamikliği barındırsa kotarabilecekken, işin içine davullar, zurnalar katılınca sonuç epey 'bakkal pop'a yakın olmuş.

Koskoca Burak Kut'un 'pop' anlayışına örtüşmeyen, Türkçe pop'a hiçbir yenilik katmayan 'Hoppa'sı başarısız bir Eurovision şarkısı gibi.

'Hoppa'nın birkaç tık altı 'Rimi Rimi Ley' ne yazık ki...

Klip başarılı fakat...

Klip başarılı fakat...

Burak Kut'un 'Hoppa'sından geriye ne kalacak peki? Elbette klip... 'Rap' imajı ve kolyeleri görmezsek, klibin bütününde hoş görüntüler var.

Renkli, enerjik klip İstanbul Yeni Havalimanı'nda çekilmiş. Gayet akıllıca. Davullar, zurnalar da 'görsel' olarak güzel. Yani sözün özü prodüksiyon başarılı.

Kendi şarkısı olmasına rağmen

Kendi şarkısı olmasına rağmen

Sıkıntı, sözü ve müziği kendisine ait olmasına rağmen şarkının yeteri kadar Burak Kut kokmaması, yeteri kadar görselliğinin altını doldurmaması...

Burak Kut, eğer şahane vokalini yansıtabileceği bir şarkıyla ya da 'Komple' gibi dinamik ve heyecan yaratan bir sound'la dönseydi, "İşte budur!" diyecektik.

Burak Kut 'bomba' gibi dönmüş. Ancak bu haliyle her şey havada kalıyor ne yazık ki. Ve ne yazık ki 'Hoppa' şarkısı Burak Kut'un eski günlerini aratıyor...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak