Burak Sergen ve Işıl Ulutürk'ten medeniyet dersi

Boşandıktan sonra arkadaş kalabilme konusunda henüz somut gelişmeler kaydedebilmiş değiliz. 'Medeni ilişki, asgari iletişim' gibi şeyleri en fazla yabancı dizilerde görebiliyoruz. Halbuki gerçekten doğrusu bu mu? 19 yıllık evliliklerini geçen yıl sonlandıran Burak Sergen ve Işıl Ulutürk, yeni sevgililerini de yanına alıp bir araya gelmiş. Gel de Molatik olma!

Burak Sergen ve Işıl Ulutürk'ten medeniyet dersi

Bir boşanma nasıl gerçekleşmeli?

Bir boşanma nasıl gerçekleşmeli?

Usta tiyatrocu Burak Sergen'i pek çok dizide gördük bugüne kadar. Her tiyatro kökenli oyuncu gibi onun da popüler olması dizilerde rol almasıyla gerçekleşti. Geçen yıl aile hayatıyla gündeme geldi. 1999'da evlendiği Işıl Ulutürk'le boşandıklarını öğrendik.

19 yıllık evlilikleri boyunca olumsuz bir malzeme vermeyen ikili, gayet medeni bir süreç yürüterek, herkese "Bir boşanma nasıl gerçekleşmeli?" dersi verdi.

"Yine yan yana, anne-baba olarak yürüyeceğiz"

"Yine yan yana, anne-baba olarak yürüyeceğiz"

Çiftin geçen yıl boşandıktan sonraki mesajında şu ifadeler yer almıştı:

"Hepinizin bildiği gibi 19 yıllık evliliğimizi artık tamamlamış bulunuyoruz. Sizlerle ve oğlumuz Cansın'ımızla bu haberi paylaşmak için okulların kapanmasını bekliyorduk. Bilin ki 19 yılımızın sonunda biz yine yan yana, omuz omuza bir aile olarak, anne-baba olarak yürüyeceğiz. Boşanma sebebimizin üçüncü şahıslar olmadığını, çocuğumuzun sağlığının dikkate alınmasını rica ederiz. Sebebimiz, çözemediğimiz kişisel anlaşmazlıklardır."

"Eş olmayı beceremedik ama iletişim sürecek"

"Eş olmayı beceremedik ama iletişim sürecek"

Bu boşanma sonrası mesaj zaten 'medeni olma'nın gerektirdiği cümleler barındırıyordu. Burak Sergen ve Işıl Ulutürk bence aslında şunları söylemek istiyordu: "Arkadaşlar. Biliyoruz. 19 yıl geçmiş aradan. Size garip gelebilir ama biz boşanma kararı aldık ve hepinizin bildiği gibi boşandık. Ama inanın sıkıntı yok. Aldatma muhabbeti yok. Vallahi. Zaten bizim oğlumuz var. Adı da Cansın. Cansın'ın huzur ve mutluluğu bizim için en önemlisi. Biz zaten sıklıkla iletişim halinde olacağız. Eş olmayı beceremedik. Ama iletişimimiz devam edecek..."

19 yıl sonra da boşanılabilir

19 yıl sonra da boşanılabilir

"Yahu bir çift, 19 yıl sonra boşanır mı?" demeyin. Boşanır. Gerekirse 50 yıl sonra da boşanır. İlla başka bir eş bulmak ya da -artık çok şükür yayınlanmayan- 'İzdivaç' türevi programlarda şov yapmak için değil. Huzurlu, mutlu olmak için boşanır. 2 dakika içinde de boşanır, 50 yıl sonra da. Boşanmaları, evli kalma süresine bağlamamak lazım.

Teoride herkes hak veriyor ama pratikte bu düşünceye karşı çıkılıyor. Halbuki çiftlerin seçimine yürekten saygı duymak ve o elimizdeki çekirdek paketlerini sakince yere bırakmak gerek.

Bir restoranda buluştular

Bir restoranda buluştular

Gelelim, yeni kareye... Burak Sergen ve Işıl Ulutürk'ün boşandıktan sonra iletişimleri sürse de, özel hayatlarına başka insanlar girdi. Burak Sergen, kendisinden 25 yaş küçük sevgilisi spiker Nihan Ünsal'la nişanlandı. Işıl Ulutürk de Anıl Pinaz'la sevgili oldu.

İşte bu dört isim, geçtiğimiz günlerde bir AVM'nin restoranında buluşup birlikte fotoğraf çektirdiler.

Fotoğrafın adına 'Medeniyet!' diyelim mi?

Fotoğrafın adına 'Medeniyet!' diyelim mi?

Bu fotoğrafa 'Medeniyet!' demek istiyorum. Ancak yabancı dizilerde görmeye alışık olduğumuz bu görüntü, çok sevdiğimiz bir aktör ve o aktörün eski eşi sayesinde bu topraklarda da yaşanıyor, yaşatılıyor.

Böyle bir tabloyla karşılaşmaktan, İstanbul gibi şahane bir şehrin böyle bir medeniyete ev sahipliği yapmasından kendi adıma mutluyum. "Ya böyle şey mi olur, şov yapıyorlar" diyenlere de katılmıyorum.

Şanslıyız, tanıklık ediyoruz

Şanslıyız, tanıklık ediyoruz

Çünkü boşanan çiftlerin genel olarak tavrı şu: "Bir daha onunla marketten ekmek almaya gitmem..." Aksi takdirde boşanmazlardı zaten değil mi? Arada çocuk olsa bile yine de bir araya gelmekten imtina ediyorlar.

Fakat Burak Sergen ve eski eşi Işıl Ulutürk, kendilerinden çok çocuklarını düşünüyor.

Ve belli ki insani olarak da aralarındaki sevgi ve dostluk devam ediyor. Aşkları bitti. Olamaz mı, olabilir. Ve şanslıyız, şahane bir medeniyet tablosu çizerek, bu güzel duruşa bizleri de tanık ediyorlar.

Aşk elden gidince geriye iki şey kalıyor

Aşk elden gidince geriye iki şey kalıyor

Medeniyet, ne olursa olsun doğru olanı yapmaktan vazgeçmemek, olgun ve yapıcı davranmak demektir.

Kimse boşanmak için evlenmez. Hayat boyu yol alabileceği bir arkadaş bulduğu için evlenir insan. İşin içinde aşk da var, aile olmak da var.

Ama aşk elden gidince, geriye sadece arkadaşlık kalınca mutsuzluk başlıyor. Bu durumda çiftler ya sevgiyle yetinmeyi ya da dostluğu seçip "Herkes kendi yoluna" demeyi seçiyor.

"Düşman olmanın alemi yok, çocuğumuz var"

"Düşman olmanın alemi yok, çocuğumuz var"

Medeni çiftler nasıl davranır, davranmalı peki? Şöyle...

"Ben bu insanı sevdim. Evlendim. E baktık aşkımız uçtu gitti. İnsan olarak çok seviyorum. Çocuğumuz olmuş o kadar. Ama aşık değilim. Ve birbirimizi yıpratmanın da anlamı yok. Evlendiysem demek ki değerli biri benim için. Düşman olmanın da anlamı yok, 'çocuk' gibi bir bağımız var. E o zaman herkes kendi yoluna. Yine arada görüşürüz. Çocuğumun annesi/babası sonuçta. Tabii ki görüşürüz."

Fazla da zorlama, olmuyorsa olmuyor

Fazla da zorlama, olmuyorsa olmuyor

Ve bunu dedikten sonra da eski eşinin -DE- mutlu olmasını isteyip ona saygı duyar. Eski eşinin hayatına yeni biri girdiğinde kıskançlık yapmaz. Kendisi de yeni bir ilişkiye başlar. Kimse kimseden bir şey saklamaz. Samimiyetle hareket edilir.

Sonra hep beraber masaya oturulur. Aslında olması gereken olur. Pozitif bir ortam oluşur. Amaç, herkesin mutlu olması. Şartlanmışlıkların pençesine düşüp mutsuz olunacağına, "Fazla da zorlamamak lazım, olmuyorsa olmuyor" kabullenişiyle hareket edilir.

Boşanmış bir ailenin çocuğu olarak...

Boşanmış bir ailenin çocuğu olarak...

Burak Sergen ve Işıl Ulutürk'e "Yanlış örnek oluyorsunuz" diyenler de çıktı elbet. Resmen linç ettiler Işıl Ulutürk'ü. O da haklı olarak şu cevabı yazdı: "Kimse kimseyle kimseyi tanıştırmak için buluşmadı. Bu fotoğraf, çocuğumuzun psikolojisi için önemli bir uzmandan yardım alınması sonucu gerçekleşmiştir." Ulutürk'ü, bu açıklamayı yapmak zorunda bırakanlar utansın gerçekten...

Şu dünyaya bir kez geldiğimizi hatırlamalıyız. Boşanmış ailelerin çocukları beni anlar. Anne ve babanızın tekrar çift olmasını mı istersiniz, yoksa Burak Sergen ve Işıl Ulutürk gibi tatlı bir diyalog içinde olmalarını mı? Zorlamamak lazım. Mutluluğu, huzuru öne çekmek; çocukların psikolojisini düşünmek lazım. Tüm bunlar da ezber bozmaktan geçiyor.

Burak Sergen ve Işıl Ulutürk'e medeni olmanın cevabını verdikleri için, boşanmış ve asla bir araya gelmeyen bir anne-babanın çocuğu olarak teşekkür ediyorum. Oğulları Cansın çok şanslı. Keşke ben de onun gibi birbirleriyle diyalog kurabilen, birbirlerine hayat boyu açık ve net olmayı başarabilen bir anne-babaya sahip olsaydım...

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak