21.09.2018 - 00:00A-A+
Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu | KBB ve Yüz Cerrahisi UzmanıHekimlik Sanatıgurkan@kayabasoglu.comTÜM YAZILARI

Burnunuzun En İyi Arkadaşı Kim?

Herkese Merhabalar,
 
Hayatta birbirini çok iyi bir şekilde tamamlayarak, mükemmel bir ortaklık yapan bazı ikililer vardır.
 
Örneğin köfte ile patates, kalem ile kağıt, kaş ve göz, siyah ve beyaz, beden ve ruh gibi…
 
Bu ortaklıklardan hiçbirinde biri, diğeri olmadan düşünülemez. Şimdi ilgi alanımızı yüzümüze çevirelim.
 
Hiç düşündünüz mü yüzünüzün tam ortasında bulunan burnumuzun tamamlayıcısı hangi organdır diye?
 
Birçoğumuz bu sorunun yanıtına burnun hemen altında bulunan ağzımız, yanıtını verse de, yan profilden kendinize baktığınızda sorunun cevabını hemen bulacaksınız. 
 
Burnunuzun en iyi tamamlayıcısı “çene” dir. 
 
Bazı Burunlar Neden Çok Büyük?
Çene, sıklıkla hastaların ilgi alanının içinde değildir. Burnunun çok büyük olduğunu düşünen bir hasta, aslında çenesinin küçük olduğunun farkında değildir. 
 
Ancak burun ve çene ikilisinden birinde eksiklik olduğunda, diğeri çok daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Eğer hastanın çenesi olması gerekenden daha küçük ve gerideyse, burun daha fazla ön plana çıkacak demektir. Eğer bir de kişide karakteristik olarak büyük ve kemerli bir burun varsa, bu problem çok daha büyükmüş gibi görünür. Hastamız burnunu daha fazla kafaya takar ve çenesini ya da yüzünün uyumunu unutur.
 
Altın Orana Giden Yol Çene-Burun Uyumu ile Başlar!
Biz cerrahlar yüzde daha uyumlu bir görüntü yakalamak için her zaman burun planlamasını tüm yüzün özelliklerini göz önüne alarak yaparız. En çok da “Çene”nin görünümünü oyun planının içine katarız. 
 
Yukarıda verdiğim örnekte burun bir miktar küçültülüp, çene de bir miktar büyütülürse yüz çok daha uyumlu bir görünüme kavuşabilir. İkili uygulama sonrasındaki mutluluk ve pozitif değişim ise hastaların tahmin ettiğinden daha fazla olur.  Yani 1+1= 3 olur.
 
Çene implantı uygulaması tek başına yapılabileceği gibi, sıklıkla burun estetiği operasyonları ile kombine olarak uygulanır. Çene implantını gözünüzde büyütmenize gerek yok. Ameliyat süresini sadece 20-25 dakika kadar uzatır. Hastalar ilk 2-3 gün hafif bir gerginlik hissinin ardından, çenelerinde bir implant olduğunu unutarak hayatlarına devam ederler. 
 
Uyum içinde bir çene hattı ve burun kavisi güzellik algısında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Hollywood’da güzelliklerini beğendiğimiz birçok ünlü ismin sırrı da, çene ve burun uyumunu yakalamış olmasıdır. 
 
Sağlıklı ve Güzel Günler Dilerim...
 
Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
KBB ve Yüz Cerrahisi Uzmanı
 
Sorularınız İçin : gurkan@kayabasoglu.com

Telefon : 0542-522-54-54
 
 
amfAR Cannes Gala 2019Cannes Film Festivali tarihleri arasında gerçekleştirilen amfAR Gala yine ihtişamlı görüntülerle geride kaldı. İşte amfAR Cannes Gala 2019'dan unutulmaz stiller:
Kolajenin yararlarıUzman Diyetisyen Ayşenur Fişek, vücudu bir arada tutan tutkal olarak adlandırılan ve 25 yaşından sonra vücudumuzda üretilmeyen kolajenin yararları hakkında şu bilgileri verdi:
Kardeş kıskançlığı nasıl önlenir?Kardeşler arasındaki kıskançlıklar, oldukça sık rastlanan ve anne babaları zorlayan durumlardır. Kardeşin dünyaya gelmesiyle, o zamana kadar çocuğa gösterilen ilginin bir kısmı kardeşe gösterilmeye başlanır. Psikiyatris/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney Konu Hakkında Bilgiler Verdi.
Beyin kanseri erkekleri daha çok etkiliyorVücuttaki tüm organlarda olduğu gibi, beyinde de kanser gelişebiliyor. Mayıs-Beyin Kanseri Farkındalık ayı vesilesiyle açıklama yapan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç Dr. Selçuk Göçmen, beyinde günümüzde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tanımlanmış 130’dan fazla tümör olduğunu, bu tümörlerin ise iyi ve kötü huylu olarak ayrıldığını söyledi.
Afyon kaymağından yapılan tatlılara sipariş yağıyorAfyonkarahisar'ın meşhur manda kaymağından yapılan ekmek kadayıfı, baklava, güllaç gibi şerbetli ve sütlü tatlıları ramazan ayında yoğun ilgi görüyor
Ramazan’da sağlıklı beslenme önerileriProf. Dr. Bingür Sönmez Ramazan'da yapılan beslenme hataları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
İlişkide saklanması gereken konularÖzel hayatınızda yaşadığınız ve huzursuz olduğunuz sorunları sizi dinleyecek biriyle paylaşıp rahatlayabilirsiniz. Ancak ilişkiniz hakkında bazı konuları paylaşmamanız gerekebilir. O konuları sizin için listeledik. İşte ilişkiniz hakkında anlatmamanız gereken konular...
Beyaz sirkeyle temizlememeniz gereken 5 yerTemizlik söz konusu olduğunda, beyaz sirkenin faydalı etkileri hakkında çok fazla konuşulur. Ancak, her şey gibi, beyaz sirkenin de olumsuz yanları vardır. Eğer temizlik yaptığınız yerleri mahvetmek istemiyorsanız, beyaz sirke ile temizlememeniz gereken yerlere dikkat etmelisiniz. İşte beyaz sirke ile temizlememeniz gereken 5 yer...
Sırrı saçlarını taramamak!Sakin olup daha gizemli durabilmeyi başaranlar -kendini merak ettirenler- az da olsa var. En önemlilerinden biri aldığı pek çok ödülle oyunculuk başarısını defalarca kanıtlayan Nesrin Cavadzade.
Pazar Yürüyüşü