Gündem
01.11.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 01.11.2012-2:30

Bursa diken üstünde

Cezaevindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla Bursa Yıldırım’daki Ak Parti binasına yürüyen BDP’li gruba yapılan müdahale sonrası önceki gece gerginlik doruk noktasına çıktı. Olaylarda başından vurulan bir kişinin durumu ağır

Sitene Ekle

BURSA DHA

Bursa’nın merkez Yıldırım İlçesi’nde pazar günü cezaevindeki açlık grevlerine destek vermek için Ak Parti İlçe binasına yürüyen BDP’li gruba karşı bir grubun müdahale etmesiyle başlayan ve önceki gece de tırmanan olaylarda, tabancayla başından vurulan 31 yaşındaki İlker Kaya’nın yoğun bakımdaki tedavisi sürüyor. Yıldırım İlçesi’nde çıkabilecek olaylara karşı çevre illerden gelen takviye ekiplerle birlikte toplam 1650 polis görev yapıyor.
Merkez Yıldırım İlçesi Ulus Mahallesi’nde olaylar geçen pazar günü, BDP’nin açlık grevi yapan PKK ve KCK’lı tutuklulara destek vermek amacıyla düzenlediği ve Doğu kökenlilerin yaptığı gösteriye, Yavuz Selim Mahallesi’nde oturan karşıt görüşlü bir grup tepki gösterdi. Polis ve aslen Erzurumlu olan şehit babası Emrullah Vatansever’in iki grubu da yatıştırmasıyla olay önlendi.
Pazartesi günü ise çoğunluğunu Erzurumlu ve Karadenizlilerin oluşturduğu 500 kişilik grup, BDP ilçe binasına protesto yürüyüşü yapmak istedi. Önlem alan polis, öfkeli grubun önünü kesti ve BDP binasına gitmesini engelledi. Ancak, aynı gece Ulus Mahallesi’nde karşılaşan iki grup arasında arbede çıktı. Olaylarda 1 minibüs yakıldı, 1 market yağmalandı, bazı ev ve işyerlerinin camları kırıldı, araçlar hasar gördü. Polis gece yarasından sonra tarafları ayırıp olayları önledi.

Panzerle önlem alındı
BDP’nin pazar günü açlık grevlerine destek yürüyüşüne karşıt grubun müdahalesiyle başlayan olaylar nedeniyle diken üstündeki Ulus Mahallesi’nde dün gündüz sakinlik gözlenirken, saat 20.00 sıralarında gruplar yeniden toplanmaya başladı. BDP’lilerin bulunduğu 200 kişilik grupla, Erzurumlu ve Karadenizlilerin çoğunlukta olduğu 600 kişilik grubun karşılaşmasına 150 metre kala polis araya girdi ve panzerlerle önlem aldı. BDP’li grupla polisler arasında çıkan arbedede bir polisin tabancası alındı. Ellerindeki taş, sopa ve baltayla saldırıp polis barikatını aşan iki grup çatışırken, polis biber gazı ve copla müdahale etti. Bu sırada mahalledeki birçok evden Erzurumlu ve Karadenizlilerin bulunduğu gruptakilerle polislerin üzerine sıcak su atıldı, taş ve tuğla yağdırıldı. Hemen ardından da silah sesleri yankılanmaya başladı.
31 yaşındaki İlker Kaya, sol şakağına isabet eden kurşunla ağır yaralandı. Ambulans beklenmeden polis ekip otomobili ile yakında hastaneye kaldırılan Kaya, yoğun bakım ünitesine alındı. Doktorlar, Kaya’nın hayati tehlikesinin devam ettiğini söyledi. Bu sırada vücuduna isabet eden taşla yaralan 1 kişi ise ayakta tedavi edildi. Arbede sırasında polisten alınan tabanca da boş bir alanda bulundu.
Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya’nın Ulus Mahallesi’ne gelerek gelişmeleri yakından takip ettiği olayların büyümesi üzerine, 20 kişilik bir jandarma komando ekibi Yavuz Selim Polis Merkezi’nin önüne gelerek hazır bekletildi. Bu sırada, Ankara, Eskişehir Sakarya, Yalova ve Bilecik’ten, takviye ekip istendi. Olaylar, saat 02.30 sıralarında yatıştırıldı.

SAĞDUYU ÇAĞRISI YAPTILAR
‘Çıkan olayda provokatör var’

Yavuzselim Spor Kulübü Başkanı Orhan Sarsıcı, Yavuzselim Mahallesi’nde 4 gündür devam eden olaylara ilişkin olarak, ”İnanın iki tarafta da bir şey yok, sadece provokatörler var. Bu gerginlik bizim gerginliğimiz değil. Bu gerginlik bize ihale edilmiş bir gerginlik” dedi. Sarsıcı, son 4 gündür bölgeye daha önce hiç görmedikleri ve tanımadıkları çok sayıda kişinin geldiğini söyledi. Sarsıcı, olayların çıktığı bölgeye dikkati çekerek, ”Burada oynanmak istenen oyunlar var. Bursa’nın en hassas bölgesi Yavuzselim, Ulus ve Mevlana mahalleleri... Burası kozmopolit bir bölge. Burada insanlar duyduklarına çok çabuk inanıyor. Çok tehlikeli bir durumdayız. Bu ateşe su dökülmesini istiyoruz” dedi. Bursa Erzurum Dernekleri Federasyonu Başkanı Ömer Ömeroğulları da Yıldırım’ın söz konusu mahallesinde yaşanan olayların üzücü olduğunu belirterek, ”sağduyu” mesajı verdi.
 

Ağır yaralı İlker Kaya’nın, BDP’li gruplara tepki gösterenler arasında olduğu, bir gün önce de taşla yaralandığı öğrenildi.

MHP VE BDP’DEN AÇIKLAMA
Biz bu olayın tarafı değiliz

Yıldırım ilçesindeki olaylarla ilgili açıklama yapan MHP Bursa İl Başkanı Hasan Toktaş, “MHP olarak biz bu oyunun içersinde olmadık. Olmayacağız. Tavrımız net. Bu olayın tarafı değiliz. Parti olarak bu tür ortamların içersine çekilmek isteniyoruz. Ama genel başkanımızın talimatları doğrultusunda tavrımız katı ve net olduğunu tekrarlıyorum” dedi. BBP İl Başkanı Ömer Ünsal da yaptığı yazılı açıklamada, “Yaşanan olayların tüm vatandaşlarımızı itidalli olmaya davet ediyorum. Özellikle vatandaşlarımızın emniyet güçlerini zor durumda bırakmaması adına olaylardan uzak durmasını ve emniyetin gerekli sert müdahaleyi yapmasını  bekliyoruz” dedi.
 


Etiketler: haber, haberler,
Bilgi YarışmasıHangi ilimiz Marmara Bölgesinde yer almaktadır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    İstanbul, Osmanlı İmparatorluğunun kaçıncı başkentidir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX